The Ancestor's Tale. A Pilgrimage to the Dawn of Life

Okładka książki The Ancestor's Tale. A Pilgrimage to the Dawn of Life Richard Dawkins
Okładka książki The Ancestor's Tale. A Pilgrimage to the Dawn of Life
Richard Dawkins Wydawnictwo: Phoenix popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Ancestor's Tale: A Pilgrimage to the Dawn of Life
Phoenix
2005-09-01
2005-09-01
9780753819968

Niewiele jest książek które oceniłbym jako arcydzieło, "Opowieść przodka" jest jedną z takich pozycji. Fenomenalny pomysł, ogrom informacji o ewolucji i o genetyce. Czytałem ją dość długo, nie tylko dlatego że jest to sporej wielkości tom, ale głównie dlatego, że po każdym rozdziale musiałem się zatrzymać aby przemyśleć i przyswoić sobie informacje. Gdybym miał polecić tylko jedną pozycję o ewolucji, to bez wahania wybrał bym "Opowieść przodka"

Fenomenalna podróż do początków życia urzekła mnie wszystkim. Autorzy mają niezwykły sposób przekazywania wiedzy w ciekawy sposób na przykładzie konkretnych gatunków, dzięki czemu łatwiej ją sobie przyswoić. Jedną opowieść opisuje jedno zagadnienie. Poprzez ten zabieg czytelnik nie czuje się przygnieciony nawałem informacji. Dawkins ukazuje cuda natury, o jakich mi się nawet nie śniło. Barwne ilustracje tylko podsycają apetyt na więcej. Ciekawym zabiegiem jest podróż wspak. Zaczynamy w punkcie „tu i teraz” i cofamy się do początku. Do czasów, gdzie spotykamy , przodka od którego wszystko się zaczęło. Im bardziej się zagłębiłam w przeszłość , tym częściej pojawiały się wypieki fascynacji na mojej twarzy. Zastanawiałam się jakie dziwy autor poda na deser. I napiszę tylko, że warto było czekać.

Pomimo, że to opasłe tomiszcze zajęło mi miesiąc, nie żałuję ani jednej chwili z nim spędzonej . Naprawdę warto się przemóc i bez obaw sięgnąć po książkę.

Ciekawa lektura, rozlegla 🙂. Wszytko ładnie usystematyzowanej, krótkie konkretne rozdziały. Jeśli ktoś czytał "Sapiens" Y.H. to tutaj taki odcinek czasowy opisany przez Y.H zajmuję kilka % książki. Jeśli jednak ktoś liczy na przyjemną lekką lekturę przed snem to może się troszkę zdziwić 😲. Dla kogoś nie posiadającego przynajmniej podstawowej wiedzy z nauk zajmujących się genetyką może być ciężka, uczciwie przyznam dla Mnie była. Autor b. stara się w przystępny sposób wytłumaczyć b. skomplikowane zagadnienia i za to go cenię. Przeczytałem od deski do deski, jednak musiałbym skłamać jak bym powiedział, że wszystko zrozumiałem, co autor chciał mi przekazać, ciężko było 😀.

Opowieść przodka Richarda Dawkinsa przypomniała mi o czasach, kiedy spór ewolucjonizmu z kreacjonizmem rozbrzmiewał na czołówkach gazet, kiedy kreacjoniści za grubą kasę organizowali spotkania, nawet w tak prowincjonalnym dla nich kraju jak Polska, żeby złowić świeży narybek i kiedy Richard Dawkins, spokojny angielski dżentelmen po Oxfordzie, zaciekle bronił ostatniego ateistycznego szańca ludzkości.

W pewien sposób moda na spór ewolucjonistów z kreacjonistami wywindowała jego twórczość i uczyniła z niego naczelnego wodza ewolucjonizmu, bezbłędnie punktującego religijnych fundamentalistów.

Richard Dawkins ma w rękawie wiele asów, między innymi jest naprawdę znakomitym zoologiem, spadkobiercą umysłowym najlepszych brytyjskich biologów, intelektualnym dziedzicem samego Darwina, do szpiku przesiąknięty tradycją postępu naukowego. I uważam, że swoją przeogromną wiedzę, mógł nieco przekierować na napisanie czegoś bardziej zoologicznego.

Kiedy w Opowieści przodka opisuje zachowania zwierząt, ewolucję gatunków, nawiązuje do wielu dzieł innych badaczy, w tym Darwina, na dodatek doprawia opowieści osobistymi doświadczeniami i wspomnieniami z dzieciństwa, wówczas wspina się na wyżyny naukowe i literackie.

W znacznej części fragmentów przełącza się z automatu na tryb maszyny, zaprogramowanej do wykazywania błędów w argumentacji kreacjonistów. Potrafi rozebrać każdą komórkę do ostatniego atomu a nawet kwarku, żeby tylko udowodnić wyższość ewolucji. Godzinami potrząsa kolbą z doświadczenia Millera i potrząsa nią tak zaciekle, aż w końcu z materii nieożywionej powstaje życie. I spala się w eksperymencie, a czytelnik spala się razem z autorem. Do tekstu wkrada się dłużyzna. Autor jest przy tym rozbrajająco uroczy, gdy mówi o sobie: „Mój wewnętrzny ultradarwinista zaczyna się jeżyć. Mój papierek lakmusowy mierzący herezję zaczyna się rumienić”.

Opowieść przodka posiada fragmenty absolutnie mistrzowskie, napisane na szóstkę z plusem, poprzeplatane fragmentami najwyżej na tróję na szynach. Znajdziemy tu odrobinę bardzo dobrej dydaktyki dla żółtodziobów, bo Dawkins potrafi skomplikowane rzeczy wyłożyć wręcz łopatologicznie, i odrobinę pisania na odczepnego. Przeczytamy streszczenie całej historii naturalnej zwierząt, częściowo roślin i bakterii.

Powiedziałabym, że ta książka wygląda dokładnie tak samo jak ludzki genom: eksony kodujące białka są poprzetykane długimi fragmentami intronów, w których nic się nie dzieje. Czytelnik pełni funkcję molekularnych nożyczek, oddzielając wartościowe fragmenty od śmieciowego DNA.

Cała recenzja książki na Kujonka.pl

Ta książka pokazuje, że wcale nie jesteśmy tak niezwykłym gatunkiem. Autorzy zastosowali nietypowy porządek - zamiast pisać od początku do końca, zaczęli od człowieka i cofali się w głąb historii w poszukiwaniu kolejnych wspólnych przodków dla poszczególnych grup zwierząt (a z czasem roślin, bakterii). Nie wiedziałam, że np. gąbki są tak fascynujące. Znałam hasło "metoda określania wieku przy pomocy izotopu węgla 14C" ale nie wiedziałam jak to działa, a jest banalnie proste. Autorzy pokazują jak bardzo błądzimy starając się stawiać sztywne granice. Pomiędzy gatunkami, pomiędzy organizmami i w końcu pomiędzy życiem i nie-życiem.

Gdyby życie na Ziemi mogło zacząć pisać swoją historię od początku to czy wykształciłoby formy nam znane czy też obrałoby całkowicie inne ścieżki? A także, czy doprowadziłoby do powstania świadomego gatunku dążącego do poznania własnej genezy? Richard Dawkins (z pomocą Yana Wonga) w swojej autorskiej "pielgrzymce do początków życia", w której rysuje szkic historii ewolucji, stara się wskazać możliwe odpowiedzi na tak zadane pytania.

"Opowieść przodka" to bardzo ciekawy i posiadający solidne podstawy naukowe zarys dziejów rozwoju życia na Ziemi. Całość książki została podzielona na spotkania z coraz dalszymi przodkami ludzi. Rozdziały zaś poprzeplatane są opowieściami przedstawicieli różnych gatunków, które dostarczają wielu fascynujących i częstokroć nieoczywistych faktów dotyczących kształtowania się organizmów na naszej planecie. Z tych opowieści możemy dowiedzieć się m.in. jak odkrywa się historię ewolucji (poprzez badania skamieniałości, DNA czy metodą triangulacji),jak działa dobór naturalny czy też można poznać podstawy genetyki. Rozpoczynając od spotkania o numerze 0 - od współczesnego człowieka - autor przez ponad 40 spotkań, zawartych na niespełna 800 stronach, cofa się wstecz ukazując coraz głębsze korzenie fraktalnego drzewa życia, aż dochodzi do protoplasty "wszystkich" - hipotetycznego "pierwszego replikatora".

Książka Dawkinska to przede wszystkim jednak pasjonująca opowieść o życiu, o jego zmianach i nieobliczalności, oraz o znaczeniu tego życia. Czyta się ją momentami z wypiekami na twarzy. Polecam, nawet pomimo, moim zdaniem, niepotrzebnego pastwienia się przy każdej możliwej okazji nad kreacjonistami (choć to akurat nie nowość u tego autora). 9/10

Długo przymierzałam się do tej książki, a potem długo się nią delektowałam. Ogromna dawka wiedzy biologicznej, historycznej, przyrodniczej, socjologicznej. Piękna opowieść wiodąca od dygresji do dygresji, budząca zachwyt światem.

biologiczno-geologiczna fascynująca opowieść o życiu na "Błekitnej Planecie".... koniecznie

Wolę krótkie książki. Przy długich prawie bez wyjątku zaczynam się niecierpliwić, bo nie mogę zacząć następnej. Ta należy do wyjątków, a w dodatku ma tę zaletę, że można ją czytać "na raty", z przerwami, bez obawy o utratę wątku. Można, ale czasem trudno się oderwać. Niesamowity miks faktów, prawdziwych ciekawostek i rzetelnej wiedzy. Dużo się w niej zmieniło od czasów mojego liceum :) Trochę też pokazujący nasze miejsce w naturze, bez umniejszania naszych osiągnięć, ale to tylko moja osobista uwaga na marginesie.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 5 min):

Lub do przeczytania: