Lepperiada

2013-01-23
2013-01-23
III RP Lepper polityka protesty wieś

Duży wycinek polskości

Mogłem sobie przypomnieć czasy mojego dzieciństwa i młodości kiedy z wypiekami na twarzy chłonąłem polską politykę. Samoobrona ze swoim liderem Andrzejem Lepperem była przez ponad dekadę częścią naszego krajobrazu politycznego i autor świetnie pokazuje w jaki sposób to się stało. W sposób rzeczowy i poukładany opisuje drogę Andrzeja Leppera do władzy począwszy od dość mocnych protestów rolniczych na początku lat 90. Przywołuje wydarzenia i sytuacje dawno już przeze mnie zapomniane. Opisuje kontekst dwóch świetnych kampanii parlamentarnych w których wprowadzał znaczącą liczbę posłów do parlamentu, w końcu. Ciekawe były opisy innych posłów partii (Beger, Hojarska, Łyżwińscy) ich cynizm, niekiedy pewna brutalność, to w jaki sposób radzili sobie z wielomilionowymi długami jakie posiadali. W końcu sprawa słynnych weksli podpisywanych przez członków partii na zabezpieczenie ich lojalności względem szefa. To wszystko było elementem sceny politycznej, której dziś na pewno nie brakuje, ale miło było sobie ją odświeżyć.

Lepperiada to nie całe 180 stron bez źródeł- nie dużo, jednak autorowi na tych stronach udało się zgromadzić bardzo dużo. Marcin Kącki w tym cienkim reportażu zawarł kluczowe informacje o Samoobronie, jej liderze, czołowych aktywistach i kluczowych wydarzeniach na osi czasu Samoobrony. Od śmierci lidera partii mija już 11 lat, w przestrzeni publicznej mimo upływu czasu wciąż pojawiają się głosy, że śmierć Leppera nie była samobójstwem (patrząc na liczne zaniedbania i błędy kardynalne w śledztwie oraz znane fakty, jak choćby ten, że na pętli na której powiesił się Lepper nie było jego odcisków palców można stwierdzić, że głosy te nie są bezpodstawne),że stracił życie, bo głosił niewygodną dla establishmentu prawdę, kreuje się wręcz obraz męczennika… Reportaż Kąckiego jednak sprowadza nas na ziemię przypominając nam niewygodne fakty z kariery politycznej Andrzeja Leppera i jego ugrupowania. W ostatnich latach niezwykle popularne stało się hasło:’’populizm’’, dzięki lekturze Lepperiady mamy możliwość podróży w czasie i prześledzenia kariery pierwszego w III RP populisty pełną gębą. Dziś często jesteśmy oburzeni słysząc jak PiS w koalicji z Solidarną przełamują kolejne granice przyzwoitości, wchodzą na jeszcze wyższe poziomy populizmu i nepotyzmu niż kiedykolwiek widzieliśmy, ale… czy napewno? Po Lepperiadzie odnoszę wrażenie, że naprawdę zapomnieliśmy o epizodzie, kiedy Samoobrona znajdowała się w koalicji rządzącej, a sam Lepper został wicepremierem-to taka dygresja dlaczego warto zapoznać się z tą pozycją w 2022 roku. Przechodząc do sedna, Lepperiadę warto przeczytać, dla jednych by odświeżyć pewne wydarzenia, ich chronologię- to skąd się wziął Lepper, jak piął się po szczeblach politycznej hierarchii, największe afery z udziałem jego i członków Samoobrony, które wstrząsały Polską (seksafera, afera gruntowa),dla innych by poznać historię od podstaw; co istotne, nawet nie znając wydarzeń z początku lat 90tych oraz pierwszej dekady XXI wieku książka Marcina Kąckiego będzie dostępna. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak autorowi udało się zgromadzić w tak krótkiej książce tak wiele informacji i w dodatku w przystępny sposób, który nikogo nie będzie nudzić, polecam.

Ciekawe ujęcie buntu, jakim była działalność Samoobrony. Nabrałem sympatii do tych ludzi, widząc na kartach książki ich krzywdę po reformach Balcerowicza.

Pamiętam doskonale będąc dość dużym nastoletnim podlotkiem jak to się wszystko zaczęło, ziarno na tory, jakieś balamutne pierniczenie... którego najwyraźniej wielu potrzebowalo, nie wchodząc w politykę książka jest obiektywnym obrazem potrzeb ludzi, z których zrodziła się formacja, której przewodził główny bohater tej książki, a którego najwyraźniej wielu potrzebuje żeby zbeształ, zrugał, opieprzył... i nie wiem czy czasem nie jestem jednym z nich...

Znakomita, nawet jeśli się ktoś nie interesuje polityką. Świetnie się czyta. Polecam.

Znakomita jest ta książka, autor z dużym cynizmem opisuję historię Samoobrony.

Znakomita jest ta książka, autor z dużym cynizmem opisuję historię Samoobrony.

Bardzo polecam książkę dla przypomnienia afer, mechanizmów rządzących polityką, dla przypomnienia nazwisk które obecnie w końcówce 2020 roku są na pierwszych stronach gazet i umoralniają naród a za czasów Samoobrony robiły co robiły.... można powiedzieć że czasy samoobrony to było preludium.

Fascynujący zapis prawdy o Samoobronie, której przywódca np. nawiązał współpracę z antysemitą Leszkiem Bublem, czy utrzymywał kontakty z podejrzanym Instytutem Schillera. Polecam!

Kulisy wielkiej polityki, która nie bardzo wielka, raczej parszywa. Warto poczytać przed wyborami. Szkoda mi tylko kozy Balcerki :(

Reportaże polityczne to nie moja bajka. Nie pamiętam za dużo z czasów w których LPR czy Samoobrona rządziły i nie umiem porównać ich polityki do tej, która jest obecnie. W książce jest dużo nazwisk, przypomnień o procesach, nielegalnych transakcjach, prowokacjach i aferach. Brudna polityka i politycy bez zasad moralnych.

• Reportaż
  • Literatura faktu