Milczysz, moja śliczna

Okładka książki Milczysz, moja śliczna Rhys Bowen
Okładka książki Milczysz, moja śliczna
Rhys Bowen Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Molly Murphy (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Molly Murphy (tom 7)
Tell me, pretty Maiden
Noir sur Blanc
2018-08-06
2018-08-06
Joanna Orłoś-Supeł
Joanna Orłoś-Supeł

Po poprzedniej niezbyt udanej części, w której Autorka wysłała naszą rudą panią detektyw do Dublina, obawiałam się, że czeka nas już tylko tendencja spadkowa. A jednak nie! Czytało się świetnie i bez westchnień zniecierpliwienia.

Oczywiście będę powtarzać jak zdarta płyta, że seria ta nie jest najlotniejsza jeśli chodzi o zagadki i sposób dedukcji - rozwiązania wypadają z kapelusza, wszyscy wygodnie przyznają się do winy, a główna bohaterka, Molly, wciąż ma więcej szczęścia niż rozumu. Niemniej jednak umiejętność budowania i trzymania napięcia Autorka opanowała znakomicie. Doskonały zabijacz czasu.

Przesympatyczna, inteligentna, rudowłosa pani detektyw i jej partner, którego szczerze nie polubiłam, w lekkim kryminale retro.
Jest tło historyczne, nawet pojawiają się autentyczne postacie z epoki.
Przyjemna lektura.

Jest tło historyczne, nawet pojawiają się autentyczne postacie z epoki.
Przyjemna lektura.

To bardzo rozbudowana historia, bo Molii , pracoholiczka i pszczółka Maja w jednym , nie potrafi odmawiać i przyjmuje za dużo zleceń jednocześnie. W sumie musi przecież dbać o swoją agencję detektywistyczną i zlecenia, oraz oczywiście straszliwie ją ciekawią wszystkie te zlecenia i zagadki detektywistyczne, które dostaje, wiec jakby mogła zrezygnować z którejś? Sama zagadka to dla niej jak nagroda i torcik, a jeszcze przecież za rozwiązanie takiej zagadki być może jej zapłacą. Akcja tej opowieści rozgrywa sie mroźną zimą -"wśród śniegu" -a Molly ciągle marznie (nie lubi marznąć).

Molly szuka ducha w teatrze i nawet gra malutką rolę, jednocześnie szuka też pewnego młodego, zamożnego człowieka, sprawdza prowadzenie się innego młodego człowieka i stara się pomóc młodej kobiecie. Bardzo, bardzo dużo jest ciekawych wątków i smaczków z epoki. Znowu przewija się psychiatra z Wiednia, pojawia się też włoska mafia. Mnie najbardziej podobały się fragmenty pokazujące sposoby leczenia chorych umysłowo na początku XX w postępowym, jak na owe czasy, Nowym Yorku. Oczywiście hipnoza, ale tez inne metody tamtych czasów-dość drastyczne , które były wtedy poważane.
Jednocześnie czytam "Czarna owca medycyny" która opisuje rozwój psychiatrii, z przerażającymi metodami leczenia -i te obie książki bardzo ciekawie nakładają się na siebie w tym zakresie.

Czytało się przyjemnie, ale miałam nadzieję może na coś w rodzaju panny Murple, a to ni obyczaj, ni kryminał, ni romans czyli kryminał - retro z kobietą jako bohaterką. Takie sobie przyjemne czytadełko. Proste, optymistyczne, z kłębuszkiem intryżek rozwiązywanych szczęśliwym przypadkiem.
Nie powiem, czytało się przyjemnie i nie przeszkadza, że nie zachowałam właściwej kolejności.

Siódmy tom z Molly Murphy jest równie ciekawy i optymistyczny, jak i poprzednie. Czyta się wyśmienicie. Jest to świetna lektura na jeden wieczór, idealna na oderwanie się od rzeczywistości.
W tym tomie Molly poznaje jedną z pierwszych w historii dziennikarkę śledczą. Kobieta ta, aby napisać reportaż o szpitalach psychiatrycznych i o tym, jak traktuje się chorych psychicznie, dała się zamknąć w takim przybytku. Molly z racji prowadzonej sprawy, też będzie musiała poznać takie miejsce.
Czytając cały cykl z Molly, można wyzbyć się wszelkich sentymentów do tzw. dawnych czasów, o ile ktoś takie sentymenty w ogóle odczuwał.Najwybitniejsi pisarze amerykańscy ówczesnych czasów, jak Henry James, czy Edith Wharton nie opisywali nizin społecznych. Jack London w tym samym czasie bardziej koncentrował się na losach mężczyzn. Rhys Bowen nie tworzy literatury na takim, ani nawet zbliżonym poziomie, jak oni. Tak się jednak składa, że to właśnie z jej kryminałów retro, poza rezolutną Molly, zapamiętać można prawdziwe realia życia w tamtych czasach w wymarzonej przez wielu Ameryce.
całość

Zaczęła się zima w Nowym Jorku. Firma detektywistyczna prowadzona przez Molly Murphy w końcu zaczyna działać intensywniej. Dziewczyna wręcz nie może opędzić się od zleceń. Ma sprawdzić pewnego kandydata do małżeństwa, dowiedzieć się co straszy w teatrze, odnaleźć zaginionego krewnego znajomej a jeszcze w trakcie zabawy w Central Parku wraz z Danielem odnajdują tajemniczą młodą kobietę, która pod wpływem szoku straciła głos. Opór, ciekawość oraz solidność jakimi cechuje się ta rezolutna młoda Irlandka nie pozwala jej porzucić lub zlekceważyć, którekolwiek ze zleceń. Nieoczekiwanie zadania zaczną się krzyżować, prowadząc do nieoczekiwanych i zaskakujących wniosków, co oczywiście musi skutkować kłopotami w jakie wpakuje się Molly.

Siódmy tom serii to kolejna wspaniała, relaksująca oraz zapewniająca całą gamę wrażeń podróż do Nowego Jorku początku XX wieku. Po raz kolejny autorka przemyca do fabuły autentyczne postacie oraz ważne wydarzenia i problemy społeczne. Tym razem jest trochę o rodzącej się Cosa Nostrze oraz o problemie leczenia psychicznego, które wtedy nadal było w powijakach. Wszystkie ważne wątki są tak wplatane, że nie zakłócają pełnej zwrotów akcji i toku zdarzeń, wręcz przeciwnie - nadają jej głębi oraz sprawiają, że jest tylko ciekawsza.

Oczywiście, nie tylko wątki kryminalne i społeczne stanowią atut powieści. Równie ciekawie jest móc po raz kolejny obserwować nietypowy krąg przyjaciół Molly oraz obserwować powoli rozwijający się jej związek z Danielem. Molly jako kobieta nowoczesna i świadoma swojej wartości nie daje się podporządkować starym regułom rządzącym światem. Uczy innych szacunku do kobiet i tego co one robią. Jest feministką w bardzo mądry i przyjemny sposób.

Każdemu, kto jeszcze nie zna Molly to gorąco ją polecam.

kolejna część przygód Molly :)

kolejna część przygód Molly :)

1970

Co spotkało młodą dziewczynę, którą, zamarzniętą prawie na śmierć, Molly znalazła w Central Parku w środku zimy? Dlaczego była ubrana porządnie, ale w sposób zupełnie nie przystający do temperatury? I dlaczego nie można nawiązać z nią kontaktu i reaguje przerażeniem na widok ludzi?

Molly Murphy ma takie szczęście, że albo miesiącami nie ma zleceń, albo kilka jednocześnie. Tym razem ma sprawdzić, czy w teatrze rzeczywiście straszy duch czy też ktoś może czyha na życie znanej aktorki, do tego bada przeszłość pewnego młodzieńca, a jakby tego było mało, w Central Parku znajduje zamarzniętą prawie na śmierć dziewczynę, więc oczywistym jest, że i nią musi się zająć. Nie narzeka więc na nudę, ale na brak czasu powoli już tak.

„Milczysz, moja śliczna…” to tom siódmy przygód nieustraszonej Molly Murphy, przed którą słusznie okładka ostrzega, by z nią nie zadzierać. Bezpardonowa, mająca za nic konwenanse i tradycyjny porządek świata, z butami wkracza do świata zarezerwowanego dotychczas dla mężczyzn. Detektyw kobieta? Choć Murphy rozwiązała już wiele spraw, choć zetknęła się z wieloma niebezpieczeństwami, wciąż traktowana jest bardziej jako asystentka, aniżeli pełnoprawna pani detektyw. Jej frustracja przebija przez strony, szczególnie, gdy z wyższością patrzy na nią jej ukochany Daniel, który widział, jak radziła sobie przy poprzednich śledztwach. Tę gorycz z powodu niesprawiedliwości świata czuć w każdej powieści Rhys Bowen o Murphy, choć nie są one tematem głównym jej kryminałów.

W tomie siódmym trudno określić główny temat powieści, głównie przez te kilka przeplatających się śledztw. Z pewnością, jak zwykle pokazuje realia obyczajowe początku XX wieku. A więc uprzedzenia jednych wobec drugich – wobec cudzoziemców, kobiet, słabszych, chorych, ekscentryków. To wszystko przebija pomiędzy wypowiedziami, nawet jeśli Bowen sama nie akcentuje tego. Do tego oczywiście skontrastowanie różnych podejść do życia – młodych dziewcząt marzących tylko o tym, by znaleźć bogatego męża i kobiet jak Molly czy występująca tu epizodycznie Nellie Bly – by móc robić swoje i wieść niezależne od mężczyzn życie.

Tłumaczenia kolejnych tomów przygód Molly Murphy wychodzą po polsku w tak wielkich odstępach czasu, że idzie zapomnieć, co było w poprzednim. Jako że Rhys Bowen napisała już siedemnaście części jej śledztw, to w tym tempie najnowszy obecnie tom w USA wyjdzie zapewne w 2030 roku. To wolne tempo ukazywania się po polsku kolejnych części, wynagradza jakość tłumaczeń. Joanna Orłoś-Supeł póki co nie zawiodła czytelników ani razu, książki językowo są świetne, innymi słowy, kryminały są dopieszczone i dopracowane. Aż chce się je czytać, szkoda tylko, że na kolejne tomy trzeba czekać następny rok.

„Milczysz, moja śliczna…” jak to zwykle bywa z kryminałami Rhys Bowen, nie zawodzi. Od poprzednich wyróżnia się wielowątkową fabułą, kilkoma śledztwami prowadzonymi jednocześnie, każde inne niż pozostałe. A że wszystkie są równie ciekawe i wciągające, tym lepszą całość tworzą razem. A gdy się już wszystkie śledztwa pokończą i książka także, pozostaje jedynie czekać na kolejną część.

Opinia także na: https://recenzjeksiazek.natemat.pl/249797,milczysz-moja-sliczna

„Milczysz, moja śliczna” to siódmy tom niesamowitych przygód Molly Murphy, pochodzącej z Irlandii emigrantki, która na początku XX wieku robi karierę detektywa w Stanach Zjednoczonych. Ta bezkompromisowa, wygadana i nowoczesna kobitka podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.

Pierwszy raz spotkałam się z Molly Murphy w 2013 roku. Wtedy bowiem w Polsce ukazała się pierwsza część cyklu autorstwa Rhys Bowen. Pisząca pod tym pseudonimem pisarka stworzyła jedyną w swoim rodzaju postać wyemancypowanej pani detektyw – młodej kobiety, która z konieczności i nieco przez przypadek zaczęła rozwiązywać kryminalne zagadki. A gdy już zaczęła, to nie może skończyć, bo z czasem i wypracowała sobie renomę, i najzwyczajniej w świecie nie wyobraża sobie życia bez pomagania innym.
Nieraz za swoje usługi Molly dostaje symboliczną zapłatę, nieraz udaje się jej zgarnąć niezłą sumkę. Jednak nie dla pieniędzy rozwiązuje ona nawet najbardziej skomplikowane sprawy i wyjaśnia tajemnice, z którymi nie potrafią poradzić sobie zawodowi policjanci.

Tym razem Molly ma na głowie kilka niecierpiących zwłoki spraw. Nie dość, że podczas randki znajduje w Central Parku ledwie żywą dziewczynę, która nawet po odzyskaniu przytomności uparcie milczy, to jeszcze musi jak najszybciej sprawdzić sposób prowadzenia się pewnego kandydata na męża, wyjaśnić tajemnicę rzekomo nawiedzonego teatru oraz zakończonego bestialskim morderstwem włamania.
Jakby tego było mało, Molly wciąż ma problemy z ukochanym Danielem. Z jednej strony darzy go uczuciem, z drugiej nie chce wychodzić za maż, gdyż obawia się, że to pozbawi ją niezależności.

Głównej bohaterki nie można nie polubić. Od pierwszych stron wzbudza sympatię swoim uporem, inteligencją, stosunkiem do ludzi i świata, uczciwością i poczuciem humoru.
Dla Molly nie na rzeczy niemożliwych. W najnowszej części cyklu wzorem staje się dla niej Nellie Bly, autentyczna postać, słynna amerykańska dziennikarka śledcza, która demaskowała społeczne absurdy i nadużycia, a badając je dała się nawet zamknąć w szpitalu psychiatrycznym dla kobiet.
Ten wątek znajduje swoje odzwierciedlenie w powieści „Milczysz, moja śliczna” i trzyma czytelnika w niesamowitym napięciu.

Mocną stroną kolejnego tomu opowieści o charyzmatycznej Molly jest właśnie budowanie suspensu. Całość dosłownie połyka się jednym tchem, a przy ostatnich rozdziałach można dostać nerwowej wysypki, tak bardzo czeka się na finał.
Potem, oczywiście, żałuje się, że to już koniec. I czeka się na kolejny tom o perypetiach wspaniałej pani detektyw z burzą rudych loków.

Cykl napisany przez Rhys Bowen to, oczywiście, przede wszystkim kryminalne opowieści, jednak nie można nie docenić także ich obyczajowego rysu – niczym w zwierciadle odbija się tu rzeczywistość Nowego Jorku przełomu XIX i XX wieku.
Dla miłośników kryminałów retro to prawdziwa gratka!

• Mój
  • Przeczytane w 2022
  • Moi mali książęta :)
  • Kryminał/Thriller/Sensacja

Dodaj cytat z książki Milczysz, moja śliczna