Morderstwo przy rue Dumas

Okładka książki Morderstwo przy rue Dumas
M.L. Longworth Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Verlaque i Bonnet (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Verlaque i Bonnet (tom 2)
Murder in the Rue Dumas
Smak Słowa
2018-06-06
2018-06-06

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Tłumaczenie woła o pomstę do nieba, sama historia też nie porywa (choć pewnie lepiej się to czyta w oryginale), co sprawia, że człowiek męczy się przy lekturze. A szkoda, bo sam koncept zapowiadał miłe, lekkie czytadło.

Lektura prowansalskich kryminałów kanadyjskiej autorki jest tak przyjemna, tak pełna smaczków i smaków, tak nieoczywista w szkicowaniu osobowości i charakterów (ludzi i miejsc), że przeczytałem ją dwa razy, drugi raz zaraz po pierwszym. To chyba pierwszy raz w życiu. Creme de la creme!

Lekka, przyjemna lektura na letnie popołudnie, najlepiej przy lampce wina.
Brakowało mi nieco emocji, które powinny towarzyszyć powieści kryminalnej. Pozostałam obojętna wobec każdego z bohaterów, a do całej sprawy podeszłam dość służbowo - podobnie jak sędzia. Raczej nie zapamiętam tej historii na długo.

Lekka, przyjemna lektura na letnie popołudnie, najlepiej przy lampce wina.

Czyta się lekko, zakończenie jest zaskakujące ale całościowo książka nie robi powalającego wrażenia. Takie niezobowiązujące czytadło.

Kolejny tom serii prowansalskiej za mną. I tak jak w pierwszej części, największą atrakcją tej książki jest klimat. Jedzenie, wino, styl życia... Cudo... I znów świetnie napisany tom, doskonale się czytał, a ja rozkoszowałam się klimatem, atmosferą. No co ja będę się rozpisywać... Dla mnie to idealna lektura na lato, lekka, super przyjemna... Miodzio!

Dramatyczne tłumaczenie, niestety, powoduje, że czytanie książki jest męczarnią. Gdyby nie to, książka byłaby urocza.

Kolejne śledztwo prowadzone przez trio Verlaque, Paulik oraz Bonnet. Celowo piszę o trio, ponieważ Marine Bonnet, jakkolwiek nie prowadzi śledztwa, to jej prawnicza wiedza ma mocny wpływ na jego koleje. Dwa wątki, przyjaźni oraz miłości, prowadzone równolegle mocno determinują opowiadaną historię. A my w miarę opowiadanej historii zastanawiamy się czy Antoine przedłoży rozwiązanie kolejnego śledztwa nad szczęście osobiste?

A mnie akurat podobała się bardziej I część. Choć ta też nie jest zła.

A mnie akurat podobała się bardziej I część. Choć ta też nie jest zła.

Sędzia Verlaque i profesor Bonnet znów są parą i tym razem mają rozwiązać zagadkę morderstwa na lokalnym uniwersytecie. Dziekan wydziału teologii zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie po wielkim przyjęciu, na którym miał ogłosić swojego następcę, ale zamiast tego powiedział, że wcale nie rezygnuje. Czy zabił go ktoś z kandydatów na jego stanowisko?

Aura francuskiej sielskości jest nadal utrzymana - wraz z szczegółami architektonicznymi malowniczego Aix-en-Provance, choć jestem trochę zawiedziona że profesor Bonnet gra drugie skrzypce angażując się w zagadkę jakoś przy okazji. Wolałabym żeby była pełnoprawnym członkiem śledztwa. Tymczasem za bardzo przypomina mi to serię Camilli Lackberg o Erice i Patriku, choć przynajmniej Marine jest mniej wścibska, więc jej uczestnictwo wychodzi jakoś tak mniej nachalnie.

Po raz kolejny mamy także drugi wątek kryminalny, ale tym razem zepchnięty na bardzo daleki plan. Napady na bankomaty wydają się tak oderwane od głównego wątku, że wydaje się niemożliwym je połączyć. Przez to, gdy się w końcu łączą (również całkiem logicznie), nie przynoszą tego elementu zaskoczenia, który zmusza czytelnika do uznania wielkiej pomysłowości autora. Chyba wolałam gdy drugi wątek jest niemal pełnoprawny z główną zagadką - tak jak w pierwszej książce.

Aura francuskiej...

Dodaj cytat z książki Morderstwo przy rue Dumas