Rodzina Borgiów

powieść historyczna
2018-05-28
Władysław Masiulanis, Zygmunt Halka
Włochy Borgia Rodrigo Borgia papież skandal mafia

Przeróżne emocje wywoływała we mnie ta powieść w trakcie czytania. Byłam zła, a nawet wściekła na bohaterów, w szczególności na Rodrigo Borgię. Ale czasami było mi ich żal, a czasem czułam ulgę, że mają szansę "wyjść na prostą" z tej totalnie zagmatwanej sytuacji.
Powieść bardzo wciągająca, momentami stresująca, a na pewno warta przeczytania.

Przede wszystkim czyta się w zastraszającym tempie. Wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć a to w książkach cenie sobię najbardziej.

Moim zdaniem podstawową wadą tej książki jest to, że zawiera historie mogące zapełnić kilka tomów, a nawet kilka różnych powieści o rodzinie Borgiów. Upchane w jednej książce sprawiają wrażenie potraktowanych zbyt pobieżnie.

Czytając tę książkę można sporo dowiedzieć się o realiach funkcjonowania kościoła katolickiego w średniowieczu. Losy bohaterów - autentycznych postaci historycznych - to niekończące się pasmo intryg, występku i grzechu na najwyższych szczeblach hierarchii kościelnej. Na domiar złego, nie dotyczyło to jedynie papieża Aleksandra VI i jego dzieci, ale również jego poprzedników...

Barwne, wielowymiarowe postaci, ciekawe etyczne dylematy, wartka akcja

Rodzina Borgiów to książka opowiadająca o losach papieża Aleksandra VI i jego rodziny. Puzo (autor min. Ojca Chrzestnego) w oryginalny sposób opisuje życie duchowieństwa, które było pełne intryg i knowań. Książkę się czyta jednym tchem.

Ilość materiału nadawałaby się na 3 tomy... Czytając odnosiłam wrażenie, że autor chciał upchać treść na jak najmniejszej ilości stron, przez co wydarzenia opisane są w telegraficznym skrócie, w wielu miejscach bez przedstawienia emocji bohaterów, czy przygotowania czytelnika na zwrot akcji. Po jakimś czasie lektura w ogóle przestała mnie ruszać - jakbym czytałam Wikipedie.

1955

Na półkach: , , , , , , ,

Kolejna książka w mojej biblioteczce, która stała latami, i czekała na swoją kolej. Przyznam się, że teraz mi głupio, że tyle czasu się nie interesowałam "Rodziną Borgiów", bo to świetna powieść.
Klimat "Ojca chrzestnego" przeniesiony do XV wieku i do Rzymu, gdzie tym razem wszystko i wszystkich trzymają w rękach papież Aleksander, czyli Rodrigo Borgia, oraz jego dzieci. Tę...

Mario Puzo stworzył genialną książkę, wprost nie można się oderwać, gorąco polecam

Ciężko uwierzyć, że Mario Puzo miał z tą książką coś więcej wspólnego niż pomysł na tytuł. Jego książki wciągają fabułą i klimatem, a tutaj ani jednego ani drugiego nie było. Czyta się to jak podręcznik do historii. Drętwe, infantylne dialogi, co chwila nowe postacie bez żadnego wprowadzenia, akcja potrafi przeskoczyć o kilka miesięcy na jednej stronie. Wszystko skrótowo i...

Dyskusje

7 342