Hannibal

Okładka książki Hannibal Thomas Harris
Okładka książki Hannibal
Thomas Harris Wydawnictwo: Amber Cykl: Hannibal Lecter (tom 3) Ekranizacje: Hannibal (2001) Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Hannibal Lecter (tom 3)

2017.11.25
2022.11.18 - 90/100%

2017.11.25
2022.11.18 - 90/100%

Jak zwykle doktor Hannibal Lecter nie zawodzi. Początek dosyć ciężko się czytało, ale dalsza część książki bardzo dobra. Ciekawe zakończenie

W poprzedniej części autor dobrze dobierał tempo wraz ze swoimi przemyśleniami i nie epatował aż tak bardzo przemocą i ohydą. Po tamtej wybitnej części autor niesłusznie uwierzył w swój geniusz i napisał powieść co prawda strawną, ale o wiele gorszą.

Historia okropnie dłuży się na początku, jakoś przez pierwszą połowę nie mogłam się wciągnąć. Jednak druga połowa uratowała całokształt i uważam tą pozycję za wartą przeczytania.

Trzecia część była już dość pretensjonalna w porównaniu do poprzednich.

Trzecia część była już dość pretensjonalna w porównaniu do poprzednich.

IG: ksiazki_wloczykija
Niedawno miałam okazję ponownie zanurzyć się w porywającym świecie stworzonym przez Thomasa Harrisa w jego powieści "Hannibal".

"Hannibal" to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który zabiera czytelników w mrożącą krew w żyłach podróż do umysłu jednej z najbardziej fascynujących i złożonych postaci w literaturze - Hannibala Lectera. Styl pisania Harrisa jest wciągający, z żywymi opisami, które ożywiają historię. Zdolność autora do tworzenia atmosfery napięcia i niepokoju w całej narracji jest naprawdę imponująca.

Jednym z wyróżniających się aspektów "Hannibala" jest zdolność Harrisa do zagłębiania się w psychologię nie tylko Hannibala Lectera, ale także innych kluczowych postaci. Sposób, w jaki Harris przedstawia Lectera zarówno jako czarny charakter, jak i dziwnie charyzmatyczną postać, dodaje intrygującą warstwę do tej wciągającej opowieści. Dzięki skrupulatnym opisom i prowokującym do myślenia dialogom, Harris tworzy mrożącą krew w żyłach atmosferę, która utrzymuje się jeszcze długo po przewróceniu ostatniej strony

Co więcej, "Hannibal" trzyma czytelnika w napięciu dzięki dobrze poprowadzonym zwrotom akcji. Książka płynnie splata ze sobą wiele wątków, tworząc wciągającą narrację, która utrzymuje czytelników w niepewności do samego końca. Od początku do końca trudno jest odłożyć tę książkę.

Podczas gdy niektórzy czytelnicy mogą uznać niektóre sceny w "Hannibalu" za intensywne lub makabryczne, to właśnie te momenty pokazują umiejętności Harrisa w wywoływaniu silnych emocji u odbiorców. Surowa i drastyczna natura tej historii może nie przypaść do gustu każdemu, ale dla tych, którzy cenią sobie thrillery psychologiczne z niepokojącym zwrotem akcji, ta książka dostarcza nie jednej pikanterii.

To bardzo wciągająca lektura dla fanów trzymających w napięciu thrillerów. Mistrzowsko wykreowane i fascynujące postacie, doskonała fabuła, trzymające w napięciu zwroty akcji i prowokująca do myślenia eksploracja ludzkiej psychologii z pewnością pozostawią niezatarte wrażenie na czytelnikach, którzy są gotowi zaryzykować mroczną narrację. Ta książka pozostawi cię zarówno zaniepokojonym, jak i urzeczonym.

IG: ksiazki_wloczykija

Ja się pytam – gdzie w tej całej książce był Will Graham i co stało się ze „starym” Crowfordem, że jego udział był ledwo zauważalny? Szkoda, bo bardzo lubię tych bohaterów i myślę, że fajnie wpływają na odbiór treści.

Niestety z całą sympatią do cyklu, muszę odjąć jedną gwiazdkę w porównaniu do dwóch wcześniejszych tomów z racji tego, że po prostu ten tytuł był dużo słabszy. Pierwsza połowa niesamowicie mi się dłużyła – czytało mi się ciężko i trudno. Mimo cudownego opisu Florencji i ukazaniu jej wszystkich szczegółów stwierdzam, że nie kupuję tego. Być może było to zbyt dokładne i zbyt obszerne? Sama nie wiem.

Tytuł (można by się spodziewać) „Hannibal” powinien opowiadać o Lecterze, a wbrew pozorom było go mało. Z chęcią chciałoby się bardziej zagłębić w jego filozoficzne zapędy, psychikę i wszystko inne co z nim związane. Czytelnika interesowałby każdy szczegół czy ciekawostka.

Zdecydowanie na plus zasługuje samo zakończenie, które wręcz „wbija w fotel” – warto było dotrwać do końca. Podobała mi się również relacja Hannibala (a właściwe jego zachowania) względem Clarice Starling – widać, że darzy ją specyficznym uczuciem. Fajnie, że autor zaczął wplatać w wątki wspomnienia (a raczej traumatyczne przeżycia) Lectera z dzieciństwa, które z pewnością miały wpływ na jego psychikę.

Ogólnie tom jak najbardziej wart przeczytania. Na długo pozostaje w głowie.

Nie rozumiem zakończenia, ale jest powalone. Tyle mogę powiedzieć

Nie rozumiem zakończenia, ale jest powalone. Tyle mogę powiedzieć

Mało Hannibala w książce o tytule "Hannibal" !.

Brak Grahama i szczątkowy udział Crowford !.

Pierwsza połowa książki do zapomnienia mimo bardzo precyzyjnego przedstawienia Florencji i przełożenia atmosfery panującej w niej. Postacie nie urzekają a wręcz przeszkadzają w przedarciu się do mięska, które zaczyna się po dobrej połowie książki.

W drugiej znajduje w końcu to na co długo czekałem, relacje dwóch głównych bohaterów, błyskotliwość antagonisty przy radzeniu sobie z "Przeciwieństwami losu", mięsne sceny zabójstw, wręcz przeobrażenie postaci Starling i niestety ukrócenie filozoficznej strony Lectera

Mało Hannibala w książce o tytule "Hannibal" !.

Brak Grahama i szczątkowy udział Crowford !.

W drugiej znajduje w końcu to na...

"Hannibal" autorstwa Thomasa Harrisa to długo oczekiwany i kontrowersyjny finał sagi o doktorze Hannibalu Lecterze, jednym z najbardziej ikonicznych i przerażających złoczyńców w historii literatury kryminalnej.

Harris, amerykański pisarz i dziennikarz, zdobył sławę dzięki serii powieści z udziałem Hannibala Lectera, który zapoczątkował bestsellerem "Czerwony smok". Jego styl pisania cechuje się niezwykłą precyzją, głębią psychologiczną postaci i umiejętnością budowania napięcia.

W "Hannibalu" akcja przenosi się do Florencji, gdzie Lecter ukrywa się pod przybranym nazwiskiem, ciesząc się pozornym spokojem. Jednak jego mordercza natura wciąż jest niezaspokojona, a listy pisane do agentki FBI, Clarice Starling, sugerują, że gra dopiero się rozpoczyna. W międzyczasie Clarice sama zmaga się z problemami zawodowymi i osobistymi, stawiając czoła groźnym przeciwnościom.

Powieść "Hannibal" to opowieść pełna mrocznych tajemnic, manipulacji i brutalności. Harris bawi się granicami moralności i wplata w fabułę liczne wątki psychologiczne, które pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć motywacje i psychikę zarówno Lectera, jak i innych postaci.

Ocena 7/10 oddaje złożoność tej powieści. Harris dostarcza trzymający w napięciu thriller, ale nie brakuje również kontrowersyjnych i szokujących momentów, które mogą nie być dla każdego czytelnika. Niektóre wątki mogłyby być bardziej rozwinięte, a tempo narracji nie jest równomierne. Niemniej jednak, dla fanów serii o Hannibalu Lecterze i dla tych, którzy szukają mrocznych i psychologicznie złożonych historii, "Hannibal" może stanowić ciekawą lekturę.

Podsumowując, "Hannibal" to finałowa część sagi, która pozostawi czytelnika z mieszanką emocji. Choć nie jest bez wad, jest to pozycja, która z pewnością zaspokoi apetyt na mroczne i inteligentne thrillery.

• Kryminał
  • Literatura amerykańska