Historia złych uczynków

Okładka książki Historia złych uczynków
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Wydawnictwo: Znak Literanova literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Znak Literanova
2018-02-26
2018-02-26
literatura polska

Fantastyczna książka. Nieopanowana chęć czytania od samego początku. Książka wciąga niesamowicie. Losy wielu ludzi, które łączą się w jedną całość! Niby można się domyślać , a jednak nie. Przekrój osobowości i zdarzeń, ciemnych mrocznych, nieprzewidywalnych!. TA książka uświadamia, że naszym losem rządzą przypadki, albo... Może nie? Ta książka uświadamia, że nic nie pozostaje bez odzewu, bez kary, bez echa.. Fantastyczna! Wciągająca! Ciekawa! Mroczna!

Dość mroczna, obfitująca w wiele dramatycznych zwrotów akcji historia. Niby opowieść o Ninie, a tak naprawdę o wielu ludziach, których losy skrzyżowały się, w różnych momentach ich życia. Często przypadek jednak nie jest przypadkiem...

Ta książka jest dowodem, że pisać (i wydawać) może każdy, jeśli tylko ma dostatecznie wysokie mniemanie o swoim talencie.
O ile pierwsza część powieści jest zajmująca i pozwala spodziewać się ciekawego rozwoju akcji, o tyle mniej więcej od połowy mamy już tylko popis grafomanii i całą masę tajemnic, które osobnik o przenikliwości ledwie przewyższającej rozwielitkę jest w stanie rozwikłać w siedem sekund. Nagromadzenie zbędnych przymiotników, dosłowne fragmenty piosenek z końca XX wieku wstawione bez jakiegokolwiek sensu do opisu myśli bohatera w czasie II wojny światowej albo popularne frazy zamieszczane równie bezsensownie tylko dlatego, że się z czymś rymują, potok zbędnych słów nic niewnoszących do akcji ani nie podnoszących walorów literackich tego "dzieła" - wszystko to sprawiło, że dobrnięcie do końca było dla mnie tyleż irytujące co męczące.
Przede wszystkim jednak miałam wrażenie, że Zyskowska pisała tę książkę na dopalaczach - pewne przedstawione przez nią zdarzenia czy konfiguracje są absolutnie nierealistyczne, poziom absurdu budzi momentami zażenowanie.
Autorka przynajmniej bardzo stara się zachować spójność czasową wszystkich wydarzeń, ale i tutaj kilka razy gubi się w plątaninie wątków.
Na błędy ortograficzne (na szczęście nieliczne) i błędy w niemal każdej niemieckojęzycznej wstawce litościwie spuszczę zasłonę milczenia. Może brakło funduszy na korektora i tłumacza.
Podsumowując, książka dla mnie niestrawna

Bardzo dobra powieść. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Historia poplątanych dziejów kilku rodzin, kilkunastu osób. W tle wojna i dramatyczne wybory ludzi, którzy musieli żyć w tamtych czasach. Nic nie pozostaje bez echa. Książka z ważnym przesłaniem i zmuszająca do głębokiego namysłu. Polecam!

Bardzo ciekawa i wzruszająca historia.

Bardzo ciekawa i wzruszająca historia.

Ależ to się dobrze czytało! To będzie jedna z lepszych książek mojego czytelniczego roku.
Bardzo podobało mi się nakreślenie postaci i ich historii. Zostałam doskonale wprowadzona w ich światy, czasy, emocje. Polecam!

Książka wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Czytałam kilka książek Pani Katarzyny Zyskowskiej, ale "Historia złych uczynków" zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Język literacki jakim posługuje się pisarka jest urzekający, pisany różnymi stylami, w zależności od czasu w jakim toczy się akcja. Opisy przywołują obrazy i dźwięki, jakby uczestniczyło się w danej scenie. Nieraz kilkakrotnie czytałam jakiś fragment, żeby jeszcze raz poczuć jego klimat i być nie tylko biernym uczestnikiem. Powieść rozpoczyna się niepozornie, w miarę czytania nabiera tempa, akcja zagęszcza się, nie można już oderwać się od lektury, a potem na długo pozostaje w pamięci, nie sposób zapomnieć.
Pozycja wybitna pod każdym względem.

Książka od pierwszych stron wbiła mnie dosłownie w fotel... z każdą stroną byłam ciekawa co się wydarzy, co rzadko mi się zdarza po przeczytaniu pierwszych stron, jest historia w tle, tajemnica, wielkie emocje i miłość.... wyjaśnienie pewnych watków i tajemnic nie koniecznie bylo oczywiste.... Bardzo polecam

Książka rozpoczyna się dość niepozornie. Poznajemy młodą dziewczynę Nine. Z pozoru zwykła kobieta mieszkająca z dość ekscentryczna matką. W życiu Niny następuje zwrot gdy okazuje się że odziedziczyła mieszkanie po ojcu, matka namawia ją do wyjazdu do stolicy i rozpoczęciu tam studiów. Równolegle poznajemy historię Felci i Bronka ich wakacyjnej miłości w lecie tuż przed wybuchem 2 wojny światowej.
Cóż, jak już wspomniałam książka rozpoczyna się niepozornie, można byłoby rzecz że dość opornie i nudno. Niemniej jednak ma w sobie to coś. Coś intrygującego, sprawiającego że brniemy dalej. A tam czeka nas istny majstersztyk! Po zamknięciu lektury szepnęłam tylko wow. Napisana z dbałością o język, nawet stosowane wulgaryzmy nie rażą w oczy. Zagmatwana fabuła, ale odkrywanie z każdą kartką nowych informacji było niezwykle interesujące. Końcówka istna jazda bez trzymanki. Brawo brawo brawo,

Niesamowita historia. Ta książka na długo zostanie w pamięci.

Niesamowita historia. Ta książka na długo zostanie w pamięci.