Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

Okładka książki Trup na plaży i inne sekrety rodzinne Aneta Jadowska Patronat LC
Okładka książki Trup na plaży i inne sekrety rodzinne
Aneta Jadowska Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Garstka z Ustki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Garstka z Ustki (tom 1)
Sine Qua Non
2018-01-31
2018-01-31
humor kobieta niebezpieczeństwo powieść kryminalna śledztwo literatura polska wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Trup na falach i trupy w szafie

Link do recenzji

841 1 249

Momentami ten językowy "luz" bywa pretensjonalny i przyciężki, ale lektura ogółem przyjemna. Ma staromodny klimat, pasuje na książkę do kocyka i kakao. To bardziej komediodramat z wątkiem kryminalnym niż kryminał, ale w lekkiej formule przemyca kwestię rozległości problemu przemocy domowej. W sumie miła rzecz, w kilku miejscach solidnie się zaśmiałam, pewnie wrócę do tej autorki, ale muszę mieć odpowiedni do tego nastrój. Oczywiście nie jest to książka zmieniająca życie, raczej przyjemne czytadło, ale niegłupie. Trochę jak miks Chmielewskiej z Musierowicz i z domieszką pop feminizmu.

Lekki kryminał, który zawiera wiele ważnych wątków.

Lekki kryminał, który zawiera wiele ważnych wątków.

Nawet niezłe do przeczytania w jakiejś wolnej chwili. Po prostu czytadełko. Nie bardzo rozumiem rozliczne zachwyty nad piórem autorki.

Wchłonięta ekspresem. Zauroczyła mnie mała miejscowość która uwielbia za klima. Wesoły kryminał

Pisarka od lat związana z gatunkiem urban fantasy zaliczyła debiut w literaturze pozbawionej nadprzyrodzonych wątków. I to w kryminałach! Podobny kierunek pisarskiego rozwoju widzieliśmy już u niejednego twórcy - czasem bardziej, czasem mniej udany. Do której grupy należy zaliczyć Panią Jadowską? Absolutnie do pierwszej! Choć - z małą gwiazdką.

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o tej książce, to że nie jest to właściwie kryminał. Mamy tu co prawda wątek domniemanego morderstwa, który stanowi szkielet akcji, ale zagorzali miłośnicy kryminałów, a także fani skomplikowanych zagadek będą nim raczej rozczarowani. Sama intryga kryminalna w Trupie na plaży nie jest majstersztykiem. Ale nie pozwólcie, aby was to zniechęciło - bo najmocniejszą stroną tych książek nie są wątki kryminalne, tylko obyczajowe. Tytułowy trup na plaży to jedynie pretekst, aby przedstawić dużo ważniejsze (i lepiej napisane) sprawy: życie usteckiej rodziny Garstek i prowadzonego przez nie pensjonatu.

Jeśli kochacie Thornverse, sięgniecie pewnie i po tę serię, bez dodatkowych namów. Jeśli jednak nie jesteście fanami Dory Wilk i spółki, nie skreślajcie z rozpędu Garstek z Ustki. To seria całkiem inna niż Thornverse, nie tylko ze względu na oczywistą przepaść gatunkową. Trup na plaży i kolejne tomy serii są napisane zupełnie inaczej, bardziej dojrzale. Pula postaci jest zdecydowanie mniejsza niż w serii o Dorze Wilk, ale to z całą pewnością działa na korzyść. Bohaterowie są bardziej dopracowani, wiemy o nich dość, aby pokochać ich bądź znielubić. Z całej serii bije rodzinne, domowe ciepło - co być może brzmi banalnie, ale jest wielką siłą tej serii i dużą częścią uroku książek pani Jadowskiej. To książka dowcipna, zręcznie napisana, z bohaterami, do których łatwo się przywiązać.

Niewielka, ale zżyta rodzina Garstek i przygody, jakie przeżywają w Ustce i okolicach tworzą niepodrabialny, przytulny klimat, który przyciąga jak magnes. Historię opowiada nam Magda Garstka - świeżo po studiach i chwilowo bez dalszych planów na życie, która po latach mieszkania poza Ustką, wraca do rodzinnego miasta. Poznajemy też jej babcię, Marię Garstkę, która prowadzi pensjonat w Ustce i stara się odbudować zerwaną przed laty więź z wnuczką. Częstym gościem jest wujek Marek - miejscowy policjant o wyglądzie dobrodusznego wikinga oraz Monika - jego córka, kuzynka i przyjaciółka głównej bohaterki. Przelotnie pojawia się też ciotka Tamara, fotografka, która lata temu porzuciła światową karierę, aby zaopiekować się osieroconą siostrzenicą.

Banalne? Chwilami. Ale działa jak złoto.

Seria ma swoje wady. Poglądy i wizje świata, które serwują nam bohaterowie tej książki bywają bardzo naiwne. Zdarza się też, że podział bohaterów na dobrych i złych jest przerysowany, aż do granic telenoweli czy kreskówki. Dobre postaci są doświadczone przez życie, ale piękne, złe - złośliwe, gburowate i/lub uzależnione od alkoholu. Ale czy przeszkadza to kochać te książki? Zupełnie nie.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, na czym polega magia pani Jadowskiej, ale z całą pewnością jest silna. Czytelnik raczej bez trudu wyłapie uproszczenia fabularne, ale wachlarz postaci, które poznajemy w Ustce, relacje między nimi i ciepło bijące z tej książki nieprzerwanie od pierwszej do ostatniej strony rekompensują wszelkie niedostatki. Łatwo jest kochać idealne książki - często bywa to jednak miłość “z rozsądku”. Ale stworzyć książkę, którą czytelnicy pokochają mimo niedostatków? Którą będą czytać niemal jednym tchem i wyczekiwać następnych tomów serii? To, proszę państwa, jest prawdziwa sztuka.

Polecam raczej fanom obyczajówek niż kryminałów - ale polecam gorąco.

Najważniejsze, co trzeba...

Uwielbiam twórczość Anety Jadowskiej, seria o Dorze Wilk, Nikicie czy Witkacym jest genialna, ale kiedy przeczytałam dwie z trzech części cyklu "Garstka z Ustki" , jedyne co mogę powiedzieć to to, że autorka ma niebywały talent do wyzwalania skrajnych emocji, niby komedia kryminalna, ale jednocześnie poruszająca bardzo ważny i trudny temat, jakim jest przemoc w rodzinie. Gorąco polecam!!!

Książkę czytało sie przyjemnie, choć nie było to mój typ poczucia humoru to jednak uważam książke za udaną

Przyzwoita urlopowa rozrywka.

Przyzwoita urlopowa rozrywka.

Leciutka a zarazem wciągająca. Przeczytałam z uśmiechem na twarzy. Biorę się za następne części.

Lektura dla relaksu, uważam, że niektóre wątki zostały w niej wprowadzone na siłę, ale ogółem wywołała na mnie pozytywne wrażenie. Zamierzam kontynuować serię.

Video

Video