BRAMA 1/2017

SAPiK
2017-06-01
2017-06-01
brama czasopismo brama

Okładka książki paskudZin #02: Dziwakacje Dawid Dyrcz, Aleksandra Knap, Katarzyna Koćma, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Daniel Wojnarowicz, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
Ocena 10,0
paskudZin #02:... Dawid Dyrcz, Aleksa...
Okładka książki Efemeryda Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Ocena 5,8
Efemeryda Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Siedlisko Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Ocena 5,8
Siedlisko Robert Cichowlas, K...
Okładka książki City 5. Antologia polskich opowiadań grozy Agnieszka Biskup, Radosław Dąbrowski, Agnieszka Graca, Nina Igielska, Jarosław Jakubowski, Krystian Janik, Margota Kott, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Tadeusz Oszubski, Maja Podolska, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Katarzyna Szewczyk, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Marek Zychla
Ocena 9,5
City 5. Antolo... Agnieszka Biskup, R...

W mojej skrzynce pojawił się kolejny numer „Bramy” z równie piękną, jak poprzednio okładką. Co przeczytamy w następnym numerze? Jak zwykle w nasze łapki trafi sporo ciekawych i niebanalnych tekstów. Lektura magazynu jak zwykle skradła mi trochę cennego czasu, a zapoznanie się z kolejnymi fantastycznymi artykułami ponownie sprawiło mi sporo frajdy.

Porywające ilustracje, które zawarto w niniejszym numerze są autorstwa niesztampowego artysty, Mariusza Gandzela. Autor stworzył grafiki zdobiące między innymi pozycje takie jak: Neuroshima, Monastyr oraz Star Wars, LOTR czy Warhammer. Podczas lektury magazynu możemy się przyjrzeć niemałemu talentowi zawartemu w tych fantastycznych pracach. Jestem pod wielkim wrażeniem jego ilustracji i ilekroć widzę jego grafiki, moje serce zaczyna bić szybciej. Pod koniec numeru będziemy mieli możliwość poznania niektórych prac autora. Jak najbardziej do tego zachęcam. Są po prostu fantastyczne!

Podczas lektury magazynu warto przeczytać opowiadanie „Stacja Zatorze” Dominiki Kowalczyk-Sadanowicz. Jest to jedno z lepszych opowiadań numeru, wciągając czytelnika w barwny i niesztampowy świat. Warto przeczytać. Oprócz opowiadań, w numerze znajdziemy również liczne ciekawe artykuły, jak choćby recenzję gry „Wyścig Tytanów” Agnieszki Pileckiej, opisującą jedną z ciekawszych planszówek, wydaną ostatnimi czasy przez wydawnictwo Rebel. Kolejnym tekstem wartym przeczytania jest również „Straszne wielkiego początki” Grzegorza Bryka. Artykuł opisuje historię filmów klasy B oraz grających w nich aktorów. Całość przeczytałem z nie małą ciekawością, świetnie się przy tym bawiąc. Jeżeli interesujecie się tematyką gnijących truposzy oraz licznych strachów, jest to artykuł jak najbardziej dla Was.

„Brama 1 (6) 2017” znów pozytywnie zaskakuje i sprawia, że można przy niej miło spędzić wolny czas. Całość wypada bardzo pozytywnie na tle konkurencyjnych magazynów, za sprawą kolorowej, soczystej szaty graficznej oraz wielu doszlifowanych tekstów. Jak najbardziej jestem fanem tej gazety i z pewnością jeszcze nie raz do niej powrócę. Podczas lektury każdy znajdzie coś dla siebie, od recenzji gier po różnorodne i niesztampowe opowiadania. Jest to czasopismo wydawane na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, jak i graficznym. Mam nadzieję, że będziecie bawić się podczas lektury równie dobrze, jak ja. Gorąco polecam.

Porywające ilustracje,...

Zdublowana strona 55 i 56 w opowiadaniu Danki Markiewicz, kilka wpadek redaktorskich i korektorskich, ale wciąż czasopismo warte lektury.

Najnowsza BRAMA jest od kilku tygodni dostępna w sprzedaży i nie ukrywam, że na ten numer czasopisma czekałem z niecierpliwością z dwóch powodów. Pierwszy zachowam dla siebie, drugim jest przepiękna okładka autorstwa Mariusza GANDZELA nawiązująca do mojego ulubionego cyklu powieściowego „Mroczna Wieża”.

Co jednak znajdziemy w środku? A całkiem sporo. Oprócz stałych punktów, jak recenzja gry planszowej (tym razem: „Wyścig tytanów” autorstwa Agnieszki PILECKIEJ) oraz cykl „Duszności” kontynuowany przez Marka ZYCHLĘ (opowiadanie „To”), mamy zwięzły, acz ciekawy artykuł Kazimierza KYRCZA Jr „Strachy z czachy”, krótki opis historii powstawania gry karcianej „Kalibium” oraz recenzję serii komiksowej „Valerian” autorstwa Mirosława KORKUSA (jeśli macie już tę BRAMĘ, zwróćcie uwagę na to, w jaki sposób słowa Recenzja Valeriana zostały zapisane w spisie treści na pierwszych stronach – eh te słowniki 🙂 ). Wewnątrz znalazło się także miejsce dla artykułu Grzegorza BRYKA „Straszne wielkiego początki. Debiuty z B-klasy” oraz ośmiu opowiadań. I to na tych ostatnich chciałbym się dziś skupić.

Czasopismo BRAMA przyzwyczaiło mnie już do tego, że często opowiadanie, które jako pierwsze wychodzi nam naprzeciw, jest najlepszym, bądź jednym z lepszych. Jednakże w tym numerze zasada ta nie została do końca zachowana. Oczywiście tekst Dominiki KOWALCZYK-SADANOWICZ nie jest zły. Ma w sobie coś, lecz również tego czegoś mu brakuje. „Stacja Zatorze”, bo o tym opowiadaniu mowa, jest historią, która nie do końca mnie kupiła, głównie dlatego, że moją uwagę przykuwały pojawiające się liczne błędy i niedociągnięcia (czasem redaktorskie). Niemniej należy zaznaczyć, że jest to dobrze napisana historia i czyta się ją bardzo przyjemnie, a co więcej – jest swego rodzaju hołdem dla prozy Stefana Grabińskiego. To drugie zaś działa dwojako (na plus lub minus), gdyż osoby znające twórczość Grabińskiego szybko połapią się w tym, dokąd zmierza fabuła. Tak czy inaczej – polecam.

Opinia na temat kolejnych opowiadań na: www.grzegorzkopiec.pl/?p=649

Co jednak znajdziemy w środku? A całkiem sporo. Oprócz stałych...

Dodaj cytat z książki BRAMA 1/2017