Fobia

fantasy, science fiction
Genius Creations
2016-09-30
2016-09-30
literatura fantasy literatura polska obsesja poszukiwanie relacje rodzinne samotność strach tajemnica ucieczka od życia

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Dziwne opowieści. Antologia weird fiction Dagmara Adwentowska, Brian Evenson, Bartłomiej Fitas, Zbigniew Golemienko, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Łukasz Krukowski, Thomas Ligotti, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Paweł Matuszek, Jon Padgett, Anna Maria Wybraniec, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 6,6
Dziwne opowieś... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Mapa Cieni. Opowieści z nawiedzonych miejsc Krzysztof Biliński, Joanna Bujak, Sylwia Błach, Rafał Christ, Bartłomiej Fitas, Michał Gacek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Magdalena Maria Kałużyńska, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Łukasz Radecki, Piotr Roemer, Michał Stonawski, Michał J. Walczak, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,0
Mapa Cieni. Op... Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Żertwa. Antologia słowiańskiego horroru Dagmara Adwentowska, Jakub Bielawski, Piotr Borowiec, Bartłomiej Fitas, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Radosław Jarosiński, Dawid Kain, Maciej Kaźmierczak, Tomasz Krzywik, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Sobiecka, Michał Stonawski, Maciej Szymczak, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec, Marek Zychla
Ocena 7,2
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Oficjalne recenzje i

Literatura bezkompromisowa

Link do recenzji

1916 14 296

jest tak świetna, ze aż nie wiem, co napisać, kopara opadła
- oryginalna
- bardzo mocno wchodzi do głowy, przemawia, dotyka jakichś strun a jednocześnie nie jest trudna w odbiorze
szkoda, ze tak mało popularna - popieram całą sobą, na pewno najlepsza ksiazka, z jaką miałam do czynienia w zeszłym roku

jest tak świetna, ze aż nie wiem, co napisać, kopara opadła
- oryginalna

Bardzo dobra. Na pewno nie fantastyka, bo to, że akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości jest mało istotne dla fabuły. Główną bohaterką jest fobia w wielu wymiarach - jednostkowym i narodowym. Ciekawe spojrzenie i niezły pomysł.

Fabuła ciekawa, wizja społeczeństwa ogłupionego konsumpcją też dość interesująca, ale Polska, jako dom wariatów i konserwatyzm, jako największa schiza, to dla mnie, Janusza z Podkarpacia zbyt wiele. Na marginesie, moja córka studiuje psychologię i chce zostać psychologiem, bo psycholożka to zwariowana mała świnka płci żeńskiej. Jeśli przefiltrować idiosynkrazje autora, to pozycja dość ciekawa.

Nie doczytalam do konca ,bo mimo ze temat z opisu wydaje sie ciekawy ksiazka nie jest ciekawie napisana i po chwili moje mysli byly gdzie indziej.

Bardzo dobra powieść, ale tak cholernie nieprzyjemna, że przeczytać można ją chyba tylko raz w życiu. Ale właśnie dlatego, że nieprzyjemna, jest taka dobra.

Wiele ludzi mówi że czytanie wzbogaca słownictwo,polepsza styl wypowiedzi i takie tam.
A wiecie co? To bujda na resorach.Przeczytałem "fobie" i nie potrafie wyrazić jakie sa moje odczucia po lekturze.Ksiażka mi się podobała,ba! nawet bardzo, szczególnie sposób narracji, pomysł na poprowadzenie fabuły, dwie inne historie które swietnie sie łączą i tajemnica której rozwiązanie czeka na końcu-jednym słowem "cacy"
Ale nawet gdybym myślał i myślał w dalszym ciągu nie potrafie odpowiedzieć na pytanie co czułem.Na chwile obecną przychodzi mi jedna odpowiedz-lektura fobii to jak siedzenie w ciemności i słuchanie psychodelicznych dzwięków,albo zablądzenie w ciemnych jaskiniach-coś jak strach i dezorientacja.
Brzmie jak nawiedzony ale twórczość Marcina/Dawida wciągła mnie jak ruchomie piaski.

Rozwój literacki Dawida Kaina śledzę od lat czyli od czasów, kiedy publikował on opowiadania na HorrorOnline. I zdecydowanie uważam, że jest niedoceniany, choć trudno mi stwierdzić dlaczego. Chociaż... może nie każdy lubi taką zabawę formą, treścią czy samymi słowami w jakiej specjalizuje się Kain. Tutaj mamy z jednej strony bohaterkę, usiłującą ustalić co się stało z jej ojcem, który któregoś dnia po prostu zniknął z domu, z drugiej zaś powieść pisną przez zaginionego... i w pewnym momencie trudno się zorientować co jest prawdziwe - perypetie bohatera powieści czy życie córki pisarza. Do tego dochodzi zabawa słowami, głównie tymi (nad)używanymi przez niektóre środowiska. Dla mnie żydołaki jak wilkołaki czy pejsomat automatycznie przybijający jarmułkę do głowy to poezja, z którą mam nadzieję spotykać się częściej.

I jeszcze taka jedna zagwozdka. Kiedy zobaczyłam wersję audio powieści Marcina Kiszeli "Fobia" to zastanowiłam się, dlaczego Dawid Kain postanowił pisać pod własnym nazwiskiem... Jakież było moje zdziwienie, kiedy ujrzałam tutaj rzeczoną powieść podpisaną pseudonimem. Sądząc ze streszczenia i z okładki mam do czynienia z dokładnie tą samą powieścią, więc nie wiem czy to pomyłka wydawnictwa czy jakaś forma zabawy z czytelnikiem, co w przypadku tego akurat pisarza też by mnie szczególnie nie zdziwiło.

Kiedy tak sobie siedzę i dumam nad powieścią "Fobia", to pierwsze określenie, jakie przychodzi mi na myśl to >skomplikowana<. "Fobia" to skomplikowana książka, którą ciężko jednoznacznie skategoryzować. Dla mnie jest to przede wszystkim powieść psychologiczna z elementami science-fiction i antyutopii. Inni czytelnicy być może dostrzegą w niej inne elementy. A jaka "Fobia" jest? Dobra, choć nie tak dobra jak błyskotliwe "Kotku, jestem w ogniu". Szczególnie przekonująca (i chyba nieco przerażająca) wydaje mi się wizja niedalekiej przyszłości, którą narysował autor - jest to coś pomiędzy naszą zwykłą codziennością a światem z filmu "Idiokracja". Ale może to tylko przyszłość któregoś ze światów równoległych...

Książka dobra przede wszystkim dlatego, że to coś świeżego w polskiej prozie. Dlaczego? Po pierwsze - ironia dotycząca Polski (nie może być!), po drugie zagadnienie równoległych wszechświatów, po trzecie ważne zagadnienie "kresu komunikacji". Treść zostawia czytelnikowi swobodę w interpretacji co jest dużym plusem. Jako minus fakt, że tematyka na co najmniej 400 stron, a tutaj tak szybko kończy się czytać (niedosyt!).

Dawid Kain Fobia Zobacz więcej
Dawid Kain Fobia Zobacz więcej