Ogień z niebios. Opowieść o Aleksandrze Wielkim

Okładka książki Ogień z niebios. Opowieść o Aleksandrze Wielkim Mary Renault
Okładka książki Ogień z niebios. Opowieść o Aleksandrze Wielkim
Mary Renault Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trylogia o Aleksandrze (tom 1) literatura piękna
Trylogia o Aleksandrze (tom 1)
Fire from Heaven (1969)
Zysk i S-ka
2005-01-01
1996-01-01
Marek Michowski

Przy okazji robienia porządków z książkami i będąc w ciągu ze starożytnym "bliskim wchodem".
Na początku nie wciągnęła mnie tak jak Egipcjanin Shinoe i wahałem się pomiędzy 6-7, jednak z każdym rozdziałem była coraz ciekawsza, im starszy był bohater.
Nie wiedziałem, że nauczycielem Alexandra był Sokrates, a ten uczniem Platona.
Autorka specjalizuje się w histori Grecji i napisała te 3 tomy rzetelnie, czerpiąc ze starożytnych źródeł (sic!) - odwołując się do faktów historycznych i oddając realia epoki. Ciekawe jak odbiorę teraz film, który na potrzeby kina nie trzyma się już prawdy.

Nie wiedziałem, że nauczycielem Alexandra był Sokrates, a ten uczniem Platona.
Autorka specjalizuje się w histori Grecji i...

"Ogień z niebios" czytałam z przerwami około 4 miesięcy, co jest moim niechlubnym rekordem. Ukazuje to jednak moje ogólne wrażenia z lektury: pomiędzy pojedynczymi fragmentami, które faktycznie mnie zaciekawiły, w powieści Mary Renault dzieje się raczej niewiele, a przynajmniej nie na tyle, żeby na dłużej przykuć mnie do lektury. Nie jest to jednak książka zła, raczej dla cierpliwego, niespiesznego czytelnika, który doceni jej drobiazgowość i wierność historyczną (na ile to możliwe na podstawie dostępnych źródeł),a któremu nie będzie wadzić wolno tocząca się akcja. "Ogień z niebios" kończy się bowiem w momencie, w którym tak naprawdę narodziła się legenda Aleksandra: w chwili śmierci jego ojca, Filipa. Cała powieść jest niejako preludium do podbojów Aleksandra, których w tej części, poza nielicznymi potyczkami, jeszcze nie uświadczymy.

Książka dobra. Jednak czasami gubiłem się w tym, o czym mówią bohaterowie. Możliwe, że spowodowane to było wymieniam sporej ilości nazw miejsc, regionów, imion postaci. Rozumiem, że autorka chciała jak najdokładniej oddać obraz starożytnych czasów, lecz dla mnie czasami było to utrudnieniem w odbiorze książki.

Najpiekniejsza powieść o Aleksandrze Wielkim jaką przeczytałem. Szkoda, że reszta trylogii jest nie do kupienia :(

tak jak uwielbiam Aleksandra Wielkiego, tak ta książka chyba była nie dla mnie...

• Historyczne
  • Aleksander Wielki