Marianna

Okładka książki Marianna
Magdalena Wala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Damy i buntowniczki (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Damy i buntowniczki (tom 1)
Marianna
Czwarta Strona
2016-08-03
2016-08-03

XIX wiek, Polski nie ma na mapie, a w sercach młodych patriotów przepełnia złość i bunt. Do powstania listopadowego dołącza młodziutka 18letnia Marianna, lecz nie spodziewa się, że skutki tego będą tak przykre dla niej i jej rodziny. Aby nie narażać rodziców i rodzeństwa oraz ich majątku postanawia wyjść za mąż z rozsądku, nie znając swojego przyszłego ślubnego ani nawet nie ujrzawszy uprzednio na oczy.

Lubię bardzo opowieści w których akcja dzieje się kilka wieków wstecz, dzięki temu przybliżamy się bliżej panujących kiedyś zwyczajów oraz tradycji. Książkę czyta się bardzo szybko, a rozwiązanie intrygi na koniec powieści było zaskakujące i niecodzienne jak na tamte czasy. To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Magdy i z pewności nie ostatnie.

Dobrze czasem zagłębić się w książkę, która przenosi w czasy już bardzo odległe. Do klimatu już zapomnianego, w tym przypadku w okres powstania listopadowego.
Bohaterka niezwykła jak na tamte czasy, bo biorąca czynny udział w walkach powstańczych jako... chłopiec.
Marianna jest tym bardziej niezwykła, że spośród kobiet tamtego czasu nie chce być bezwolną lalką i dekoracją u boku bogatego małżonka. Pewnie dlatego chcąc ratować rodzinę przed wywózką na Syberię, godzi się na aranżowane małżeństwo, zawarte na dodatek przez pośrednika.
Ale aby nie zdradzać fabuły powieści, dodam tylko tyle, że w treści pojawia się duch oraz zaskakujące jak na owe czasy pojęcie homoseksualizmu.
Fajnie było znowu poczytać o pięknych sukniach, przyjęciach, zalotach w dworskim stylu. Szkoda tylko, że autorka nie poświęciła dużo czasu na udział Marianny w powstaniu i dostajemy informacje od bohaterki już w czasie przeszłym.

chyba oczekiwałam po tej książce czegoś innego. Sądziłam, że skoro tyle było mowy o dziewczynie, która rusza walczyć w powstaniu - będzie walczyła w powstaniu, brakowało mi więc scen z tegoż wydarzenia, historia całkowicie się tu zatarła, jest zaledwie wzmianka o tym, że dziewczyna uciekła, by walczyć. Zdecydowanie za dużo romansu, scen nawiązujących do współżycia, język przeciętny, akcji brak. Plusik za niektóre wiadomości odnośnie życia społecznego arystokracji i zasad etykiety, choć ocena historyczna wypada miernie (np. cyrków, o których wspomina autorka nie było jeszcze wówczas w Polsce).

Marianna to młoda, niezwykle charyzmatyczna i odważna kobieta. Zamiast odgrywać rolę damy, ona rusza na front, aby walczyć w powstaniu listopadowym. Kiedy okazuje się, że działania wojenne nic nie dały dziewczyna powraca do domu. Tam dowiaduje się, że jej rodzina jest na skraju bankructwa, dlatego decyduje się na realizację planu matki - poślubienie obcego, młodego i bogatego wdowca. W nowym miejscu próbuje odnaleźć się nie tylko jako małżonka, ale też w kręgu pozorów elity. Czy starczy jej determinacji oraz sił, aby walczyć o swoje wartości i szczęście?

Uwielbiam książki z historią w tle. Dzięki "Mariannie" możemy poznać zwyczaje oraz tradycje panujące w XIX w. Polsce. Autorka jest nauczycielem historii a wiec przygotowanie merytoryczne do tematu oraz tła historycznego jest wręcz fenomenalne. To jest właśnie największy plus całej powieści.

Dodatkowo świetnie wykreowani bohaterowie. Nie tylko tytułowa Marianna, o której już napisałam powyżej, ale też pozostali, drugoplanowi. Każdy szczegół został przemyślany i idealnie umieszczony w czasie.

Książkę czyta się niezwykle szybko i nie sposób oderwać się od niej. Jeżeli lubicie piękny język polski, nutę humoru, tajemniczości oraz duchy, to ta książka jest dla Was!

W sumie mogłabym napisać jeszcze więcej o tej książce, ale byłoby to nudne. A wiecie dlaczego? Ponieważ ta książka jest perfekcyjna! Znakomita. Fenomenalna. Uwielbiam ją jak i całą serię. I tak, zaliczam ją do moich ulubionych 💓

Serdecznie polecam!

Marianna w wieku 18 lat jako panna na wydaniu przebywała w zakonie. Jej rodzina lada dzień ma ogłosić bankructwo, mimo znakomitego pochodzenia. Dziewczyna zaniepokojona sytuacją w domu, uciekła z klasztoru, co rujnuje jej reputację.
Jednakże jej matce udaje się wydać ją za mąż, za mężczyznę, którego Marianna nie widziała, ani na żywo, ani na portrecie. Po przyjeździe do jego domu, okazuje się, że mąż jest nieprzystępny, w domu rządzi teściowa, a w nocy bohaterkę nawiedza Biała Dama, która zastępuje koszmary z pola bitwy. Jak w tej sytuacji poradzi sobie dziewczyna?
„Marianna” to klimatyczna powieść osadzona w innych czasach, gdy szlachcianka mogła wybierać między klasztorem a małżeństwem.
OCENA 5/6

Marianna to młoda kobieta, zupełnie różniąca się od swych rówieśniczek należących do rodzin o tym samym statusie społecznym. Podczas, gdy jej koleżanki mają głowę zaprzątniętą modnymi strojami, balami oraz poszukiwaniami dobrej partii na męża, Marianna z bronią w ręku walczy w Powstaniu Listopadowym. Dziewczyna zawsze była odważna i stanowcza, zawsze daleko jej było do zachowań wielkopańskich. Nigdy nie była uległa, nie mdlała na zawołanie, nie lubowała się w nicnierobieniu i nie kreowała się na biedne kaczątko, które trzeba utulić i chronić przed światem. I to właśnie spodobało się pewnej arystokratce, szukającej żony dla swojego syna. W rezultacie tego, Marianna wkrótce stała się uczestniczką pewnego „cyrku” związanego ze ślubem (który mógł mieć miejsce tylko w dawnych czasach). A tuż po nim otwarły się przed nią nowe wyzwania m.in. przystosowanie się do życia, którego dotąd nie znała (z racji tego, że poprzez małżeństwo weszła do obcego jej świata arystokratów) oraz poradzenie sobie z niechęcią i grubiaństwem męża, dla którego zaaranżowane małżeństwo przez długi czas absolutnie nie było powodem do radości.

„Marianna”, czyli pierwszy tom cyklu „Damy i buntowniczki” jest bardzo ciekawą książką. Wciągającą, klimatyczną, napisaną lekko i z humorem. XIX wiek, arystokracja, pobieranie nauki na pensjach, huczne bale, aranżowane małżeństwa – nie przepadam za tego typu tematyką. Zawsze działały mi na nerwy opisy tych wszystkich próżnych dam i mdlejących histeryczek, którym całe dnie upływały na siedzeniu i rozkazywaniu służbie. A tutaj niespodzianka! Wcale, ale to wcale mi takie treści nie przeszkadzały. Fabuła jest tak ciekawa i tak przyjemnie przedstawiona, że przyćmiła te wszystkie rzeczy. Dużym plusem są również w tej książce pewne sekrety, które Marianna powoli odkrywa i tym samym nieświadomie sprowadza na siebie poważne niebezpieczeństwo. I właśnie ta nutka tajemniczości (tuż obok humoru) jest jedną z największych zalet tejże lektury. Polecam przeczytać! Można się przy niej pośmiać i odprężyć.

Jeżeli tak jak ja, lubicie dobrze napisane książki obyczajowe, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na cykl „Damy i buntowniczki” Magdaleny Wali.

Część pierwsza „Marianna” to znakomicie napisana historia z czasów Powstania Listopadowego. Marianna to niezwykła dziewczyna. Zamiast, jak jej rówieśniczki, zachwycać się koronkami, przygotowywać się na bale, szukać bogatego męża, ona przebrana za chłopaka wyrusza walczyć w powstaniu.

O samym powstaniu nie znajdziecie tu wiele, natomiast o zwyczajach i życiu w dziewiętnastowiecznej Polsce i owszem. To romans historyczny i jako taki jest po prostu znakomity. Znajdzie się w nim wszystko, co powinno: intrygi, tajemnice przeszłości, walka o lepszą przyszłość, miłość, nienawiść i… duch. Wszystko to podane smacznie, napisane piękną polszczyzną, czyta się w zasadzie samo. A na koniec czuje się niedosyt, bo jakoś tak za szybko się kończy. Jeszcze by się chciało…

Dobrze, że są następne tomy. Polubiłam sposób narracji Pani Magdaleny, polubiłam bohaterów „Marianny” i mam nadzieję, że spotkam się z nimi w kolejnej części.

Na półkach: , , , , , ,

Odważna kobieta, przystojny "nieznany" mąż, zagadka, morderstwo i trochę historii pomiędzy wierszami.
Jestem pod wrażeniem tej powieści. Autorka w niezwykły sposób wprowadza nas w arkana życia dziewiętnastowiecznej arystokracji, i nie tylko (arystokracji).
Stworzona przez nią rodzina, z fantastyczną teściową Marianny, Elżbietą, ciotką -"pani skandal i obraza boska" - Aleksandrą, która okazuje się być kobietą po przejściach, wraz z innymi bohaterami powieści, opowiada swoje historie.
Jest w tej książce wiele postaci, każda ma swój charakter i bagaż doświadczeń.
W tle powstanie listopadowe i życie w dziewiętnastowiecznej Polsce.
Niczego tu nie ma w nadmiarze. Wszystko wydaje się być optymalnie skomponowane. I te opisy XIX w. balu, nazwy tańców, obyczaje; to jaki kobiety miały status w społeczeństwie; co tak naprawdę było im wolno robić, a czego nie; jak toczyło się życie na ulicach miast - to wszystko znajdziemy w tej powieści.
Książka może zainspirować do szerszych poszukiwań, wgłębienia się w tematykę Polski tamtego okresu.

A wszystko to napisane z poczuciem humoru, tam gdzie można, i powagą, tam gdzie trzeba.
To nie jest typowe romansidło,
To powieść z klasą.
Polecam miłośnikom historii i nie tylko.

Moja ulubiona książka. Piękna, barwna i nieszablonowa historia, wypełniona po brzegi emocjami i młością. Autorka potrafi perfekcyjnie zbudować napięcie pomiędzy bohaterami. Mocno zarysowane postacie, wyraziści bohaterowie. Bardzo dobrze przygotowane tło historyczne.

Polecam z całą stanowczością! ! !
Lekko się czyta! Świetny styl!
Pięknie pokazana epoka czy realia.
Swego rodzaju lekcja historii w najlepszym wydaniu.
Jednocześnie ujęte słowami łatwym i do zrozumienia. Najlepsza część serii ale i dająca jej piękny start.

Polecam z całą stanowczością! ! !
Lekko się czyta! Świetny styl!
Pięknie pokazana epoka czy realia.
Swego rodzaju lekcja historii w najlepszym wydaniu.

Magdalena Wala Marianna Zobacz więcej