Chelmno and the Holocaust: The History of Hitler's First Death Camp

Okładka książki Chelmno and the Holocaust: The History of Hitler's First Death Camp Patrick Montague
Patrick Montague Wydawnictwo: University of North Carolina Press powieść historyczna
powieść historyczna
University of North Carolina Press
2012-03-19
2012-03-19
Chełmno obóz zagłady Żydzi eksterminacja holokaust

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Powstanie Warszawskie. Rozpoznani Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk
Powstanie Wars... Iza Michalewicz, Ma...
Okładka książki Wypędzone. Historie Niemek ze Śląska, z Pomorza i Prus Wschodnich. Trzy szczere świadectwa kobiet bezbronnych wobec zwycięzców Ursula Pless-Damm, Helene Plüschke, Esther von Schwerin
Wypędzone. His... Ursula Pless-Damm, ...
Okładka książki Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił Nikola Sellmair, Jennifer Teege
Amon. Mój dzia... Nikola Sellmair, Je...
Okładka książki Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania Olga Bergholc, Lidia Ginzburg, Jelena Koczyna
Oblężone. Piek... Olga Bergholc, Lidi...

Jako pracownik Muzeum w Chełmnie uważam, iż jest to najlepsza pozycja dotycząca zagadnienia Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Każdy chcący poznać historię tego miejsca obowiązkowo musi zapoznać się z tą książka .

Wstrząsająca. Książka która boli. Jednocześnie świetna praca badawcza i historyczna. Można postawić za wzór wielu naszym pseudo historykom, którzy produkują ostatnio pełno zmanipulowanych, propagandowych i wypaczających prawdę "dzieł". Niestety w naszym kraju zaczęto historię, od kilku lat, wykorzystywać politycznie.
Gdy czytałem tę książkę, odwiedziłem las obok Chełmna, odwiedziłem muzeum na terenie dawnego pałacu w Chełmnie nad Nerem. Ciężkie doświadczenie. Próbowałem to wszystko jakoś ogarnąć. Nie da się, nie da się tego zrozumieć. Jak nie mogę zrozumieć odradzającego się polskiego antysemityzmu. Że ktoś się tego nie wstydzi. Że otwarcie głosi takie poglądy. W tym kraju, pokrytym popiołami spalonych Żydów, naszych rodaków i tych zwożonych z Europy.
Na swoim FB opublikowałem album ze zdjęciami z terenów obozu.
I jeszcze przerażające jest to jak naziści metodycznie i skrupulatnie uczyli się zabijać setki, tysiące ludzi. Jaka to była nieludzka machina. Wystarczyło tylko , aby ktoś Niemcom wmówił, że są lepszymi ludźmi od innych. To przestroga, wystrzegajcie się ludzi którzy zaczynają inne narody czy rasy uważać za gorsze. W jakikolwiek sposób kategoryzują ludzi, dzielą ich, obojętnie jaki sobie wymyślą pretekst - pochodzenie, kolor skóry czy orientację seksualną. Strzeżcie się zła.

Gdy czytałem tę książkę, odwiedziłem las obok Chełmna,...

Solidna praca, autor poruszył wiele ważnych wątków, w tym istotną dla tych wydarzeń próbę upamiętnienia ofiar.

Bardzo ciekawa pozycja o jednym z "najsłynniejszych" obozów koncentracyjnych na terenie Polski.
Książka napisana przez zagranicznego pisarza Patricka Montague'a - który posiada niesamowitą wiedzę o pierwszym obozie koncentracyjnym na terenie Polski, wybudowanym przez Niemców.
Obóz koncentracyjny KL Chełmno (nad Nerem) – jest pierwszym gdzie wykorzystano "ruchome gomory gazowe" - były one umieszczone na pokładach samochodów ciężarowych, gdzie ludzi zabijano spalinami samochodów. W późniejszym okresie wykorzystywano specjalne pojemniki z gazem, które były podłączane przez kierowców samochodów.
Obóz w Chełmnie nad Nerem powstawał dwa razy - pierwszy raz od jesieni 1941 roku – kwiecień 1943 roku, po czym wszystko zostało zniszczone.
Drugi raz został otwarty w drugiej połowie 1944 roku i funkcjonował do 17 stycznia 1945 roku - kiedy przestał istnieć w przeddzień wkroczenia Armii Czerwonej.
Szacuje się, że w obozie zostało zagazowanych ok. 150.000 ludzi.
Książka jak najbardziej warta przeczytania!!! Dla osób interesujących się zbrodniami nazistowskimi oraz historią pozycja obowiązkowa!!!

Moja ocena: 8.0!!!

Wybitna książka ukazująca nazistowski obóz z wielu perspektyw. Ukazanie od początku do końca obozu z perspektywy zamordowanych osób, prześladowców, pracowników.

Jestem obeznana z tą tematyka, ale ta książka poruszyła mnie całkowicie. Ja nie wiem jak oprawcy po czymś takim mogli normalnie żyć, funkcjonować.
" Człowiek, człowiekowi wilkiem"!!!!

" Człowiek, człowiekowi wilkiem"!!!!

Książka którą przeczytać powinien każdy. Napisana przystępnym językiem. Interesujące cytaty świadków popełnianych morderstw. Podczas czytania opisów zbrodni hitlerowskich włosy stają dęba. Obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się historią.

• Historyczne
  • Holocaust
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Chelmno and the Holocaust: The History of Hitler's First Death Camp