Południki szczęścia

Esprit
2016-01-01
2016-01-01
podróże

„Południki szczęścia” to imponujący i obiektywny reportaż z wojaży Państwa Lisowskich, wzbogacony o barwne fotografie. Porusza on zarówno wątki historyczne, filozoficzne, religijne, jak i społeczne.

Jest niezaprzeczalnym motywatorem do wszelakich działań podróżniczych, budzi w czytelniku chęć odkrywania nieznanych mu bliżej lądów.

Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

Wspaniała ksiązka. Jak ją czytasz to czujesz zapach sziszy, czujesz smak czekolady. Fantastyczna!!!

Na półkach: , , , ,

To nie przewodnik ale zbiór wspomnień i reflekscji o podróżowaniu, bogactwie odmiennych kultur i religii, o spotkaniach z ludźmi i o smakowaniu i cieszeniu się życiem i tym, co ono niesie.
Piękna książka do której będe często wracać. I jeszcze wzbogacona dedykacją podróżników dla mnie. :)

Książkę czytałam w ostatnim etapie oczekiwania na dziecko :) W momencie, w którym życie wymagało, żeby się nieco zatrzymać, mogłam podróżować w komfortowych warunkach i, kiedy trzeba, oderwać się od codzienności. Zawsze będę miała do niej ogromny sentyment.

Łączyć, nie dzielić, szukać podobieństw i porozumienia - tak skonstruowana jest ta książka podzielona na rozdziały-hasła (z wyjątkiem pierwszego - poświęconego Iranowi i ostatniego - Indiom) i opowiadająca o wielobarwnym świecie, gdzie ludzie różnych ras i religii oddają się tym samym przyjemnościom, zaznają tak samo intensywnych emocji, mają te same potrzeby duchowe. A jednak zbyt duży miszmasz - gubiłam się w tej ferii informacji i jeździe na skróty przez świat. Tym bardziej że państwo Lisowscy co rusz przekazywali sobie hmmm... klawiaturę i styl narracji zmieniał się czasami co akapit bez uprzedzenia. W efekcie jakoś to niespójne i chaotyczne, a szkoda.

Elżbieta i Andrzej Lisowscy to niezwykli podróżnicy, twórcy telewizyjnego Światowca i radiowego Południka Cafe. W „ Południkach szczęścia” opisują swoje wspomnienia z podróży w najbardziej odległe zakątki świata. Podróżowanie jest dla nich formą istnienia. Swoich wyjazdów zagranicznych nie traktują jako zaliczanie kolejnych zabytków, gór, muzeów i świątyń. Uważają, że w podróży ważny jest czas, uważność i koncentracja. Jeśli tego brakuje, jest się tylko widzem, a nie uczestnikiem zdarzeń. To dzięki podróżom odkrywają samych siebie.
Lisowscy zabierają czytelników w miejsca, które świetnie znają i do których chętnie wracają. Dzielą się swoimi przeżyciami i emocjami. Razem z nimi palimy fajkę wodną w Kairze, rozmawiamy z irańskimi dziewczynami w czadorach, zwiedzamy Santorini i Mohendżo Daro, pielgrzymujemy do Santiago de Campostela i nad Ganges do Benaresu.
Wiele dowiedzieć się możemy o: masażu tajskim, sziszy, ajurwedzie na Ocenie Indyjskim, procesji św. Błażeja w Dubrowniku, Hammamie w Stambule, aufgussie w Styrii, gejzerach na półwyspie Reykjanes, winie z Lavaux i szwajcarskiej czekoladzie z Broc.
Ich podróżom nieodmiennie towarzyszy muzyka, gdyż jak napisał perski poeta Rumi – „ muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa, i wyraża to czego słowa wyrazić nie mogą”. Lisowscy opisują rytualny śpiew i grę na wietnamskiej odmianie pipy, krystalicznie czysty śpiew chłopca w irańskim Istafanie, operę wodną nad Jeziorem Bodeńskim, saharyjski festiwal w Tunezji, flamenco w Granadzie i nowe millenium na Manhattanie.
Wielkie wrażenie wywarła na nich muzyka orientalna , a także łączenie w muzyce brzmienia Wschodu i Zachodu.
Wspomnienia z podróży to także opisy smaków i zapachów. W książce znajduje się także mnóstwo wspaniałych zdjęć z ich podróży.

„Południki szczęścia” to piękna i inspirująca książka napisana przez pasjonatów podróżowania. Elżbieta i Andrzej Lisowscy to ludzie szczęśliwi, cieszą ich drobne, zwykłe rzeczy, a szczęście odnajdują w podróżowaniu. Ich książka wciąga i oczarowuje, zachęca do ruszenia się z domu i rozpoczęcia wyprawy do egzotycznych krajów!

Dodaj cytat z książki Południki szczęścia