Miłość nas zderzyła

2016-06-09
2016-06-09
2016-04-01
Ewa Ratajczyk

Okładka książki Toil & Trouble: 15 Tales of Women & Witchcraft Brandy Colbert, Zoraida Córdova, Andrea Cremer, Kate Hart, Emery Lord, Elizabeth May, Anna-Marie McLemore, Tehlor Kay Mejia, Tess Sharpe, Lindsay Smith, Jessica Spotswood, Nova Ren Suma, Robin Talley, Shveta Thakrar, Brenna Yovanoff
Toil & Trouble... Brandy Colbert, Zor...
Okładka książki Meet Cute Jennifer L. Armentrout, Sona Charaipotra, Katie Cotugno, Jocelyn Davies, Nina LaCour, Emery Lord, Katharine McGee, Kass Morgan, Julie Murphy, Meredith Russo, Sara Shepard, Nicola Yoon
Meet Cute Jennifer L. Armentr...

Nie wyniosłam z niej nic, ani wiedzy, ani rozrywki.
Zacznę od tego, że szanuję za wątek choroby dwubiegunowej i depresji, ale to nie wystarczy, żeby ta książka była dobra.

Vivi jest baaardzo irytująca i niby można to tłumaczyć chorobą, ale ja takiego tłumaczenia nie przyjmuję (tym bardziej, że o chorobie dowiadujemy się w połowie). Vivi wie wszystko, Vivi wie najlepiej. Autentycznie robiło mi się żal Jonaha, gdy mówiła coś w stylu ,,ja to wiedziałam, więc jak ty możesz tego nie zauważać"; ,,powinieneś zrobić to, bo tak będzie najlepiej" - dziewczyno daj mu żyć!
Co więcej, przez większość książki nie ma tu opisanego jej życia, tego co robi poza spotykaniem się z Johnem, co robi w pracy. Jest zazdrosna o to, że jej chłopak gada z koleżanką, którą zna od dzieciństwa, ale gdyby sytuacja była odwrotna, to on nie mógłby być zazdrosny. Nikt przez całe wakacje nie zauważył, że zachowuje się/mówi dziwnie (nie brała leków) i o ile rozumiem ludzi, którzy ją ledwo znali, tak jak mogła nie zauważyć tego jej mama, z którą mieszkała? Albo osoby w pracy?

Jonah w przeciwieństwie do Vivi ma życie i to widać, więc to jedyny plus tej książki.

Fabuła w skrócie wygląda tak:
- s.28 Jonah zakochuje się w Vivi
- s. 36 Vivi zakochuje się w Jonah
- s. 60-70? są razem
- życie sobie płynie
- s. 280? plot twist

Nie wyniosłam z niej nic, ani wiedzy, ani rozrywki.

Taka sobie, przyjemnie się czyta, ale nie jest to książka która „koniecznie trzeba przeczytać!” 😊

fabuła taka sobie, lekko się czyta, końcówka poruszająca

fabuła taka sobie, lekko się czyta, końcówka poruszająca

Książka napisana jest z perspektywy dwójki nastolatków. Od pierwszych stron pokochałam Vivi. Była pełna życia, miała temperament. Z każdą kolejną stroną podejrzewam, że coś jet nie tak. Podziwiam siłę jaką ma chłopak. Ma na głowie trójkę młodszego rodzeństwa. Ojciec zmarł, a matka nie wstaje z łóżka. Książka napisana jest prostym językiem i przyjemnie się czyta. Wzruszająca i pełna emocji.
Serdecznie polecam.

Miała być lekka młodzieżówka, ale nie do końca tak było. Zamiast klimatu radosnej młodzieńczej miłości, otrzymałam dawkę nieidealnej, przytłaczającej rzeczywistości.
Vivi i Jonah dwa przyciągające się przeciwieństwa. Poznają się latem w urokliwym miasteczku, gdzie Jonah mieszka, a Vivi przyjeżdża na wakacje. Oboje, choć młodzi już obarczeni trudnościami losu. Jonah pogrążony w żałobie, musiał szybko dorosnąć. Vivi wulkan energii i entuzjazmu skrywający swoją mroczną stronę.
Jakie szanse na przetrwanie ma ich związek? Czy poradzą sobie z problemami, które skrywają?
Czytałam wcześniejszą książkę autorki i choć również poruszała poważy problem, przebrnęłam przez nią szybko i lekko. Było w niej dużo pozytywnej energii. Tego oczekiwałam również po tej powieści, jednakże było zupełnie inaczej.
Książka była dla mnie dość ciężka. Poruszone problemy obojga nastolatków były przytłaczające. Odczuwałam niepokój i negatywny klimat. Wydaje mi się, że ukazanie i zderzenie ze sobą żałoby i choroby psychicznej w dwójce tak młodych osób, musiało mieć taki oddźwięk. Historia poruszająca, przygnębiającą, jednakże chwilami nudnawa. Pokazującą obraz osób, których dręczą "cienie", które łatwo ukryć za maską nieprawdziwego uśmiechu. Nie jest to schematyczna, urokliwa powiastka ze szczęśliwym zakończeniem, a raczej opowieść niosąca emocje, szczególnie te trudne.

Książka w generalnym rozrachunku mi się podobała. Momentami była nudna, nie było sytuacji, że wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Po prostu jest przyjemna, ale nie jest jakoś szczególnie porywająca.

Co do autorki - podobało mi się, że wplotła tak istotny temat - depresji i chorób psychicznych - w tę książkę. Nienachalnie i zgrabnie chciała pokazać czytelnikom, jak ważne jest wsparcie osób cierpiących na depresję i odpowiednia diagnoza (czy też leki).

Nie ukazała depresji jako "problemu nie do rozwiązania". Pokazała wręcz, że z depresją można żyć, ale w samotności jest to bardzo ciężkie, zdecydowanie łatwiej jest, gdy ktoś nas wspiera i jest przy nas.

Pokazała, że trzeba prosić o pomoc, gdy jej potrzebujemy i nie czuć skrępowania z tego powodu.

Przeciętna historia miłosna. Zawyżyłam ocenę ze względu na to, że tematy poruszane w książce są mi bliskie...

Och,tylko dlaczego takie zakończenie...?

"Mamy zagubione,łomoczące serca i jesteśmy silniejsi,niż ktokolwiek mógłby sądzić."

Och,tylko dlaczego takie zakończenie...?

1978

Tak sobie książka dla młodzieży, chociaż zwraca uwagę na problem chorób i zaburzeń psychicznych i może zachęcić młodych ludzi do podjęcia terapii, czy podjęcia rozmowy o swoich problemach.

Przyznam , że ledwo przebrnęłam prze ta powieść, czytało mi się ją bardzo opornie i nie czułam chęci do otwierania jej ponownie.
Książka o dwóch młodych ludziach którzy w trudnym czasie dla nich obojga zakochują się w sobie, jednak ta ich miłość też jest jakaś dziwna tak jakby sami do końca nie byli pewni tego uczucia i tego co chcą robić.
Vivi jest żywiołową dziewczyną, ukrywa przed przyjaciółmi swoją chorobę natomiast Jonah jest spokojnym chłopakiem który zmaga się ze stratą ojca, myśle ze ich problemy choć ukryte przybliżają ich do siebie.
Obojgu w pewnym sensie udaje sie wyjść z dołka , jednak ich miłość i przygoda kończy się i można jedynie domyślać się jak potoczyłyby sie ich dalsze losy.

Vivi jest żywiołową dziewczyną,...

#żałoba #depresja #zaburzenia #afektywne #dwubiegunowe

#żałoba #depresja #zaburzenia #afektywne #dwubiegunowe