Kostka i Bruno. Szkolne przygody

literatura dziecięca
Burda Publishing Polska
2016-04-13
2016-04-13
bajki wychowajki bajki porady psycholog dzieci wychowanie rodziców

Książka bardzo mnie zaskoczyła, na szczęście pozytywnie. To kilka historii Kostki i Bruna, którzy rozpoczynają przygodę ze szkołą. Opisane sytuacje dotyczą różnego rodzaju zagadnień i problemów. Każdy rozdział zakończony jest komentarzem dla rodziców. Pozycja godna polecenia. Jako mamie czytało mi się świetnie, córka zachwycona, to chyba najlepsza rekomendacja :)

Super opowiesci dla dzieci na przyklad na dobranoc, ucza, rozsmieszaja, wzruszaja, ostrzegaja. W kazdym rozdziale poruszany jest ciekawy problem - zagadnienie z zycia Kostki i Brunka oraz ich rodzin i przyjaciol. Czyta i slucha sie swietnie.

Doczekaliśmy się i przeczytaliśmy kolejne przygody Kostki i Bruna.

Dzięki tej książce można poruszyć kolejne ciekawe i ważne rozmowy z dzieckiem, do czego autorka zachęca pisząc, że..."uważna rozmowa to najwspanialsze narzędzie wychowawcze".

W tej książce Kostka i Bruno to uczniowie pierwszej klasy. Wraz z nimi przebrniemy przez kolejne istotne dylematy człowieka w tym wieku.

Tym razem opowieści jest 14 i 14 komentarzy dla rodziców.

W książce jest kolorowo od ilustracji i całych różnokolorowych stron, niektóre fragmenty tekstu także zostały zapisane kolorową i pogrubioną czcionką, ale bynajmniej nie jest tego za dużo, nas przyciągało i "ocieplało" problematykę.

Zagadnienia omówione przez autorkę i jej propozycje działań:
1. Lęk związany z nie w pełni sprawną ręką po zdjęciu gipsu i koniecznością jej rehabilitacji.
2. Przeżycia związane z pójściem do szkoły, prezentacja samego siebie, zapoznawanie się z koleżeństwem w klasie, ustalanie norm zachowań.
3. "Kozioł ofiarny" - kształtowanie właściwej postawy względem swojej ułomności.
4. Kłótnia z kolegami, normalna rzecz, ważne jak z tej sytuacji wybrnąć z szacunkiem do samego siebie i do tej drugiej osoby.
5. Zwierzę dla dziecka - wszystkie za i przeciw, właściwe traktowanie, odpowiedzialność, szacunek i świadomość odejścia.
6. Wypadek, problem ze zdrowiem bliskiej osoby.
7. Czy istnieje Święty Mikołaj? Pewnie, dopóki sami w to wierzymy to dziecko też będzie...
8. Rozwijanie w dziecku pasji - otwieranie nowych możliwości, zachęcanie, szukanie.
9. Postawa w stosunku do innych ludzi i zwierząt, ciekawość świata, pasje.
10. Przekleństwa u dziecka.
11. Pojawienie się rodzeństwa - radość, szok, strach.
12. Wyjazd rodzica - jak przygotować dziecko, aby tęskniło ale nie rozpaczało.
13. Czy słowo gruby to obraza? Samoocena - jak kształtować, wspierać, dawać pozytywne przykłady i wzmocnienia...
14. Wpływ innych na dziecko. Jak uczyć dziecko aby miało swój rozsądek i wiarę we własne zdanie.

Te istotne sprawy opisane w umiejętny i ciekawy sposób przez autorkę mogą być wsparciem dla opiekunów. Czasami wiemy jak wyjaśnić dziecku problem, ale ono potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Potrzebuje usłyszeć inne podobne do naszego głosy a takie książki jak Dominiki Słomińskiej są nieodzowne. To specjalistyczna literatura podana w przystępny sposób.

Więcej: ociekawosciswiata.blogspot.com

Doczekaliśmy się i przeczytaliśmy kolejne przygody Kostki i Bruna.

Kolejna część przygód Kostki. Mojej córce bardzo się podobały historyjki. Napisane są prostym językiem, zrozumiałym dla dzieci. To mądre opowiadania, wzbudzają empatię, prowokują do rozmów z dzieckiem.
Bardzo podobały mi się porady dla rodziców.
Dobra pozycja nie tylko dla dzieci
Polecam - polecamy Obie z córką

Bardzo podobały mi się porady dla rodziców.
Dobra pozycja nie tylko dla dzieci
Polecam - polecamy Obie z córką