rozwiń zwiń

2016-04-25
2016-04-25
Paweł Kaczmarek
kalistenika trening forma fitness

Okładka książki Bądź sprawny jak lampart. Jak pozbyć się bólu, uniknąć kontuzji i zwiększyć sprawność Glen Cordoza, Kelly Starrett
Ocena 8,6
Bądź sprawny j... Glen Cordoza, Kelly...
Okładka książki Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu Glen Cordoza, Kelly Starrett
Ocena 8,6
Skazany na biu... Glen Cordoza, Kelly...

Dobra książka, ale może niekoniecznie dla totalnych nowicjuszy tylko dla osób które miały już jakiś minimalny kontakt z treningiem siłowym.

Książka, która dobrze przygotowuje mentalnie do aktywności treningu nad własnym ciężarem ciała.

Na pewno podobało mi się to, że jest duża baza ćwiczeń wraz z progresjami oraz bardzo fajnymi obrazkami przypisanymi do każdego ćwiczenia - wszystko zrozumiałe. Jednakże opisy ćwiczeń jakieś bez polotu, troszkę pisane na siłę żeby do każdego coś napisać przez co książka się dłuży. (Ciekawiło mnie stwierdzenie jakoby sprinty miały powodować rozwój masy mięśniowej - jak?)

Raczej dla początkujących..

Raczej dla początkujących..

Kalistenikę ćwiczył prawie każdy. Choćby w szkole na lekcji WF – skłony, pompki, przysiady... to przykładowo zalicza się do kalisteniki, gdyż oznacza ona trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (bez sztangi, sztangielek itp.). Oczywiście to było zaledwie liźnięcie tego sportu. O ile pompkę zrobimy bez problemu, o tyle pompkę na jednej ręce czy pompkę w staniu na rękach raczej mało kto potrafi. Ja nie potrafię.

TREŚĆ. Książka Ashleya Kalyma składa się z pięciu rozdziałów, w których autor w sposób przystępny omawia zagadnienia kalisteniki. Najistotniejszy wydaje się IV rozdział na który składa się opis ćwiczeń (stanowi około 2/3 całego podręcznika);

I. Wstęp (zalety i wady kalisteniki, sprzęt do ćwiczeń...)

II. Odżywianie i regeneracja

III. Rozgrzewka

IV. Ćwiczenia;

1.) Pompki (np. łucznika, pajęcze,...)
2.) Podciągania
8.) Wznosy nóg
9.) Ćwiczenia dolnej połowy ciała
10.) Ćwiczenia wytrzymałościowe

V. Programy treningowe

Generalnie trzeba przyznać, że książka zawiera ćwiczenia o zróżnicowanym stopniu trudności. Od najłatwiejszych, głównie rozgrzewkowych, aż po ekstremalnie trudne jak pompki z potrójnym klaśnięciem czy flagi.

Minusem może zdawać się fakt, iż podręcznik nie prowadzi nas za rękę poprzez uszeregowanie ćwiczeń od najłatwiejszego do najtrudniejszego, ale w zamian książka zawiera jasną klasyfikację każdego typu ćwiczeń z czytelną instrukcją jak wykonywać trudniejsze pozycje, aby z czasem dojść do perfekcji (np. poprzez wskazanie ćwiczeń w łatwiejszej wersji). Myślę, w sumie, że tak jest lepiej. Plusem jest duży format książki i pokaźne fotografie prawidłowo wykonywanych ćwiczeń przez autora.

Jak zaznacza Ashley, ważna jest cierpliwość w treningu, np. aby wykonywać poprawnie wagę w podporze przodem zdarza się konieczność rocznego treningu.

Jeśli o mnie chodzi trenuje typowo rekreacyjnie. Traktuje kalistenike (a raczej jej wybrane, najprostsze elementy) jako dodatek, jedną z kilku aktywności fizycznych w cyklu treningowym. Potrafię zrobić 20 pompek i wytrzymać 3 minuty w „desce”, czyli wyniki co najwyżej przeciętne. No, ale jak się ma 10kg nadwagi to trudno o sukcesy :d.

W razie jakby ktoś nie wiedział jak „deska” wygląda to zapodaje linka, gdyż to bardzo dobre ćwiczenie na brzuch;

Spodziewałem się po tej książce, troszkę czegoś innego. Mimo wszystko nie zawiodłem się. Świetnie uzupełnia moją wiedzę.

Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest Kalistenika = Trening Własną Masą Ciała. Większości z Was przyjdą do głowy: pompki, przysiady, podciągnięcia, brzuszki itd.

Ale sprawdźcie sobie poniższe elementy (wygooglujcie...):
- Planche (Waga w podporze przodem),
- Front Lever (Waga przodem),
- Back Lever (Waga Tyłem),
- Human Flag (Ludzka flaga),
- Dragon Flag (Smocza Flaga, opracowana przez każdemu znanego Bruce'a Lee)

Pewnie się lekko zdziwiliście. Prawda? A to tylko smaczek. Mamy w tym sporcie o wiele więcej.

Kojarzycie Salta? Sprężynki? Stanie na rękach?, a może widzieliście kogoś jak stał na jednaj ręce? To jest także KALISTENIKA.
Kalistenika jest tak naprawdę dla każdego, choć powiem szczerze, że osoby, które mają nadwagę mogą mieć problemy z niektórymi (jak i nie większością ćwiczeń pokazanych w tej książce).

Mój ulubiony atleta: Osvaldo Lugones, to przykład kogoś kto rozwija czystą siłę & układ nerwowy.

Pamiętajcie, że to od Was zależy czy chcecie budować siłę, moc, zwinność, mięśnie czy kondycję i wytrzymałość. Oczywiście, trzeba wiedzieć jak trenować. W książce mamy pokazaną moją ulubioną metodę, mianowicie: Progressive Calisthenics. Czyli, od bardzo łatwiej pozycji, ćwiczenia przechodzicie coraz dalej do trudniejszej pozycji czy trudniejszego ćwiczenia. Przykład takiego progresowania na pompkach; Pompka przy ścianie -> Pompka Skośna -> Pół Pompka -> Pełna pompka -> Pompka Diamentowa (ustaw rąk wąsko) -> Pompka Łucznika -> Pompka Jednorącz z dźwignią -> Pompka jednorącz. Proste prawda? Oczywiście, ja nigdy nie starałem się być chojrakiem, ponieważ rozumiałem, że tkanki głębokie oraz miękkie muszą się przygotować do znacznego wysiłku, który mnie czeka później.

Ale sprawdźcie sobie poniższe elementy (wygooglujcie...):
- Planche (Waga w podporze...

Świetna, znakomicie zredagowana, przez co niezwykle przystępna. Kniga opasła, ale dobrze się czyta. Ćwiczenia opisane krok po kroku, co jest dużym plusem dla amatorów, ale i zawodowcy nie będą się irytować - wplatane w tekst fachowe słownictwo i polskie odpowiedniki nazw ćwiczeń stawiają tę pozycję wysoko na półce z podobnymi książkami instruktażowymi.
Minus za niedopracowany skład - opis ćwiczenia urywa się w połowie strony
(i połowie zdania, a nawet słowa) i jest przeniesiony do następnej kolumny. Szkoda, to psuje ocenę.

Minus za...

Książka wypada dość przeciętnie jeśli porównać ją z książkami Paula Wadea ''skazany na trening''. Napisana raczej dla osób które już jakiś czas bawią się w kalistenikę. Osoby początkujące, zaczynające dopiero przygodę będą czuły się sfrustrowane małą jasnością progresowania i zbyt trudnymi ćwiczeniami. Jeśli jesteś amatorem, osobą która ma troszkę tłuszczyku to lepiej zacznij od skazanego na trening(wszystkie 3 książki) a tą zostaw sobie jako ciekawostkę i urozmaicenie. Wracając jeszcze do niej, to jest chaotycznie napisana, mieszają się ćwiczenia siłowe z eksplozywnymi. Ale za to początek ciekawy i ćwiczenia na mobilność i gibkość przydatne. Jeśli by wziąć to w zestawienie to ta książka mogłaby wyjść jako dodatek do ''skazanego na trening'' ale jako osobna pozycja jest niejasna i ciążka dla osób nieobeznanych z fizjologią.

Dodaj cytat z książki Siła i sprawność. Kalistenika