Metalowa burza

Okładka książki Metalowa burza
Vladimir Wolff Wydawnictwo: Warbook Cykl: Armagedon (tom 1) Seria: WarBook kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Armagedon (tom 1)
WarBook
Metalowa burza
Warbook
2016-02-17
2016-02-17
wojsko sensacja science fiction wojna polska

Książka fajna, w miarę przyjemnie mi się ją czytało. Liczę na to, że kontynuacja będzie miała więcej akcentów s-f, na co wskazuje sama końcówka tej książki. Polecam.

Z autorem mam pewien problem. Nie jestem zwolennikiem jego stylu, ale dość chętnie czytam jego książki. Lubię historię alternatywną, więc wybaczam pewne niedostatki literackie, gdy pisarz ma ciekawy pomysł na inny tok dziejów. Tym razem książka jest chyba słabsza niż seria Odległe Rubieże czy Czerwona Ofensywa. Tu mamy nieco lepszą fabułę, trochę ciekawiej nakreślony charakter bohatera, ale opisy batalistyczne, które tam stały na bardzo wysokim poziomie, tu są raczej przeciętne. I sama historia alternatywna dość mocno wyssana z palca. W Metalowej Burzy mamy dość karkołomny pomysł na inną opcję losów świata, który może stać się pożywką dla postaw narodowych i ksenofobicznych. Zachód gnije przywalony nawałą islamskich imigrantów, podczas, gdy czysty rasowo kraj nad Wisłą ma szansę uratować świat przed zbrojnym pochodem wyznawców Allaha.
Mimo wszystko Metalową Burzę czyta się lekko i chyba sięgnę po następne tomy.
Książki ani nie polecam, ani do niej nie zniechęcam.

Na półkach: , , , ,

Nowy rok czytelniczy postanowiłem zacząć kolejnym cyklem Vladimira Wolffa jakim jest Armagedon. Pierwszy tom przenosi nas w czasy rozrostu i dalszej ekspansji Państwa islamskiego. Amerykę pustoszy śmiercionośny wirus, czasy potęgi USA przemijają, a europejskie sojusze, wskutek nieprzewidzianych zdarzeń, zaczynają się rozpadać. UE i NATO przestają się liczyć, a stary kontynent jest zalewany falą imigrantów uciekających przed wojną w Syrii i przed ISIS. Turcja wykorzystuje swoją szansę i rozpoczyna konflikt, dzięki któremu otworzy sobie drzwi do Europy. Na tle tych wydarzeń Polska również nie zamierza czekać, a jej pozycja rośnie z dnia na dzień.

Cenię autora za znajomość geopolityki i trafne analizy, jednak mam wrażenie, że tutaj trochę za bardzo poniosła go wyobraźnia. Sojusz ISIS z pewnym państwem i intryga jest tak szeroko skonstruowana, że trudno w nią uwierzyć. Nie twierdzę, że jest nieprawdopodobna, ale są chyba małe szanse. Zresztą Państwo islamskie obecnie nie istnieje w takiej formie i wiele się zmieniło od tamtych czasów.

Pomijając ten fakt, książkę czytało się bardzo dobrze. W porównaniu do Stalowej kurtyny polityki jest o wiele mniej, autor nie skupia się również tak szczegółowo na uzbrojeniu. Ciekawe postacie, wartka akcja i realistyczne opisy walk, to wszystko dalej świetnie się czyta. Przedstawienie fabuły z wielu perspektyw na plus. Ciekawy wątek polskich szpiegów w szeregach ISIS oraz przedstawienie konfliktu Turcji z Grecją. Walki w Syrii pomiędzy siłami rządowymi Assada, a bojownikami islamskimi dobrze przedstawione.

Pod koniec książki mamy krótkie podsumowanie wydarzeń i skutków, jakie przyniosły. Jest to dobre zamknięcie tej części i zapowiedź kolejnej. Miłośnicy książek z wydawnictwa Warbook nie będą zawiedzeni. Jestem ciekawy jak dalej rozwinie się historia w kolejnej części.

Dobry pomysł, ciekawa, szybko się czyta.
Nadawała by się na serial- wartka akcja, bez zbędnych ozdobników, wciąga. Dobrze, że zostało mi jeszcze kilka części do przeczytania.
Postaci jest sporo, ale łatwo to ogarnąć. Może jakiegoś dużego rysu nie mają, ale odróżniają się. Są jacyś.
Nie oszukujmy się- taka literatura klasy B. Czy to jest zarzut? Nie! Czasem takie "prostsze" rzeczy trzeba czytać. Jak i oglądać.

Dobry pomysł, ciekawa, szybko się czyta.

Ciekawa wizja, momentami naciągane, ale kawał dobrej literatury :)

Ciekawa wizja, momentami naciągane, ale kawał dobrej literatury :)

Książka super , wciąga jak czarna dziura , serio))
Aktor zna się na tematyce uzbrojenia i fali w koszarach
Polecamy lekturę

Książka super , wciąga jak czarna dziura , serio))
Aktor zna się na tematyce uzbrojenia i fali w koszarach
Polecamy lekturę

Fajnie się czyta. Fabuła wciągająca. Duży realizm w opisach działań różnych rodzajów wojsk. Niezła znajomość współczesnej geopolityki. No i Polska, przedstawiona jako jeden z głównych graczy na politycznej mapie świata :-).

Książki z wydawnictwa Warbook są dokładnie tym co kryje się w tej nazwie. Nie ukrywam, konwencja Metalowej Burzy i innych warbooków bardzo mi się podoba. Autor pokazuje wydarzenia z wielu perspektyw, czytelnik poznaje kilkunastu bohaterów drugoplanowych i ich perspektywę wydarzeń, potem fabuła przenosi go do głównych bohaterów. Z narady w gabinecie prezydenta przenosimy się do czołgu w środku bitwy, potem z operatorem służb specjalnych przeprowadzamy zwiad, bombardujemy pozycje wroga i zaraz potem wysadzamy konwój okrętów i to wszytko w jednym rozdziale.

Moim zdaniem Wolff mistrzowsko kreśli przed czytelnikiem wojnę na poziomie taktycznym i strategicznym. Nie ma tu miejsca też na patetyczne uniesienia, jest za to strach, krew, śmierć i brak jednoznacznego dobra czy zła.

Sama fabuła bardzo ciekawa i przerażająco prawdopodobna. Realistyczne opisy walk i wartka akcja. Pomimo tego że nie spędzamy z żadnym bohaterem wiele czasu są jasno nakreśleni i realistyczni.
Przeczytałem szybko, książka mnie wciągnęła. Polecam !

Początek był bardzo ciekawy i obiecujący, ale potem akcja poszła w kierunku, który mnie rozczarował. Szczególnie wynudził mnie wątek wojny Turcji z Grecją. Odrobinę ciekawszy był drugi wątek - polskich szpiegów w szeregach dżihadystów, ale tylko odrobinę. Ostatnie kilkadziesiąt stron znowu zrobiło się bardzo zajmujące, a już sama końcówka sprawiła, że postanowiłam mimo wszystko dać szansę drugiemu tomowi.

Amerykę zaatakował tajemniczy wirus, który w krótkim czasie sprawia, że niegdyś najpotężniejsze mocarstwo w historii ludzkości schodzi do pozycji kompletnie nieliczącego się na arenie międzynarodowej upadającego państwa. Zabójczy wirus zbierał swoje żniwo, miliony Amerykanów straciło życie. USA praktycznie przestaje istnieć jako państwo.

Gdyby tego było jeszcze mało, światem wstrząsa kolejna katastrofa — po spotkaniu głów najbogatszych państw świata na szczycie G7 w Poczdamie, z niewyjaśnionych przyczyn dochodzi do katastrof wszystkich samolotów delegacji uczestniczących w szczycie. Po katastrofie świat spowija chaos, europejska jedność przestaje istnieć, zacierają się także sojusze — od teraz każdy powinien liczyć przede wszystkim na siebie. Na świecie nasila się przemoc, dochodzi do zamachów terrorystycznych. Świat, który znaliśmy, przestaje istnieć!

W powieści występuje wielu bohaterów, akcja toczy się zarówno w Europie, Ameryce, jak i na Bliskim Wschodzie. Do najważniejszych moim zdaniem bohaterów należą: mjr Piotr Halicki, Artur Sznajder, oraz ppor. Robert Galiński.

Trzej główni bohaterowie dostają bardzo niebezpieczną misję. Służby specjalne chcą przyłożyć rękę do upadku Państwa Islamskiego (ISIS), które w obliczu światowego kryzysu zyskuje na sile. Nowo upieczeni agenci wywiadu dostają zadanie zinfiltrowania struktur ISIS. W tym celu przez południową Europę i Liban przedostają się do ogarniętej wojną domową Syrii, gdzie biorą aktywny udział w walkach z armią reżimu Assada. Dzięki swojej skuteczności i wyszkoleniu szybko zdobywają sobie uznanie dzihadystów.

W trakcie działań natrafiają na kilka osób, które sprawiają, że cała historia staje się jeszcze ciekawsza i bardziej zagmatwana. Wśród nich, znajduje się główny cel agentów — Hamid al-Hamadani, szef tajemniczego aparatu bezpieczeństwa AMNI, Brytyjczyk Max Wickfield (były żołnierz SAS) oraz niepozorny Belg o imieniu Françoi. Droga Polaków jest kręta, wielokrotnie ocierają się o śmierć, jednak to nie powstrzymuje ich od wykonywania poleconego im zadania.

W następstwie ataku zabójczego wirusa i szybkiego rozkładu Ameryki, setki tysięcy amerykańskich żołnierzy znajdujących się w Europie pozostaje bez kraju i zmaga się z niechęcią państw, na których terenie stacjonują. Europejskie potęgi niegdyś witające amerykańskie wojska z kwiatami, teraz nieprzychylnym okiem patrzą na nowy problem. Do Polski na zaproszenie rządu w Warszawie w tajemnicy przyjeżdża gen. Jeremy Clark, najwyższy ranga dowódca wojsk USA w Europie.

Polskie władze korzystając z nadarzającej się okazji, oferują pomoc i doprowadzają do zawarcia porozumienia z resztkami amerykańskich władz. Do kraju wkraczają setki tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy utknęli w bazach w Europie wraz z tysiącami sztuk sprzętu — czołgami M1 Abrams, różnego rodzaju sprzętem naziemnym, myśliwcami, a nawet potężnymi okrętami wojennymi. Zostają oni włączeni pod dowództwo Polaków.

Taki przebieg zdarzeń bez wątpienia doprowadza do spełnienia się marzeń pokoleń Polaków o militarnej potędze Rzeczpospolitej, ale przynosi także problemy. Polska, która zobowiązała się do przyjęcia amerykańskich, rozpoczyna gwałtowną transformację — staje się wielkim placem budowy! Teraz gdy dawne potęgi europejskie zajmują się własnymi problemami to Polska, staje się gwarantem europejskiej stabilności, a dzięki napływowi ekspertów, dostaje możliwości, o jakich nie śniła — powstaje m.in Instytut Wysokich Technologii, nazywany żartobliwie przez autora Polską Strefą 51, w którym dzięki współpracy amerykanów powstają przełomowe technologie — w tym działa elektromagnetyczne.

Turcja, będąca niegdyś drugą armią w NATO staje się pierwszą. Kurdowie pałający nienawiścią do władz w Ankarze doprowadzają do wybuchu powstania, które jest krwawo tłumione przed tureckie wojsko i policje dowodzone przez Sulejmana Dżabbara — sympatyzującego, a nawet wspierającego idee dzihadystów o powstaniu wielkiego kalifatu.

Niedługo po krwawym rozprawieniu się z powstańcami, dochodzi do zbrojnego incydentu pomiędzy Grecją a Turcją. Od tego momentu sytuacja zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie. W Turcji dochodzi do wojskowego zamachu stanu, którego dokonuje nie kto inny, jak Sulejman Dżabbar. Prezydent Turcji zostaje umieszczony w areszcie domowym, a kontrolę nad państwem przejmuje posiadający poparcie armii, Dżabbar. Wkrótce Turcja dokonuje zuchwałego ataku na Grecję, która stawia zaciekły opór. Straty obu stron konfliktu są znaczące.

Niespodziewana przez nikogo agresja Turcji, powoduje, że państwa Europy Południowej czując się zagrożone, spoglądają w stronę władz w Warszawie. Potężna Polska pozytywnie odpowiada na apele Grupy Wyszehradzkiej (V4) o pomoc wojskową. Wkrótce na Węgry zostaje wysłany korpus ekspedycyjny. Nagle pojawiają się struktury nowego sojuszu, wspomina się o nowej Unii Europejskiej czy NATO-bis. To nowy początek nie tylko dla Polski, ale i dla Europy.

Powieść pod tytułem “Metalowa burza” to bez wątpienia ciekawa pozycja, która powinna znaleźć się na liście wszystkich tych którzy lubią fikcje traktującą o wielkiej polityce i wojsku. Książkę napisano w bardzo prostym języku, typowym dla prac Vladimira Volffa. Z tego powodu była to chyba najszybciej przeczytana przeze mnie książka. Moją uwagę zwróciły szczególnie opisy potyczek, gdzie można było poznać punkt widzenia każdej ze stron konfliktów. Mnogość bohaterów oraz miejsc akcji – także typowa dla twórczości Vladimira Volffa – znacznie urozmaicała całą fabułę. Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę każdemu.

Każdy czytelnik zainteresowany obecnie panującą na świecie sytuacją zda sobie sprawę, że w tej powieści fikcji towarzyszą elementy świata rzeczywistego. Istnieją kryzysy i konflikty międzynawowe, wspomina się o spornych rejonach na Morzu Południowochińskim, walkach toczących się w Libii, Egipcie, wojnie na Ukrainie, czy podbojach Państwa Islamskiego, a także wielkim kryzysie uchodźców, któremu nie może sprostać z pozoru potężna cywilizacja europejska.

Gdyby tego było jeszcze mało,...