Legenda Robinii

Okładka książki Legenda Robinii Elena Kedros
Okładka książki Legenda Robinii
Elena Kedros Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Robinia (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Robinia (tom 1)
La Leggenda di Robin
Akapit Press
2016-03-03
2016-03-03
Krystyna Szulczyńska
legenda Robinii

Robini to młoda dziewczynka, która od zawsze lubiła polowania. Początek opowieści to niełatwy czas dla bohaterki, ponieważ jej rodzice i zostają zabici, a brat porwany. Sprawcą tego zamieszania, jest rycerz, na którego zielonej derce jest symbol czerwonego smoka. Dziewczynka przysięga na grobie mamy i taty, że ich pomści i odnajdzie Philipa (jej brata). Rozpoczynając poszukiwanie natrafia na klan trochę starszych o niej chłopców, żyjących w lesie i dołącza do niego. Tak, razem z Willem, Ewardem, Mudem, Brycem, Gilbertem oraz Martinem przeżywa różne przygody nie zapominając o przysiędze.
Według mnie to wspaniała książka autorstwa Eleny Kedros. Akcja jest ciekawa i wciągająca. Zakochałam się w jej bohaterach i za niedługo planuje zakup kolejnych części.

Robinia to wyjątkowa młoda dziewczyna.
Nie w głowie jej suknie i błyskotki.
Ona uwielbia spędzać czas na polowaniu, razem z kochającym ojcem i bratem.
Naszą przygodę rozpoczynamy od urodzin Robinii, kiedy to dostaje w prezencie ... łuk. Niestety jej szczęście nie trwa długo, ponieważ w nocy jej wioska zostaje napadnięta.
Ale przez kogo ? i dlaczego jej kochany brat zostaje porwany ?
Cudowna historia o odważnej młodej dziewczynie, która postanawia się zemścić.
Przygoda goni przygodę, a nasza bohaterka zmienia się z przestraszonej dziewczyny w silną młodą kobietę.
Polecam

Robinia to wyjątkowa młoda dziewczyna.
Nie w głowie jej suknie i błyskotki.
Ona uwielbia spędzać czas na polowaniu, razem z kochającym ojcem i bratem.
Ale przez kogo ? i dlaczego jej kochany brat...

Bardzo fajna forma Robin Hooda w wersji dla dziewczynek. Opowieść wciąga od samego początku. A początek jest bardzo trudnym okresem dla naszej małej bohaterki Robinii. Akcja nie stoi w miejscu, cały czas coś się dzieje... Dużo emocji podczas czytania - od smutku, przez niepokój i radość. Dodatkowym atutem, który lubię nie tylko w książkach dla dzieci jest wiele ciekawych informacji podanych w bardzo fajny sposób. Sama bohaterka przechodzi pewien proces i bardzo podobało się nam jak ewoluowała. Polecam serdecznie. Nie ma mowy o nudzie.

Niestety fabuła kuleje. Autor po prostu stara się w jak najszybszym tempie skończyć historię. Po mimo tego, że nie jest zbyt porywająca całkiem przyjemnie się ją czytało, a nawet wciągnęło.

Mam wrażenie, że żeńskie postacie sprawiają autorce w jakiś sposób problem. Mimo że nie stara się zrobić cokolwiek by tchnąć w nich życie, to i tak męskie są bardziej strawne. O głównej bohaterce nie można powiedzieć totalnie nic. Jest na tyle bezbarwna, że aż neutralna w jakichkolwiek odczuciach. Natomiast, co ma ona i jej losy wspólnego z Robin Hoodem? Otóż jak dla mnie nic prócz zmienionego imienia i tego samego nazwiska.

Po przeczytaniu książki zastanawia mnie jedna rzecz. Czy Philip na początku książki wspomina swoją biologiczną matkę czy też przyszywaną. Mianowicie Robinia widziała matkę ze strzałami, dokładnie trzema w piersi. Natomiast jej brat Philip widział matkę z jedną w plecach. Pytanie czy nasi bohaterzy nadal mówią o tej samej matce? Niestety dalej nic nie jest wyjaśnione.

Książka całkiem niezła, choć po części miałam nadzieje, że będzie coś w stylu „Zwiadowców”, albo i może „Akademii Dobra i Zła”. Dodatkowo przyznaję, że książka ma bardzo ładną szatę graficzną wraz z ilustracjami w środku. Niestety nie pomogło jej to skraść moje serce. Na pewno mogę polecić książkę bardzo młodym czytelnikom, którym losy naszej Robinii Hood powinny się spodobać.

W powieści zostajemy przedstawieni Robinii w wieczór jej urodzin. Jak każdy, tak też i dziewczynka przeżywa swoje urodziny dość intensywnie ciesząc się z prezentów i planując rozpoczęcie starszego życia już od jutra. Niestety jej plany zostają zrujnowane. Atak na wioskę i wiążące się z tym sploty wydarzeń (śmierć rodziców i porwanie starszego brata) sprawia, że mała amazonka poprzysięga zemstę na człowieku, przez którego całe zło w jej życiu miało miejsce. Zagubiona i bezbronna chowa się w lesie gdzie znajduje ją klan młodzieńców dowodzony przez wysokiego blondyna o imieniu Will. Chłopcy uczą ją wszystkiego o lesie, o przetrwaniu i byciu niewidocznym. Jednak dziewczyna nie zapomina o złożonej przysiędze i myślami ciągle jest przy bracie jednocześnie chcąc zemścić się na mężczyźnie, który zamordował jej rodziców i przyjaciół. Kiedy w końcu udaje się dowiedzieć czegoś więcej niestety jest to za sprawą Roberta - chłopaka, który wcześniej zdradził klan sprzedając wszystkie nagromadzone oszczędności. Czy jednak naprawdę jest zdrajcą, czy uda się uwolnić brata Robinii z więzienia i co z tym wszystkim ma wspólnego medalion podarowany dziewczynie przez Philipa pozostawiam w formie małych pytajników i namawiam Was, Ludu Książki do sięgnięcia po powieść, bo warto.
Ponad to jako osoba wyczulona na kwestie wizualno-estetyczne nie mogę nie zauważyć, że książka jest pięknie wydana! Grafika na okładce - piękna, sztuczne przybrudzenia stron - wzbogacające, kartki z rysunkami tłumaczącymi niektóre fakty fabuły - interesujące.
Ogólne jestem zadowolona z lektury i nie żałuję czasu poświęconego na zapoznanie się z historią Robinii. Na pewno sięgnę po kolejną część, której zapowiedź już widziałam na stronie wydawnictwa. Książka napisana jest fajnym językiem, który naprawdę szybko się czyta. Świat przedstawiony, czyli charakterystyczne dla legendy Robin Hooda średniowiecze też jest rzetelnie ukazany. Bez niepotrzebnych w przypadku literatury młodzieżowej brutalnych opisów, ale nie zabierając temu okresowi nic z surowości życia zarówno w zagrodach wiejskich jak i w pałacach. Robinia to postać o silnym charakterze i świeżym umyśle, potrafi radzić sobie w sytuacjach, które mogłyby przerosnąć każdego. Jest też odważna, a jej nowi przyjaciele, to prawdziwe okazy szczerego oddania. Polubiłam ją od pierwszej strony i jestem pewna, że Wy też w nią uwierzycie.

Lubię tą książkę ponieważ, opowiada o przygodach wspaniałej dziewczyny, czyli Robinii.

Ta książka jest super! Szczerze polecam ją osobom które chcą sobie zrobić przerwę w czytaniu fantastyki:)

fajna

fajna

Uwielbiam. Czytanie sprawia przyjemność.

Uwielbiam. Czytanie sprawia przyjemność.

Kocham!!! Polecam każdemu. Ta książka zmieniła nastawienie do mojego życia i poprawiła pewność siebie.

• Serie
  • Wypożyczyć - Suleq