Ostatnia rozgrywka

Okładka książki Ostatnia rozgrywka Christophe Mauri
Okładka książki Ostatnia rozgrywka
Christophe Mauri Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Matt Hidalf (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Matt Hidalf (tom 4)
La dernie`re épreuve de Mathieu Hidalf
Znak emotikon
2015-06-15
2015-06-15
Magdalena Talar
Magdalena Talar

No i stało się... Zakończyłam swój etap czytania serii o Macie Hidalf i Akademii. Tak wciągającej książki dawno nie czytałam. Co najważniejsze z każdym tomem coraz to ciekawsze przygody naszych bohaterów. Mnóstwo atrakcji czeka czytelnika. Czy Akademia zostanie uratowana? Ile ofiar musi być w tej nierównej walce? Na te pytania warto poszukać odpowiedzi.
Mimo, iż historia tej ogromnej rodziny powstała z myślą o młodzieży, polecam ją każdemu kto lubi od czasu do czasu oderwać się od świata rzeczywistego.

Mimo, iż historia...

Niestety już po raz ostatni spotykam się z moimi ulubionymi psotnikami. Jest mi bardzo smutno z tego powodu. Bohaterowie tej książki są bardzo, bardzo pozytywni. Uwielbiam czytać o ich przygodach.
Matt, uwielbiam go za to kim jest. Jak dostał się do Akademii, złamał klątwę, obudził się ze snu, posługiwał się najmocniejszym drzewem na świecie. Wszystkie przygody Matta miały jakiś sens da dalszego rozwoju wydarzeń. Najbardziej podobał mi się wątek z Nowicjuszem Herosem. Był tak zabawny, że ja w pewnym momencie popłakałam się ze śmiechu.

Niestety to ostatni tom przygód Matta Hidalfa. Osobiście bardzo żałuję, że autor nie rozbudował swojej serii o przygodach młodego nowicjusza Akademii Elity. Książka naprawdę wciągająca, równie dobra, jak poprzednie z tej serii. Czytało mi się ją bardzo szybko. W niejednym momencie fabuła mnie zaskoczyła. Autor w doskonały sposób połączył momenty pełne napięcia ze sporą dawką humoru. Lektura tej pozycji nieraz wzbudziła uśmiech na mojej twarzy. Ostatnie wydarzenia opisane w książce i jej zakończenie oczywiście zaskakujące i nie przypominające zakończeń w innych pozycjach tego typu. Autor, co prawda, mógł trochę rozbudować i szerzej opisać końcowe wydarzenia, ale i tak powyższa lektura bardzo mnie wciągnęła i po każdej kolejnej książce miałam ochotę na więcej.
Naprawdę polecam serię przygód o Macie Hidalfie wszystkim fanom fantastyki.

Matt Hidalf na pozór zwykły jedenastolatek, a jednak nie.
Kiedy zdrajca zaatakował i to nie byle kogo, bo siostrę Matta, obiecał on sobie że zmusi Luisa Serrę, choćby siłą do działania. Księżna Daocurt uświadomiła mu jednak że wiedzą od kilku miesięcy kim jest zdrajca. Jeśli tak, to dlaczego nie działacie? Kim jest zdrajca? Jak działa? Dlaczego pozwalacie mu robić to co robi? Kim jest nowicjusz Helios? Czy uratuje akademię przed upadkiem? Czy Akademia jednak upadnie? Czym tak naprawdę jest urok Kirke? Kim był pierwszy wojownik? Jakie tajemnice skrywa księżna? Kim w młodości był Luis Serra?
Zakończenie zaskakujące dla wielu osób, ale nie dla mnie. Domyślałam się kim jest i jak działa zdrajca, choć nie ukrywam kiedy moje przypuszczenia się potwierdziły prawie się rozpłakałam, zdrajca był bliski memu sercu. Książkę czyta się błyskawicznie.
Odjęłam gwiazdkę za zakończenie, które według mnie nie wyjaśnia wszystkiego i liczę na następną część. Interesuje mnie czy Julius Maxima zgodził się zostać kapitanem i kto zostanie wojownikiem skoro kapitan musi odejść to musi pojawić się nowy wojownik. Osobiście stawiam na Tristana.
Chciałabym się dowiedzieć więcej o przeszłości Luisa Serry i jego kompani oraz więcej o przyszłości Matta.

Matt Hidalf na pozór zwykły jedenastolatek, a jednak nie.

I koniec... Nie lubię tego słowa, gdy mówi się o książkach lub filmach. No ale trudno. Zakończenie było świetne i to jest najważniejsze.
Ostatnia część przygód Matta jesy bardzo szybką i fajną przygodą pełną niespodzianek. Zagadka zdrajcy w tle jest idealnie zakręcona, a kolejne dziwnostki z Heliosami na pierwszym tle sprawiają że miejscami szczena opada. I dalsze wyzwania dla młodych uczniów. A składniki dobrego (np tego) finału: dobra akcja, rozwikłanie zagadek, pełnia informacji tak zakrętnych, że czasem nie możesz uwierzyć i wielka finałowa bitwa. To ostatnia...
Jeszcze jedna rzecz mi się w tym podoba. Pomaga ona pogodzić się z końcem, a nazwałam ją "zakończeniem otwartym". Znaczy to tyle że nie ma jednoznacznego końca i śmiało mogły się zdarzyć kolejne przygody, ale niekoniecznie takiego typu jak w tych 4 częściach.
Polecam

Ostatni tom przygód młodocianego geniusza - czyli troszkę refleksji. Tym razem refleksja na temat bohaterów książki, w szczególe rodzinki tytułowego bohatera.

Hidalfowie. Z pozoru rodzina taka jak wszystkie stereotypowe bogate rodzinki. Mają swoje dziwactwa i obyczaje, ale nadal wyglądają na normalną rodzinę. Jeśli jednak zagłębić się w to i ocenić ich od wewnątrz, przeżylibyśmy niemałe zaskoczenie.

Ile razy zdarza się, że jeśli mamy więcej niż dwójkę dzieci, mylimy ich imiona? Zapobiegawczy pan Hidalf, posiadający czworo dzieci (troje płci żeńskiej i jedno płci męskiej),nadał wszystkim swym córkom imię Julita. Sprytnie.

Zazwyczaj ojca uważa się za głowę rodziny, ponieważ do niego respekt mają dzieci i żona. Wyżej wspomniany Rigor Hidalf, to raczej nie jest wzór do naśladowania. Gubi swoje peruki, jest surowy, chociaż tak wysoko stawia honor całego rodu, że jest gotowy oszukiwać i pomóc synowi w knuciu spisku...

Pan Hidalf uważa się za mózg rodu Hidalfów, a prawdziwą szarą eminencją jest jednak pani Hidalf. Jak dobrze, że istnieje w tej rodzinie choć jedna osoba, która przejmuje stery, kiedy „głowa rodziny” zawodzi, a jednocześnie czuwa, by rodzina zawsze funkcjonowała w granicach szeroko pojętej normalności.

Na koniec największa sława i czarna owca w rodzinie. Matt Hidalf. Najmłodsza latorośl trzymająca wszystkich w szachu, śledząca swą najstarszą siostrę, wyczulona na wszystkie małe grzeszki dwóch pozostałych, wiedząca o wszystkich przestępstwach podatkowych ojca i potrafiąca te wiedzę wykorzystać...

Pierwszą cześć przygód Matta Hidalfa czyta się z dziwnym wrażeniem, że coś o młodocianym łobuzie powinno się przeczytać wcześniej, druga jest już dużo lepsza, bo odwołuje się do znanych czytelnikowi wydarzeń, trzecia wciąga z butami a czwarta... jest niemal tam dobra jak najgorsze kawałki cyklu o Harrym Po. Niebieski tom sprawił, że co rusz powtarzałam "co" a źrenice mych piwnych ocząt rozszerzały się tak jak w dzień wypłaty. Autor pokazał, że na wiele go stać i tak zgrabnie zakończył cykl, że zaczęłam się śmiać w głos. Warto- i na poprawę humoru, i na podrasowanie wyobraźni, bo w "Ostatniej rozgrywce" dzieją się takie rzeczy o których kotu Drapakowi nie śniło się w najdłuższym z jego snów.

Ostatnia część przygód Matta Hidalfa z pewnością zasługuje na wyższą notę. Można by rzec, że autor nieźle się wyrobił i nareszcie można godnie porównać książkę do Harrego Pottera. w "Ostatniej rozgrywce" jest dużo nieoczekiwanych zwrotów akcji, potrafiących zmylić niejednego czytelnika. W porównaniu do poprzednich części wszystko jest: mocne, świeże i miejscami trzymające w napięciu (jak na książkę dla dzieci). Trochę szkoda, że jest to ostatnia część, bo na takim poziomie chciałbym jeszcze coś przeczytać o Hidalfie - ancymonku z dobrą duszą.

To co z trzecią xD

To co z trzecią xD

Prawdę mówiąc - strasznie się męczyłam z tą serią, ale doszłam do końca. Akcja nawet ciekawa, ale charakter Matta definitywnie mi się nie spodobał, co miało największy wpływ na chęć do czytania. Mimo to polecam młodszym dzieciom :)

• 2015
  • Matt Hidalf