Wielka depresja 2.0. Bankructwo Ameryki nadchodzi

Okładka książki Wielka depresja 2.0. Bankructwo Ameryki nadchodzi Peter D. Schiff
Okładka książki Wielka depresja 2.0. Bankructwo Ameryki nadchodzi
Peter D. Schiff Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
Fijorr Publishing

Tym razem na mojej liście pojawia się poważniejsza pozycja P. Schiffa aniżeli (niemniej fenomenalna!) "Gospodarka, rozwój, krach.... Wieści on tutaj najbardziej przerażające wizje, które mają dotknąć nic innego jak najpotężniejszą gospodarkę amerykańską. Najistotniejszy problem autor widzi w nierynkowych, zaniżonych stopach procentowych, czyli kosztach kapitału, które nie równoważą prawa popytu i podaży. A niższy koszt czegokolwiek zarówno ekonomicznie, jak i logicznie zachęca do większych zakupów, a w przypadku Stanów Zjednoczonych (i nie tylko) do inflacji państwowego, konsumpcyjnego zadłużenia, odbierając ponadto cenny kapitał bardziej perspektywicznym przedsięwzięciom. W skrócie, niższe stopy procentowe zachęcają do wzrostu zadłużenia. Niezbędne jest ich podniesienie, aby odzwierciedlały dostępność oszczędności w stosunku do popytu na nie. I na to Schiff kładzie największy nacisk.

Równocześnie nawołuje do dogłębnych reform instytucjonalnych, które miałyby na celu uwolnienie przedsiębiorczości ludzi, począwszy od obniżenia podatków przy uprzedniej redukcji, niewydajnych instytucji państwowych czy zniesieniu zbędnych regulacji blokujących wspominaną pomysłowość ludzi. Na koniec zaś doradza w co inwestować w obliczu zbliżającego się krachu, który zatrząść ma gospodarką światową. Cóż, większość argumentów mnie przekonuje, bowiem gros dolegliwości ukazanych na łamach książki widać jak na dłoni.

Tytuł może nieco odstraszać, bo kojarzy się z wizjami apokaliptycznymi albo teoriami spiskowymi, ale sięgnęłam po tą książkę po dowiedzeniu się czegoś więcej o Autorze. Podziwiam wolę walki Pana Schiffa, jak i jego ojca, którzy poświęcili życie szerzeniu wiedzy o systemie, w jakim żyjemy, otwieraniu oczu ludziom, zaszczepianiu zainteresowania ekonomią i przedsiębiorczością. Odnoszę wrażenie, że media i edukacja próbują przedtsawiać nam problemy ekonomiczne, jako coś skomplikowanego i odległego, czym nie muszą interesować się przeciętni obywatele. Autor pokazuje, że jest dokładnie na odwrót. Ekonomia przenika całe nasze życie i wpływa na nie bardziej, niż cokolwiek innego.
Książka dotyczy co prawda systemu USA, ale ma on wpływ na cały świat, jak i na naszą rodzimą gospodarkę.
Polecam wszystkim myślącym.

• Ekonomia