Narodziny perły

literatura piękna
Wydawnictwo Warto
2015-07-10
2015-07-10
beletrystyka chrześcijańska powieść religijna powieści chrześcijańskie powieść chrześcijańska powieść obyczajowa obyczajowe

Rewelacyjna powieść biograficzna opowiedziana z perspektywy kobiety dorastającej w rodzinie alkoholowej, która - jak to często bywa - mimowolnie stworzyła dysfunkcyjną rodzinę alkoholową, powielając schematy zachowań wyniesione z domu.

Powieść rozpoczyna wstrząsające wydarzenie, którego przyczyny czytelnik poznaje na następnych stronach książki. Biografia Ewy ukazuje wiele wymiarów życia rodziny alkoholowej. Od problemów ekonomicznych, przez przemoc (psychiczną wobec całej rodziny i seksualną względem żony), niejednoznaczną rolę Kościoła i policji, po wyzwolenie i... powtarzanie tych samych błędów.

Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych. Pokazuje epokę dużego przyzwolenia społecznego na pijaństwo (głównie mężczyzn), jazdę samochodem po alkoholu, przemoc syna wobec synowej i wnuków. Pokazuje również czasy legalnej, bezpłatnej i łatwo dostępnej aborcji, która - wbrew głoszonym dzisiaj hasłom - wcale nie służyła kobietom. Pokazuje również czas upowszechniania terapii dla rodzin alkoholowych. Autorka powieści znakomicie opisuje stany emocjonalne głównej bohaterki, która wielokrotnie znajduje i traci siłę do walki o swoją godność i bezpieczeństwo swoich dzieci - wzywa policję, wnosi sprawę do sądu, po czym... ulega manipulacjom męża, wszystko wycofuje i zaczyna drogę od nowa. Na kolejnych stronach obserwujemy jej dojrzewanie do terapii i niełatwy proces terapeutyczny.

Lekturę tej książki - mimo jej niedoskonałości literackich i korektorskich - polecam każdemu członkowi naszego społeczeństwa. Społeczeństwa dotkniętego traumą wojenną i zdemoralizowanego czasem socjalizmu. Społeczeństwa, którego większość stanowią dorosłe dzieci alkoholików. Dla DDA może być to początek lub jakiś etap terapii, a innym osobom pomoże zrozumieć irracjonalne zachowania bliższych i dalszych znajomych.

#alkoholizm, #DDA, #aborcja

Książka bardzo mi się spodobała. Uważam ją za wartościową, więc nawet kupiłam własną, by móc pożyczać innym. Przedstawia historię współuzależnionej kobiety, dobrze oddaje emocje, sposób myślenia i trud, z jakim zmaga się osoba z takim problemem. Opowieść jest wciągająca, czytało się bardzo dobrze, lekko, jedynie dość liczne błędy w tekście rzucały się w oczy, ale można to wybaczyć przez wzgląd na całą resztę. Gorąco polecam.

Niesamowita opowieść. Żona alkoholika, matka szóstki dzieci i radzi się z całym swoim gospodarstwem. Jest jej bardzo ciężko. Dzieci widzą całe okropieństwo i też bardzo cierpią.

Na półkach: , , , ,

Niesamowita książka. Czyta się naprawdę jednym tchem.

Przerażające jest to, jak bardzo człowiek może zmienić się pod wpływem alkoholu. Z kochającego męża, dobrego gospodarza, Adam z biegiem lat zmienia się w agresywnego alkoholika - w całkiem obcego człowieka. Tak jak bohaterce, ciężko mi w to uwierzyć. Jak to się stało? Kiedy? Dlaczego?

Książka pełna emocji, godna polecenia. Choć przydałaby się jej korekta.

Niesamowita książka. Czyta się naprawdę jednym tchem.

Książka pełna emocji, godna...

Cenie sobie książki oparte na faktach, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po tą pozycję. Nie była to jednak lekka lektura, bo tematyka ciężka - alkoholizm kontra normalne życie w tle z akcentem religijnym bo główna bohaterka właśnie z wiary w Boga czerpała siłę.
Dawno żadna z pozycji nie wycisnęła ze mnie łez, a tej autorce to się udało...
Smutna i poruszająca historia żony alkoholika, która robi krok do przodu i krok do tyłu, tylko dlatego, że w człowieku który się regularnie stacza , ona wciąż widzi swojego męża i ojca ich wspólnych dzieci.
Temat aborcji, emigracji, ciężkiej pracy i codziennego trudu życia niby z kimś, ale jednak w pojedynkę...
Zakończenie książki, dla czytelników którzy wierzą w Boga, może być potwierdzeniem tego , że człowiek nie jest sam na tym świecie, że tam z góry Ktoś nad nim czuwa, nawet jeżeli zbyt boleśnie nas doświadcza. Idealne pasuje tutaj przysłowie , że "Człowiek planuje, a Pan Bóg decyduje "
Chusteczki higieniczne na pewno przy tej pozycji się przydadzą 😉 naprawdę warto!
Książka prosta w swojej stylistyce, ale nadrabia treścią.
Przyjemnej lektury tym, co się zdecydują 😊

Dawno żadna z pozycji nie wycisnęła ze mnie łez, a tej autorce to się udało...
Smutna i poruszająca historia żony...

O PGR-ach i alkoholizmie.

O PGR-ach i alkoholizmie.

Książka oparta na faktach, więc choćby z tego powodu warta uwagi. Literacko nie jest może doskonała, ale treść rekompensuje wszystko.
Opowieść o życiu kobiety, która przeszła piekło z mężem alkoholikiem i jak próbowała się z tego piekła wyrwać. Nie było łatwo, ale w końcu znalazła siłę, a pomogła jej wiara w Boga. Naprawdę niesamowita historia, choć takich jest na pewno tysiące.
Celowo nie piszę o szczegółach, aby zachęcić do czytania.

Niezwykła powieść (oparta na faktach autentycznych?), rozgrywająca się na tle czasów komunistycznych i postkomunistycznych na terenach północno-wschodniej Polski. Głównymi bohaterami książki są Adam i Ewa, a jej głównym wątkiem - ich relacja i sposób radzenia sobie z problemami. Ukazany jest niszczący wpływ alkoholu na rodzinę i chyba jedyny skuteczny sposób wyjścia z tej traumy - Bóg..
Polecam wierzącym oraz tym wszystkim, którzy zetknęli się z problemem, a nie wiedzą jak się uporać ze wstydem, odrzuceniem i dojmującym brakiem miłości.. Nie jesteście sami, Bóg nas kocha.

To jednak z najpiękniejszych a zarazem najsmutniejszych powieści, jakie w życiu przeczytałam. Jej tragizm potęguje fakt, że historia wydarzyła się naprawdę. Główni bohaterowie to kochające się małżeństwo, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo w maleńkiej wsi na Mazurach. Początkowo wszystko układa się pięknie: Adami Ewa żyją w przysłowiowym raju, gospodarstwo dobrze prosperuje, Adam zostaje przewodniczącym Rady Gminy, jest człowiekiem pracowitym i szanowanym, niczego im nie brakuje. Gdy rodzi im się pierwszy syn oboje są bardzo szczęśliwi. Sielanka zostaje przerwana na skutek niespodziewanej śmierci małego Pawełka, który umiera na skutek powikłań. Rodzice są wstrząśnięci, nie potrafią się pozbierać po tej tragedii, a Adam coraz częściej zagląda do kieliszka. Ewa rodzi kolejne dzieci a jej mąż popada coraz głębszy alkoholizm, który coraz bardziej niszczy jego i całą rodzinę. Ewa musi teraz sama zadbać o całe gospodarstwo, imać się dodatkowych zajęć, by dopiąć rodzinny budżet. Adam robi się coraz bardziej agresywny i nieobliczalny. Ewa szuka pomocy u teściów, na policji, u księdza, w grupach wsparcia. Jednak ostatecznie stwierdza, że jest z tym problemem kompletnie sama. Finał tej powieści zaskakujący i będę go zdradzać. Tę książkę trzeba po prostu przeczytać. Nauka, jaka z niej płynie jest bezcenna: "To, co zrobisz ze swoim bólem, zależy od ciebie".

Lidia Czyż Narodziny perły Zobacz więcej