Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga

Okładka książki Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga Ben Collins
Okładka książki Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga
Ben Collins Wydawnictwo: Insignis poradniki
poradniki
How to Drive: The Ultimate Guide from the Man Who Was the Stig
Insignis
2015-11-04
2015-11-04
Michał Strąkow

Po tytule oczekiwałem lepszej treści, nic za bardzo odkrywczego w książce nie było. Najciekawsze były historie z planów filmowych.

Zaskakująco mało technikaliów jak na poradnik a dużo osobistych historii z życia autora oraz nie zawsze trafionych dowcipów. Da się odnaleźć co nieco cennych informacji ale da się również trafić na błędy w opisach konstrukcji samochodu. W mojej ocenie, legendarnego Stiga powinno być stać na więcej.

dobrze się czytało, wiele ciekawych spostrzeżeń i porad

dobrze się czytało, wiele ciekawych spostrzeżeń i porad

Bardzo mało treści jak na prawie 300 stron. Szkoda bo stig zapewne ma olbrzymią wiedzę na temat związany z prowadzeniem samochodu. Kilka wskazówek których używam po dziś dzień a książka przeczytana parę lat temu.
Są dwie szkoły pokonywania wzniesień... fińska i europejska. Ta książka to raczej szkoła Europejska.

Świetna książka! Zarówno dla początkujących jak i doświadczonych kierowców. Wiele sie można dowiedzieć lub utrwalić.

Ogólnie książka ciekawa. Zawiera kilka interesujących opowiadań z życia autora. Co do wskazówek dotyczących samej jazdy samochodem - można streścić krótko - zwolnij i myśl. :-) Polecam każdemu kierowcy niezależnie od stażu i opinii co do własnych umiejętności. Uwaga - autor opiera się głównie o samochód z ręczną skrzynią biegów, ale ogólne wskazówki mają uniwersalny charakter.

Dobrze napisana książka.
Collins w sposób przystępny i podpierając się swoimi doświadczeniami oraz wplatając w to żarty przedstawia wiele aspektów codziennej jazdy samochodem. A jako, że - jak przeczytałem w książce Sobiesława Zasady - kierowcy to sportowcy mimo woli, to nie zabrakło również tutaj lekkiej dawki jazdy wyczynowej/kaskaderskiej.
Powiedział bym, że ta książka bardziej się przyda kierowcą już z jakimś stażem. Patrząc na mój przykład, od zawsze uwielbiałem jeździć, ale gdy zacząłem pracować również zacząłem bardzo dużo jeździć samochodem. Przyszło zmęczeniu, znużenie oraz co najgorsze znudzenie jazdą, głównie przez to że jeździłem samochodami, które mi nie sprawiały przyjemności w trakcie jazdy. Ale wracając, książka ta przypomniała mi wszystko co kiedyś było dla mnie świętością a przez znudzenie odeszło daleko i co najgorsze, gdy zabrałem się za jazdę sportową i gokarty to te błędy zostały tylko uwydatnione. A teraz czytając przez kilka dni, znowu zacząłem zwracać uwagę na takie rzeczy jak np. pozycja rąk na kierownicy. przez co znowu czuję co się dzieje z samochodem.
Polecam każdemu, a zwłaszcza tym którzy uważają, że tak długo jeżdżą, że już wszystko wiedzą a poza tym przecież oni spokojnie jeżdżą wiec na co im rady "jakiegoś rajdowca" ;)

Dobrze napisana książka.
Powiedział bym, że ta książka...

Wciskałeś kiedyś pedał gazu, bezlitośnie przyciskając go do podłogi w celu „poczucia wiatru we włosach”? Jeżeli kiedykolwiek prowadziłeś samochód, mogę się założyć, że tak. Tak więc, jestem niemal pewna, iż robiłeś to źle. Skąd to wiem, jeżeli nigdy samodzielnie nie trzymałam kierownicy w rękach? Otóż, sięgnęłam po poradnik „Jak prowadzić”, napisany przez Bena Collinsa. Książka nakłania do przesuwania swoich granic umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu, a także w poszerzaniu wiedzy na temat historii i działania samochodów. Opis jednak nie pociąga tylko i wyłącznie treścią, ale też sposobem opowiadania. Ben Collins ma łatwość pisania prawie taką samą jak w okiełznywaniu mocnych samochodów. Dzięki temu faktycznie przez strony można przebiegać w wyjątkowo szybkim tempie.

Ben, podczas tysięcy godzin ekstremalnie wyrafinowanej jazdy, doprowadził do perfekcji umiejętność przewidywania sytuacji, głównie płynności i prędkości, innymi słowy - ekonomiczność ruchu. Właśnie ona zapewnia panowanie nad samochodem, lepsze bezpieczeństwo i oszczędność paliwa. To książka o tym, jak jeździć lepiej, nie szybciej.

Poradnik jest podzielony na cztery rozdziały: krótka historia prowadzenia, podstawy, na drodze, poślizg. Każdy z tych tematów autor wyczerpał na tyle, aby z przeciętnego kierowcy zrobić naprawdę dobrego, który wie, jak wciskać pedał gazu oraz będzie czuł się pewnie na drodze. Podstawa teoretyczna przeplatana wielkim doświadczeniem motywuje do rozpoczęcia nauki jazdy oraz nakłania do wiary w słowa rajdowca.

Moim zdaniem, Ben Collins zrobił z prowadzenia samochodu prawdziwą sztukę. Po przeczytaniu tej książki byłam pełna podziwu dla kierowcy tak samo jak i dla autora, gdyż wcześniej nigdy tak bardzo się nie interesowałam autami jak teraz. Może nie będę sławna jako rajdowiec i nigdy nie będę prowadzić z szybkością większą niż 100km/h, ale na pewno jazda samochodem zajmie wysokie miejsce wśród spraw inspirujących mnie.
K.S., lat 15
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta

Dobra książka, można wsiadać za kółko z nią w ręku i zacząć sprawdzać informacje w praktyce ;)

Jak to jest z tą książką poradnik czy nie poradnik?

Rzetelny zlep porad o styczności z autem, drogą, warunkami atmosferycznymi i związanymi z tymi dalszymi aspektami.

Gratką dla laików może okazać się zawarta w książce teoria "Jazdy kaskaderskiej".
Minusem mogą być niektóre, niezrozumiałe kwestie czy też, chociażby pojawiające się elementy dotyczące aut i ruchu lewostronnego.

Natkniemy się także na opisy między innymi z planu "Top Gear'a".
Dla fanów lub i nie.
Przecież były Stig zdołał wyłuskać tą publikację dla kierowców.
Doceniamy to?

Jak to jest z tą książką poradnik czy nie poradnik?

• 2016
  • Czarny
  • Dla M.
  • PRZECZYTANE - Lifstyle / poradniki itp.
  • Teraz czytam (tak jakby)

Dodaj cytat z książki Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga