Bery, gangster i góra kłopotów

Okładka książki Bery, gangster i góra kłopotów Małgorzata Strękowska-Zaremba
Okładka książki Bery, gangster i góra kłopotów
Małgorzata Strękowska-Zaremba Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2015-08-12
2006-01-01
Monika Pollak

„Bery, gangster i góra kłopotów” to przede wszystkim opowieść o tym jak bardzo pierwsze wrażenie może być mylące, dlatego nie należy nikogo oceniać po wyglądzie. Tak właśnie na początku robią Kuba i Wojtek szukający wszędzie sensacji i urozmaicenia nudnego życia na osiedlu. Każdy nowy samochód oraz jego właściciel jest powodem do snucia domysłów. W ten właśnie sposób chłopcy poznają gangstera, pana A Ty Kto, Wintzu, Bartka oraz Berego. Nawet rodzice chłopców przekonują się, że pozory mogą mylić i czasami należy wtajemniczać dzieci w sprawy finansowe.
Jak w każdej opowieści dla dzieci wszystko kończy się dobrze: łobuzujący i fantazjujący chłopcy okażą się nie tacy źli, jak wydawało się to nauczycielce i rodzicom. Są dzielniejsi niż mogliby o to posądzić ich rówieśnicy, a do tego zdobywają nietypowe przyjaźnie, dzięki którym uczą się otwartości wobec innych ludzi. Nie zabraknie też tematu utraty, śmierci, starości, nierówności. Nieco samotny drugoklasista dzięki dobremu sercu zdobędzie nowe przyjaźnie.
Małgorzata Strękowska-Zaremba zabiera dzieci w świat im bliski: dziewczynki interesują się księżniczkami, a chłopcy po lekturze „Harrego Pottera” marzą o równie niezwykłej podróży jak czarodziej uczący się w Hogwardzie. Jak skończy się ich podróż przekonajcie się sami. Książkę polecam uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.

Historia o wielkiej wyobraźni małych chłopców, o sile przyjaźni, o obietnicach i nieporozumieniach.
Kuba, zwany Pchłą, to uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej. Przeciętny uczeń, mający niewielu przyjaciół, starszego brata zajętego dziewczynami i wiecznie pracujących i zaganianych rodziców. Chłopiec pragnie wyrwać się z nudnej codzienności a okazja ku temu trafia się niespodziewanie tuz pod jego nosem. Na jego osiedlu pojawia się gangster! Taki z mercedesem i złotym łańcuchem! Chłopiec, razem z najlepszym przyjacielem Wojtkiem, poznaje również pana A Ty Kto i jego kudłatego towarzysza. Przygody Kuby to tak naprawdę codzienność wielu współczesnych chłopców. Są tu nielubiane prace domowe, akcja "Cała Polska czyta dzieciom", klasowy "dokuczacz" i podwórkowe zabawy. Jest mnóstwo humoru i wpadek jak z książek o Tomku Sawyerze lub dzieciach z Bulerbynn.
Mój ośmiolatek przeczytał "Berego.." z wielkim zainteresowaniem. Spodobały mu się detektywistyczne zapędy chłopców, odniesienia do Harrego Pottera i okropne dziewczynki ;)
Ja czytając odnalazłam tez w książce drugie dno, takie przesłanie bardziej do rodziców. Odkryłam,że jestem podobna do mamy Kuby - zaganiana, zabiegana, ciągle karząca i zabraniająca. Autorka dała mi tą historia lekkiego prztyczka w nos. Żeby mi uświadomić, że małe dla mnie problemy, dla dziecka są wielkie. A zbywanie pytań sprawia dziecku przykrość i powoduje, że traci ono całkowicie chęć szczerej rozmowy z rodzicami. Nie musimy obarczać dzieci swoimi kłopotami, ale odsuwanie ich od spraw rodziny nie przynosi pożytku nikomu.
Uwierzmy, że nasze dzieci mają dobre zamiary, starają się (nawet jeśli nie zawsze im wychodzi) i naprawdę nie robią nam na złość. Każda ich mała przygoda to wielki krok do dorosłości. Nie zatrzymujmy ich, ale nie zabraniajmy tez być dziećmi i żyć w krainie wyobraźni.

Autorka opowiada o ważnych problemach młodych chłopców (stąd książka przeznaczona głównie dla nich) szukaniu akceptacji, zrozumienia, czy też poczuciu bezpieczeństwa. O tym, że czasem pozory mylą. O emocjach, które się kumulują i trzeba je we właściwy sposób rozładować ("Byłem strasznie rozżalony na Adama i rodziców, ale pobiłem się z Arkiem. Dziwne, no nie?".

Jak twierdzi przysłowie prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Przekona się o tym Kuba, który ma co prawda tylko jednego kolegę ale za to takiego, na którym zawsze może polegać. Znają się od dawna, już ich wspólne tworzenie i testowanie mikstury na wzrost dzieci było początkiem wspaniałej przyjaźni. Właśnie wtedy poznają pana A To Kto, i jego czworonożnego towarzysza Berego, który zdecydowanie lgnie do Kuby. Życie niestety przynosi też smutne niespodzianki i chłopiec stanie przed wielkim problemem, będzie chciał bardzo dotrzymać danej obietnicy, lecz nie przypuszcza jak okaże się to trudne.
Na dodatek wszystko idzie nie tak, nowa pani w szkole go nie lubi, pojawia się przerażający Gangster i tajemnicze Straszydło, a telefon komórkowy kolegi ginie w niewyjaśniony sposób. Czy ucieczka z domu może rozwiązać wszystkie te problemy?
Autorka opowiada o ważnych problemach młodych ludzi ;szukaniu akceptacji, zrozumienia, czy też poczuciu bezpieczeństwa. O tym, że pozory mylą, jak zdecydowanie nie można oceniać ludzi po samym wyglądzie i że wiele rzeczy nie jest takimi jak nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Opowieść o Kubie to mądra, ciepła opowieść, wzbogacona o elementy sensacyjne. Autorka porusza w niej problemy dnia codziennego zarówno młodego bohatera jak i całej jego rodziny. Kłopoty finansowe rodziców, perypetie uczuciowe brata Adama, samotność ludzi starszych to tylko nieliczne z wszystkich, świetnie uzupełniające treść i doskonale wplecione w fabułę. Kuba z Wojtkiem mają problem nie lada, muszą wyjaśnić jakie powiązania ma Gangster z tatą jednego z nich i dlaczego Straszydło chodzi do pana A To Kto? Czeka ich trudne wyzwanie a rozwiązane zagadki nieoczekiwanie przyniosą im nowych przyjaciół.
Ta barwna opowieść, pełna zaskakujących jak i humorystycznych elementów zdecydowanie umiliła mi razem z synem, wspólne wakacyjne chwile. Nie ominął nas co prawda smutek i momenty wzruszenia ale tak właśnie bywa jak lektura jest pełna emocji i porusza wiele ważnych tematów.
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na czarno-białe ilustracje Moniki Pollak. Wspaniale współgrają z tekstem, uzupełniając go jak i czyniąc go jeszcze atrakcyjniejszym. Zdecydowanie przyciągają wzrok, a portrety bohaterów zmuszają do uśmiechu.
Warto podkreślić że powieść ta została wyróżniona przez Polską Sekcję Ibby – Małym Dongiem w 2006 roku. Zdecydowanie polecam.

Od dawna wiadomo, że dzieci umieją zrobić coś z niczego, tak jest i tym razem. Kuba razem ze swoim najlepszym przyjacielem wplątują się w niezłą kabałę. W czym pomoże im Bery, a co spróbuje zrobić im wielki zły Gangster? Gdzie zaczyna się wyobraźnia, a gdzie kończy rzeczywistość i w zasadzie po co to rozróżniać, kiedy można się świetnie bawić?

Niebezpieczny gangster, wielki kudłaty pies i cała masa niepoprawnych zdarzeń, a to wszystko w „Bery, gangster i góra kłopotów”. Kto przecież inny niż ci zwariowani przyjaciele mógłby wymyślić płyn na porost dzieci? Jak udało im się spotkać gangstera i gdzie chowają się szczury? A może da się uciec z domu metodą na Harry’ego Pottera?Jak śledzić gangstera niepostrzeżenie? Czy można sprawić, że inne dzieci przestaną Cię przezywać? Jak być lubianym i czy ma to sens? Jak bardzo umie się przywiązać pies i co zrobić z mądrościami przekazywanymi przez dziadka?

To książka, która w zabawny sposób uczy tolerancji, zrozumienia i silnie działa na wyobraźnię (nawet u dorosłej osoby). Idealna do czytania razem z dzieckiem lub dla dziecka samodzielnie. Książeczka nauczy też jak polubić samego siebie, nawet jeśli nie jest się do końca popularnym wśród rówieśników.

Małgorzata Strękowska-Zaremba to pisarka i dziennikarka, która specjalizuje się w pisaniu dla najmłodszych. Jej wysiłki zostały wielokrotnie nagrodzone, a sama jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ilustracje do tej pozycji wykonała Monika Pollak, absolwentka ASP. W porównaniu do książki „Znowu kręcisz Zuźka”, jakoś nie przypadły mi one do gustu, choć mogą się podobać. Kreska, którą zostały narysowane postaci jakoś nie wpłynęła pozytywnie na mój odbiór książki, tym bardziej, że to lektura dla dzieci. „Bery, gangster i góra kłopotów” została uhonorowana kilkoma nagrodami i jest z pewnością warta polecenia, zarówno do przeczytania dla dzieci, jak i przez dorosłych swoim dzieciom. Jest zabawna i z pewnością zadowoli wielu młodych Czytelników.

Niebezpieczny gangster,...

Kiedy jako dziecko miałam fazę na czytanie zgarnęłam ją z biblioteki i przeczytałam w mgnieniu oka. Nie było to jednak nic ciekawego. Ot książka dla dzieci jak każda inna...

Ciepła opowieść o dwóch chłopcach z detektywistycznymi zapędami. Porusza ważne tematy, pokazuje, że nie warto oceniać po okładce. Świetnie się przy niej bawiłam.

Recenzja na Instagramie: @worldbysabina w zapisanym story KSIĄŻKI MALUCHA

Recenzja na Instagramie: @worldbysabina w zapisanym story KSIĄŻKI MALUCHA

• Dla dzieci
  • Z dzieciństwa
  • Dzieci: IBBY
  • 2016
  • Dla śmiechu

Dodaj cytat z książki Bery, gangster i góra kłopotów