Noce i dnie t. I-II

1996-01-01
Niechcic Kalisz Bogumił

więcej Więcej

Proza życia

"Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej nierozerwalnie splotły się z ekranizacją Jerzego Antczaka, jakby nie patrzeć – znakomitą. Każdy, kto zetknął się z wersją filmową (lub serialową), sięgając po lekturę będzie najprawdopodobniej miał przed oczyma twarze Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego – nie inaczej było w moim przypadku. Sporo osób pomyśli: Po co sięgać...

ENTUZJAZM BYŁ TAK WIELKI

Miało być tak pięknie, wywiady miały być, autografy… i było, było pięknie tak i poczytnie, radośnie oczka po literkach biegały zdania składając. Było pięknie tak, aż skończył się pierwszy tom i piękno owo sielskiego życia ustąpiło miejsca czemuś zgoła przeciwnemu. Nienażarta, złakniona tamtych czasów połykałam wręcz stronę po stronie, zdanie po...

Podobała mi się ta wizja autorki, że życie i rozwój to nie tylko miasto ale też wieś. Na pierwszy plan wychodzi historia małżeństwa Niechciców ale gdzieś tam w tle pojawiają się problemy z jakimi borykali się ludzie po upadku Powstania Styczniowego.

Jedynie ta Barbara jest postacią z takim charakterem, że aż wzbudzała moją silną niechęć do niej.

2061

Na półkach: , , , , , , , ,

Mniej mroku, więcej wątków społeczno-polityczno-państwowych. Pierwsze części czytało mi się lepiej, tę dokończyłam, aby mieć przeczytaną całość.
PS Liczyłam na zejście się Barbary i Toliboskiego po latach :<

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Obiektywnie rzecz biorąc to wybitna powieść. Tło obyczajowe jest perfekcyjnie nakreślnoe. Podobnie sylwetki psychologiczne bohaterów. Doskonale można zrozumieć ich motywy działania, wewnętrzne rozterki, popełniane w życiu błędy i dobre chęci.
Sama historia jest z pozoru banalna, ale sposób jej przedstawienia sprawia, że nabiera głębi.
Nie do końca polubiłam się z...

Jedna z moich ulubionych książek. Skłania do refleksji, posiada wiele głębokich cytatów. Odejmuje gwiazdki za długość, bo w pewnym momencie miałam wrażenie, że się dłuży. Może jeszcze kiedyś do niej wrócę z uwagi na tę refleksyjność

Nie podobała mi się ta pozycja...

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Jak dla mnie dobra książka, trochę przy długa, ciągnęła się i ciągnęła. Można było poczytać o dawnych zwyczajach, które panowały na wsi, czym trudnili się ludzie etc.

Gdybym czytał lekturę przed wybuchem telenowel w TV ocenił był bardzo wysoko. Typowa saga rodzinna osadzona pod koniec XIX w.

Niemniej jednak autorka bardzo dobrze opisała panujące obyczaje, modę czy technologie z tego okresu.
Zachwycony jestem zakończeniem , jak też poprzedzającymi go wydarzeniami oraz bogactwem trafionych cytatów o życiu/miłości/Polakach, a mówionych...

5 576
    2 173