Nie zabijaj mnie, kochanie

Okładka książki Nie zabijaj mnie, kochanie Danka Braun
Okładka książki Nie zabijaj mnie, kochanie
Danka Braun Wydawnictwo: Prozami literatura piękna
Prozami
2015-06-16
2015-06-16

Całkiem przyjemnie się słuchało 😊 oczywiście duża w tym zasługa Laury Breszki.
Wciągająca intryga z pogranicza kryminału i romansu z zaskakującą pointą.
Polecam

Całkiem przyjemnie się słuchało 😊 oczywiście duża w tym zasługa Laury Breszki.
Wciągająca intryga z pogranicza kryminału i romansu z zaskakującą pointą.
Polecam

Całkiem niezły kryminał. Dużo daje gdy się wcześniej przesłucha Saga: Miłość, namiętność, pożądanie w tedy łatwiej wczuć się niektóre sytuacje

O ja cię smerdole (jak powiedziałaby Matylda Dominiczak).
Zdumiewa mnie ta książka. To, jak jednocześnie jest i dobra i zła. I nadal do końca nie wiem, która strona przeważa... Dałam szóstkę, ale z dużym wahaniem.

Bardzo dobrze napisana, to na pewno. Poprawnie, fajnie, dzięki czemu dobrze się to czyta. Jednocześnie fabuła oraz relacje między poszczególnymi bohaterami są tak dziwaczne i odrealnione, aż ciężko mi to ubrać w słowa. Robert bywał wybitnie denerwujący, Marta denerwująco naiwna i płaczliwa, a jej rozwijająca się relacja z Markiem... Więc to było na serio?! Wszystko trąci taką dziwną sztucznością. Ciągłe gadanie o żeń-szeniu, i to że akurat każdy kolega Roberta ze szkoły się tym zajmuje. To, że Robert nie mając żadnych dowodów, oskarża kolegę ze szkoły o morderstwo, bo tak mu mówi intuicja, mówi o swoich podejrzeniach policji i ma do nich pretensje, bo nic w tej sprawie nie robią! No w tym momencie nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać... Zero głębi. Cała rodzina Roberta bez słowa sprzeciwu akceptuje Martę, a ona, ta nieufna i naiwna Marta, bez cienia wątpliwości natychmiast akceptuje swoje nowe życie. Dorosła osoba, a boi się reakcji swojego "taty" na nowego chłopaka, bo "będzie na nią krzyczał i się gniewał".

Przepraszam, czy to jest jakaś parodia??
Tych absurdów było tu więcej, lecz nie sposób ich wymienić. Dość stwierdzić, że książka jest dziwaczna. I raczej daruje sobie inne tej autorki... Po co się męczyć.

O ja cię smerdole (jak powiedziałaby Matylda Dominiczak).

Tradycyjnie przewaga powieści obyczajowej i romansu nad kryminałem. Głównymi elementami powieści są związki męsko-damskie i wszelakie perturbacje z nimi związane. Ale kryminalna zagadka wpleciona w całość skutecznie podsyca ciekawość czytelnika. Laura Breszka czyta przyzwoicie i śmiało można sięgnąć po audiobooka.

Główną bohaterkę tego lekkiego kryminału jest Marta Kruczkowska mieszkanka Rzeszowa. Poznajemy ją w chwili gdy zmaga się z tragiczną śmiercią swojej matki Ewy Kruczkowskiej, która tak jak córka była nauczycielką. Jako, że pensje nauczycielskie do wysokich nie należą, zmarła dorabiała sobie rozprowadzając wyroby z żeń-szenia.
Niedługo po śmierci matki Marta dostaje list od notariusza w którym Ewa przyznaje się, że Marta jest owocem romansu z młodszym o siedem lat jej byłym uczniem Robertem Orłowski. Obecnie jest on znanym zamożnym, krakowskim chirurgiem.
Mało tego wszystkiego co na naszą bohaterkę spadło, w mieszkaniu Pań Kruczkowskich dochodzi do włamania. Złodzieje grasują również po okolicznych mieszkaniach a także przeszukują blokowe piwnice. Nie ginie w zasadzie nic bardzo kosztownego oprócz laptopa, co jest nieco dziwne, gdyż złodziei nie zainteresowały wyroby ze złota.
Spędzając chwil kilka na cmentarzu Marta poznaje Austriaka, Marka Bieglera i jak się dowiaduje jest on dziennikarzem.
W natłoku tych wszystkich wydarzeń Marta wybiera się do Krakowa, aby przekazać list Orłowskiemu od notariusza a tym samym od matki, w którym jest zawarta „radosna nowina”.
Od tego momentu dziewczyna krąży pomiędzy Krakowem a Rzeszowem. Wokół niej ma miejsce coraz więcej dziwnych wydarzeń. Najprawdopodobniej na jej życie również ktoś czyha. Czy może to być Mark, w którym Marta coraz bardziej się zakochuje ale jednocześnie non stop przyłapuje Go na kłamstwach, z których chłopak bardzo zgrabnie potrafi wybrnąć. Czy jest on wrogiem czy przyjacielem?
Książka napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się ja szybko. Nie brak w tem powieści z kryminalnym wątkiem kilku komicznych zwrotów. Mimo, ze z autorką spotkałam się po raz pierwszy to zapewniam, że nie ostatni.

Niedługo po śmierci matki Marta dostaje list od...

4/52

4/52

Kurcze... fajne te książki

Kurcze... fajne te książki

Krótko po śmierci matki Marta dowiaduje się, że jej biologicznym ojcem jest znany krakowski chirurg Robert Orłowski. W liście pożegnalnym zmarła prosi go o przejęcie opieki nad córką. Tymczasem wokół Marty zaczynają się dziać niepokojące rzeczy: włamania do mieszkania jej oraz sąsiadów, wypadki z udziałem jej znajomych, wrażenie, że jest obserwowana. Pojawia się też pewien Austriak, dla którego dziewczyna traci głowę mimo, iż czasem zachowuje się niezrozumiale. Robert zaczyna wiązać ze sobą wszystkie te wydarzenia, co więcej odkrywa, że mają one coś wspólnego z dystrybucją produktów z żeń-szenia przez jego znajomych. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej.

Cała opowieść jest wciągająca i trudno się od niej oderwać, a za sprawą licznych dialogów czyta się bardzo szybko. Jest romans, jest prywatne śledztwo, jest i morderca. Autorka podsuwa mylne tropy, ale moje przeczucia okazały się trafne. Wkrótce zabiorę się za kolejną część. Polecam.

Naiwność głównej bohaterki chwilami poraża… Ale niektóre tak mają, rzucają się w ramiona pierwszego napotkanego faceta, który spojrzy w ich stronę trochę dłużej. Nie jest to klasyczny kryminał, raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym w tle, okraszona od czasu do czasu scenami erotycznych zmagań głównej bohaterki(?!). Styl pisania: szkolny – dla mnie nierówny, ale powie ktoś, że znowu się czepiam…, czyta się szybko i bezboleśnie, jednak coś mi tu nie leży. Niby jest trup, zagadka, mafia(?),ale całość się rozłazi jak nie przymierzając stare portki. Takie sobie.

Polecam.

Polecam.