Szklane skrzydła

Okładka książki Szklane skrzydła Gina Holmes
Okładka książki Szklane skrzydła
Gina Holmes Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Rodzinne sekrety literatura obyczajowa, romans
Rodzinne sekrety
Wings of Glass
Wydawnictwo Święty Wojciech
2015-03-11
2015-03-11
Iwona Janiak
Iwona Janiak powieść obyczajowa powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść religijna małżeństwo beletrystyka chrześcijańska

Ta książka ma jasno sprecyzowanych odbiorców. Kobiety religijne, mocno wierzące, współuzależnione, uwikłane w związek z alkoholikiem - przemocowcem.
Ale to dobrze, bo jeśli jej przeczytanie, choć jednej z pań otworzy oczy i pozwoli wyzwolić się z tej matni to warto było taką powieść stworzyć.
Autorka bardzo rzetelnie przedstawia zachowanie takiej kobiety, jej mylne postrzeganie miłości, wierność przysiędze małżeńskiej oraz wiarę, w to, że jej starania i różne podejmowane próby mogą wpłynąć na alkoholizm i zachowanie męża.
A tak naprawdę to nie ma ona na picie męża żadnego wpływu, każdy jego najmniejszy pozytywny gest, obietnicę poprawy traktuje jako wielką nadzieję, że już teraz będzie dobrze.
W rzeczywistości dobrze nie będzie dopóki on sam nie zrozumie swojego problemu i nie pójdzie się leczyć.

To nie naiwność i brak rozsądku powodują, że bohaterka nie słucha rad przyjaciół, izoluje się od rodziny, jest skupiona tylko na mężu. Jej zachowanie nie jest logiczne, bo rządzą nią schematy współuzależnienia i bez pomocy specjalistów nie jest w stanie zmienić swojego myślenia i postępowania.

Podsumowując za autorką - jeśli nie potrafisz tak dłużej funkcjonować i wydaje Ci się, że tylko śmierć Twoja lub partnera wyzwoli Cię z tej tragicznej rzeczywistości, to znaczy, że czas zwrócić się do kogoś o pomoc.

Autorka bardzo rzetelnie przedstawia zachowanie takiej kobiety, jej mylne...

Pierwsza książka jaką czytałam, która miała tak bardzo rozwinięty watek religijny. Wychowałam się w rodzinie religijnej, jednak nie do końca utożsamiam się z byciem chrześcijanką. Wątek religijny w tej książce był napisany w taki sposób, że nie przeszkadzał mi on, a wręcz interesowało mnie co na dany temat ma do powiedzenia Biblia.
Bardzo podobał mi się wątek z statuetką i aluzją oraz symboliką jaką za sobą niosła.

Bardzo podobał mi się wątek z statuetką i...

"Najlepszym sposobem na to, aby nie powtarzać historii, jest ją poznać". (str.6)

Historia, jak wiele innych. Nastolatka ulega miłosnemu zauroczeniu do starszego od siebie mężczyzny. O swoim smutnym życiu opowiada synowi. O piekle zgotowanym przez męża, przemocy fizycznej i psychicznej nasilającej się szczególnie po libacjach alkoholowych, manipulowaniu drugą osobą i jej całkowitej uległości i podporządkowaniu, wieloletnim oczekiwaniu na potomka, depresji z myślą przewodnią - by przeżyć.
Paradoksalnie nieszczęśliwy wypadek męża sprawił,że chwilowo odnalazła szczęście, uwierzyła w siebie i w to, że można żyć inaczej. Bohaterka dużą wiarę pokładała w Bogu, Poznaje życzliwych jej ludzi, nawiązuje przyjaźnie, po latach domowego osamotnienia dostaje pracę. Poznaje też historię innych kobiet, ofiar przemocy domowej. Namawiana przez przyjaciół nie potrafi odejść od męża. Jest od niego uzależniona. Kocha go i nienawidzi jednocześnie. Ciągle ma nadzieję na jego zmianę na lepsze, a on ciągle obiecuje poprawę, lecz wszystko jest po staremu. Bohaterka miota się w swojej bezsilności, poddaje się bez sprzeciwu mężowskiej dominacji, odrzucając życzliwość i przyjaźń szczerze oddanych jej osób. Rozdarta wewnętrznie, miała świadomość, że mąż postępuje źle, niezgodnie z prawem, jednakże usprawiedliwiała go za każdym razem, kryła go i wybaczała mu. Dokonuje złych wyborów, które mszczą się na niej, traci bliskie osoby, które chciały jej pomóc. Tkwiła w toksycznym związku latami, dopiero wydarzenie zagrażające temu, co miała najcenniejsze obudziło ją na dobre i zmobilizowało do stawienia czoła sytuacji.

Penny to siedemnastoletnia nastolatka poznaje dużo bardziej starszego od niej chłopaka Trenta Taylora zatrudnionego na farmie pracownika sezonowego jest zbyt pewny siebie, na dodatek arogancki dziewczynie to bardzo imponuje.Te jego efekciarskie obietnice i ładna buzia przekonują Penny, że ten przystojny,szarmancki Trent jest jej ucieczką od surowego, apodyktycznego ojca oraz z nudnego, beznadziejnego miasteczka.
Ale Penny szczęście małżeńskie i ich miesiąc miodowy taki sielankowy nie trwa dłuższy czas,jest niezwykłe niż ich krótkie narzeczeństwo. Penny uważana jest przez niego za sprzątaczkę, kucharkę. Jej mąż okazuje się gorszy pokazuje prawdziwą twarz prze swą żoną jest sadystą, alkoholikiem,brutalem. Źle traktuje ją, poniża,bije Penny, a ona go usprawiedliwia, że nic takiego jej nie robi, broni go, przyjmuje pozycję obronną. Wie jaki on naprawdę potrafi być wobec niej
Po dziesięciu latach małżeństwa Penny i Trenta, Trent w wypadku przy pracy, gdzie pracował nagle traci wzrok musi zgodzić się on by żona podjęła pracę sprzątała domy. Poznaje w tych domach dwie kobiety z dwóch różnych światów, które mają nieskończone liczbę swych możliwości, otwierają kobiecie życie, uczą ją jak ma na nowo żyć, śmiać się, zarażać hartem ducha i optymizmem w życiu przy czym pozwalają w całej tej ostateczności jej odnaleźć siebie.
Nie rozumiałam postawy Penny, naiwności do swojego męża, że wierzyła mu we wszystko, stała za nim murem, broniła go za wszelką cenę.
To była chora, toksyczna miłość, a on psychopatą,furiatem znęcał się nad kobietą.
To coś przerażającego, okrutnego ile Penny musiała przejść złego, ile podłości, okrucieństwa, zła wyrządził jej Trent żyła w piekle nie była szczęśliwa, kochana zgotował jej najgorsze życie.
Jak on mi działał na nerwy, krew burzyła się we mnie podnosił mi ciśnienie wysokie.
Zaś Penny to naiwna,za bardzo łatwowierna kobieta była rodzice jej mówili, że to nie dla niej chłopak, a ona wiedziała lepiej.
Historia brutalna, bolesna, przejmująca chwytająca za serce głęboko.
Wzruszyłam się czytając książkę, z zainteresowaniem i śledziłam losy Penny, chciałam by wszystko zakończyło się dobrze.
Zakończenie zaskakujące Trent trafił za kratki do więzienia, ani nie było mi go żal.
Wzruszająca, ciekawa książka pełna emocji, dostarczyła mi wzruszeń.

Szklane skrzydła to jedna z najtrudniejszych książek jaką kiedykolwiek czytałam. Nie chodzi mi teraz o samą historię. Bardzo ciężko było mi się przebić. Pierwsze sto stron zniechęcało mnie. Myślałam o tym co ja napiszę w tej recenzji skoro wszystko mnie tu denerwuje? Nie byłam pewna czy to nie jest moja wina. Ostatnio słabo u mnie z koncentracją z racji tysiąca rzeczy które czegoś ode mnie chcą. Szczerze mówiąc dopiero pod koniec zrozumiałam cały sens. I cieszę się że byłam uparta i do samego końca ją przeczytałam.
Książka jest napisana dla jednej osoby, jest to swego rodzaju długi list który mamy możliwość przeczytać. A pisze ją kobieta która do samego końca walczyła o coś co ją niszczyło. W moim odczuciu była to nadzieja. Do samego końca chciała by jej nadzieja okazała się słuszna i prawdziwa.
Penny będąc młodą dziewczyną wychodzi za mąż za kogoś kto ma być przeciwieństwem jej obecnego życia. Oddaje swoje serce mężczyźnie bo był w stanie ją do tej decyzji przekonać. Jednak ta decyzja rzuca jej życie w za głęboką wodę. A Penny przez 10 lat z każdym dniem tonie coraz głębiej
Przemoc, miłość i nadzieja

To trzy słowa, które opisują tę powieść

Tylko przeciętna. Rozumiem postępowanie głównej bohaterki, ale książka nic nie wniosła do mojego życia.

Polecam przeczytać. Może zmusi do refleksji nie tylko kobiety ale i panów. Zgadzam się w zupełności z opinią z pod tego linka :http://lubimyczytac.pl/ksiazka/249340/szklane-skrzydla/opinia/31326229#opinia31326229

Ciekawa książka, mimo dosyć smutnej historii głównej bohaterki. Najbardziej mnie raziła w oczy jej naiwność w stosunku do męża, jego zachowania i tych wszystkich obietnic, w które ona ślepo wierzyła. Dopiero, gdy poznała inne kobiety i urodziła synka, to przejrzała na oczy. Końcówka była dramatyczna, obawiałam się najgorszego, ale skończyło się w miarę dobrze, przynajmniej Penny i dziecko byli bezpieczni.

Bardzo dobra książka. Polecam wszystkim kobietom. Niektórzy ludzie nigdy się nie zmieniają, o czym mówi ten utwór.

1964

Ślepa miłość. Niedoświadczona nastolatka i przystojny chłopak. Na przekór wszystkim i wszystkiemu biorą ślub. Bańka pryska, czar uleciał. Trent okazuje się kimś zupełnym innym. Poniża Penny, nie żałuje jej razów, a sobie alkoholu. Ile może wybaczyć kobieta? Ile musi przejść by znaleźć w sobie siłę? Ile zależy od nas samych, a ile od innych?
Mocna historia, poruszająca, zmusza do myślenia i zastanowienia się nad wieloma kwestiami.

Mocna historia, poruszająca,...

• Ebooki