Romans wszech czasów

Okładka książki Romans wszech czasów
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Przygody Joanny (tom 6) Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1975-01-01
romans kryminał morze zabytki Chmielewska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Początek okazał się zadziwiająco dobry i nawet wiedziałam o czym jest mowa. Niestety w samym rozwinięciu wdarł się chaos, tak typowy dla autorki. Zakończenie jednak było całkiem udane. Względem poprzedniego tomu jest ogromny progres.

Jak zwykle u mojej ulubionej pisarki niesamowity pomysł, nieracjonalne zachowania, przemyt na dużą skalę i początek romansu:) Należy pamiętać, że pierwsze wydanie ukazało się w 1975 roku i przez ten pryzmat patrzeć na obraz PRLu przedstawiony trochę cukierkowo. Uwielbiam język autorki - te kurcgalopki, podrywki, kadłuby... Polecam!

Miło przypomnieć sobie dawne powieści, zwłaszcza te, które są zabawne.
Rozwiązywanie kryminalnego misz maszu nie zawadza. Da się czytać.

Miło przypomnieć sobie dawne powieści, zwłaszcza te, które są zabawne.
Rozwiązywanie kryminalnego misz maszu nie zawadza. Da się czytać.

Stwierdziłem, że może sięgnę po lżejszą literaturę. Wybór padł na coś, co mam na półce, chyba jeszcze po rodzicach. Skusiły mnie korzystne recenzje. Gdzieś jednak w głębi serca czułem, że to coś nie dla mnie.

Książki tej nie oceniam jednoznacznie źle. Jest tu jakiś potencjał. Jakaś afera, tajemnica. Tak trochę jak w filmie ,,Gra" Finchera. Wszystko zostaje jednak rozmielone na drobne. Tajemnica po części ujawnia się przed połową książki. Lektura podszyta jest jakimś totalnie nietrafiającym do mnie, archaicznym humorem, rodem z PRL-owskich filmów. Wspomniana ,,Gra" zamienia się więc w ,,Poszukiwany poszukiwana". Nie, ten polski film nigdy mnie nie śmieszył.
Fabuła jest totalnie nielogiczna. Skoro bohaterka boi się milicji, to po co...? No właśnie.

Totalnie nie dla mnie.

Tak całkowicie szczerze to się zawiodłam, znając twórczość autorki. A ta? Taka meeeh?

📚OTWIERAMY SPOTKANIE ANONIMOWYCH KSIĄŻKOHOLIKÓW📚 :
🙋‍♀️Cześć, jestem D. i od jakiegoś czasu jestem uzależniona od książek Joanny Chmielewskiej 🙈
Myślę, że mój stosunek do książek tej autorki spokojnie można streścić w tym jednym, krótkim zdaniu.
W "Romansie..." Joanna, która jest bohaterką wyjątkowo samowystarczalną, pomysłową i twardo stąpającą po ziemi ujawniła pierwiastek ukrytej gdzieś głęboko w niej romantyczności i tym oto sposobem znów wpędziła się w kłopoty.
Chcąc dopomóc zakochanemu w mężatce mężczyźnie zgadza się wcielić w wyżej wspomnianą małżonkę i mieszkać pod jednym dachem z jej mężem umożliwiając tym samym spędzenie wspólnego czasu dwójce zakochanych.
Mąż - podobno wyjątkowo zaborcze i zazdrosne indywiduum okazuje się jednak nie być takim jakim miał być, a w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
"W romansie..." mamy szajkę zajmującą się przemytem antyków, skradzione diamenty, dwóch dublerów, tajemnice skarbu sprzed lat,
a przede wszystkim tajemniczego blondyna spotkanego w autobusie, który później wyjątkowo często dotrzymuje Joannie towarzystwa na jej wieczornych spacerach na skwerku wielkości znaczka pocztowego.
Co więcej blondyn wydaje się być żywcem wyciągnięty z wyobraźni Joanny...
Kolejna wyjątkowo dobra pozycja, pełna humoru, ciekawie skonstruowanej intrygi i tym razem również słodkości z racji wyżej wspomnianego blondyna.
Blondyn Marek zastąpił w moim serduszku prokuratora Diabła i cieszę się, że zostanie na dłużej 😊

📚OTWIERAMY SPOTKANIE ANONIMOWYCH KSIĄŻKOHOLIKÓW📚 :

Główny wątek to szalony romans. Joanna to miłośniczka niesamowitych historii, kiedy więc dostaje nieprawdopodobną propozycję "zamiany" i udawania innej kobiety, do której jest niesamowicie podobna w imię miłości, a do tego pokaźne honorarium, decyduje się na to szaleństwo. Kiedy "mąż" również okazuje się być tym udawanym, akcja nabiera tempa. Komedia sensacyjna z wątkiem złodziei dzieł sztuki! W tym galimatiasie i do Joanny puka szczęście i spotyka mężczyznę swojego życia. Choć to pozycja z ponad 50-cio letnią "myszką", to lektura ciągle zapewnia dobrą zabawę.

Świetna zabawa, styl Chmielewskiej niepodrabialny.

Świetna zabawa, styl Chmielewskiej niepodrabialny.

Ile ja tej Chmielewskiej przeczytałem... Z polecenia mamy, byłem wtedy młodym nastolatkiem, fajnie to wspominam, ale wszystkie zlewają się w jedno stąd, nie chce się rozpisywać w ocenie...

świetna! Polecam każdemu!

świetna! Polecam każdemu!