Zanieśmy im naszą wojnę

Okładka książki Zanieśmy im naszą wojnę Maciej Musialik
Okładka książki Zanieśmy im naszą wojnę
Maciej Musialik Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
Solaris
2014-03-21
2013-05-01

Okładka książki Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska, Wojciech Boratyński, Rafał Cuprjak, Sylwia Finklińska, Anna Grzanek, Anna Hrycyszyn, Anna Karnicka, Tomasz Krzywik, Artur Laisen, Filip Laskowski, Marcin Moń, Maciej Musialik, Daniel Nogal, Maciej Oleszek, Michał J. Sobociński, Michał Studniarek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Łukasz Trykowski, Dawid Wiktorski, Natalia Wójcik, Maria Zdybska
Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Szortal Na Wynos Wydanie Specjalne - 1/2015 Wołodymyr Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Aleksandra Brożek, Decater Collins, Michał Gołkowski, Jacek Inglot, Konrad Jaskólski, Piotr Kaczmarczyk, Piotr Kulpa, Małgorzata Lewandowska, Joanna Łukowska, Joanna Maciejewska, Karol Mitka, Maciej Musialik, Frank Roger, Konrad Staszewski, Istvan Vizvary, Jacek Wilkos
Szortal Na Wyn... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Szortal na wynos #22 Marek Adamkiewicz, Piotr Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Tomasz Borkowski, Piotr Borowiec, Mateusz Cioch, Justyna Czerniawska, Gareth D Jones, Greg R. Fishbone, Ada Hoffman, Piotr Kaczmarczyk, Magdalena Kałużyńska, Łukasz Kieczka, Anna Klimasara, Paulina Kuchta, Aleksander Kusz, Małgorzata Lewandowska, Katarzyna Lizak, Maciej Musialik, Charles Musser, Hubert Przybylski, Rafał Sala, Tomasz Siwiec, Robert J. Szmidt, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary
Szortal na wyn... Marek Adamkiewicz, ...

Okładka książki Jawnogrzesznica Grzegorz Babula, Marek Baraniecki, Jacek Dukaj, Krzysztof Kochański, Tomasz Kołodziejczak, Grażyna Lasoń-Kochańska, Marek Oramus, Marek Parowski, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz
Jawnogrzesznica Grzegorz Babula, Ma...
Okładka książki Spekulant Redakcja bookazine SF, S. Andrew Swann
Spekulant Redakcja bookazine ...
Okładka książki Wizje alternatywne 2 Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Mirosław Piotr Jabłoński, Maciej Żerdziński, Rafał A. Ziemkiewicz
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...

Ogólnie książka mi się podobała pod względem pomysłu, sposobu napisania czy wyboru bohaterów. Jest to opowieść o konflikcie ludzkiej rasy z obcymi. Autor ten konflikt rozbił na kilka opowiadań ,mniej lub bardziej połączonych ze sobą treścią. Niestety,takie poszatkowanie fabuły nie było dobrym posunięciem. Tak samo, jak kończenie opowiadań w kulminacyjnym momencie. Autor powinien kontynuować to wszystko co zaczął w 1 opowiadaniu i wrzucić bohaterów w wir wydarzeń. Wtedy mielibyśmy całkiem zgrabną powieść SF. Może nie najbardziej odkrywczą ale pisząc o wojnach kosmicznych chyba nic nowego nie da się wymyśleć. MNie strasznie irytowały te jardy ,cale, mile . Tego już nawet w UK nie używa się.

Książka przeciętna, najkrótsze podsumowanie: "wszystko to już kiedyś/gdzieś czytałem". Nada się na deszczowe popołudnie, jeśli niczego innego nie ma pod ręką, tylko... dlaczego autor używa imperialnego systemu miar?? Z jednej strony mamy odległą przyszłość, kosmiczne walki, supertechnologie, a zdrugiej powrót do średniowiecza: mile, jardy, stopy, cale... Jeszcze gdyby autorem był Amerykanin, to da się zrozumieć, ale Polak?

Typowe przeciętne czytadło. Kopiuj-wklej z innych "arcydzieł".

Typowe przeciętne czytadło. Kopiuj-wklej z innych "arcydzieł".

Świetne opowiadania - co prawda nie są to "Spotkania z meduzą" gdzie każde opowiadanie jest zupełnie inne - tu "czuć" autora w każdym z nich - ale pogratulować autorowi wyobraźni. Rewelacja!

Znakomita - czytało mi się z ogromną przyjemnością.

Znakomita - czytało mi się z ogromną przyjemnością.

Dość umiejętnie rozwinięty pomysł konfliktu ludzi i obcej rasy. Mimo pewnych niedociągnięć (siódemka trochę na wyrost) - to jednak lektura wciąga - dla fana sci-fi to na pewno ciekawa pozycja w księgozbiorze.

Zbiór utworów, który przypomniał mi, jak fajnym doświadczeniem jest czytanie książek, o których kompletnie nic nie wiemy. O Musialiku coś tam kiedyś słyszałam: może przy okazji wznowienia, może ktoś gdzieś wspominał autora na forum lub też jego nazwisko wyczytałam na jakimś blogu. Poza tym, nie wiedziałam nic. I też jakoś specjalnie nie sprawdzałam w Internecie z czym będę miała do czynienia: nie chciałam mieć ani zbyt wielkich, ani zbyt małych oczekiwań, po prostu zaczęłam sobie czytać książkę napisaną przez naszego rodaka. Jedynym plusem, jaki na starcie dałam autorowi był fakt, że wpisuje się on w moją ulubioną odmianę fantastyki. Ale do rzeczy: dzieła zaprezentowane w Zanieśmy im naszą wojnę to opowiadania i mikropowieści skupiające się wokół konfliktu ludzkości z tajemniczą rasą Mataan. Tajemniczość i niemożność natychmiastowego rozgryzienia natury obcych jest zdecydowaną zaletą: wprowadza ten swoisty niepokój, niepewność o losy zarówno kolejnych bohaterów jak i całej ludzkości.

Bohaterowie zapadają w pamięć nieco słabiej niż przerażający obcy: Musialik traktuje ludzi jedynie jako nośniki opowieści, uczuć i przemyśleń, same jednostki nie są zbyt ważne. I niby mogłabym określić to jako wadę, ale w tym konkretnym przypadku taki a nie inny zabieg literacki sprawdził się znakomicie. Brak wyraźnej głębi postaci zostaje przytłumiony przez przygnębiającą wizję ludzkości jako kompletnych ignorantów w niemal każdej dziedzinie.

Zanieśmy im naszą wojnę wspominam z uśmiechem, a praktycznie wszystkie zarzuty, które przeczytałam w internetowych recenzjach dla mnie nie są stricte zarzutami tylko głosami ludzi, którzy mieli określone oczekiwania od tej pozycji a otrzymali coś innego. Dla mnie ta inność była jak najbardziej przyjemna w odbiorze i tego będę się trzymać.

Opinia pierwotrnie opublikowana tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2015/05/skrrrrotem-asterixie-czyli-opinia.html

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Powieści
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 2016
  • MSN

Dodaj cytat z książki Zanieśmy im naszą wojnę