Richelieu

Okładka książki Richelieu François Bluche
Okładka książki Richelieu
François Bluche Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Biografie znane i nieznane biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie znane i nieznane
Richelieu
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Witold Grzechnik
Richelieu biografia Francja

Bardzo rzetelna, ciekawa praca podzielona na wiele krótkich, tematycznych rozdziałów, co sprzyja sprawnemu czytaniu. Pozycja zdecydowanie godna polecenia.

Bardzo dobrze napisana biografia kardynała-ministra. Autor ma łatwy język dzięki czemu książkę przyjemnie się czyta, czasami jest językowy supełek który nawet przy skupieniu się na czytanym tekście może pogubić czytelnika. Podzielenie na rozdziały jest tematyczne i proste. Polecam tą książkę wszystkim, którzy chcą poznać rzetelny obraz kardynała Richelieu.

François Bluche, znany polskim czytelnikom z książki „Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV”, w biografii niniejszej zajął się okresem chronologicznie wcześniejszym: okresem życia i działalności kardynała Richelieu. Podobnie jak w wyżej wymienianej pracy, Autor przyjął schemat eseistyczny i rozbił całość narracji na wiele krótkich, kilkustronicowych rozdziałów poświęconych konkretnym zagadnieniom. W przypadku zaś kardynała Richelieu jest o czym pisać. Bluche rozprawia się z jego czarną legendą, którą zawdzięczamy głównie powieściom Dumasa. Przedstawia wiele różnych aspektów jego kariery: duchownej, politycznej i... literackiej. Przedstawia znaczący wkład kardynała w rozwój monarchii absolutnej we Francji, mecenat artystyczny, czy złożone stosunki z królem Ludwikiem XIII. Książka jest w istocie nie tylko biografią, ale także przedstawieniem całej epoki, w której tytułowemu bohaterowi przyszło żyć. Na pochwałę zasługuje bardzo dobry przekład (łatwo dostrzec, że tłumacz jest obeznany z dziejami nowożytnej Francji) oraz liczne aneksy rozszerzające zasadniczą narrację. Bluche nie idzie ani w nadmierne przeładowanie ciekawostkami, ani z drugiej strony nie próbuje wszystkiego na siłę syntetyzować. Myślę, że ta książka jest świetną panoramą dziejów Francji w pierwszej połowie XVII wieku.

Tomasz Babnis

• Biografie