Wspinaczka po tęczy

Okładka książki Wspinaczka po tęczy Władysław Krygowski
Okładka książki Wspinaczka po tęczy
Władysław Krygowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Seria Tatrzańska literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Tatrzańska
Wydawnictwo Literackie
1986-01-01
1986-01-01
Podhale Taternictwo Tatry Turystyka górska

Pan Krygowski wie jak opowiadać o górach

Pan Krygowski wie jak opowiadać o górach

Dzięki książce można przenieść się w czasie i odkryć na nowo nasze polskie Karpaty, które dziś już nie wszędzie są takie jak kiedyś.

Jetem zachwycona. Piękny język, przebogate słownictwo, wspaniałe opisy przyrody, niezwykłe wyczulenie na cały otaczający świat: ludzi, zwierzęta, skały, drzewa, rośliny, niebo.

Takie książki, prędzej czy później same mnie wołają. Ta leżała na półce kilka lat, nim to się stało nim postanowiłam w końcu przeczytać pierwsze zdanie.
Co tu będę dużo mówić. Nie ma juz takich wędrowców, nie ma już takich ludzi...którzy tak czują, tak piszą, tak odbierają. Nie ma już takich Tatr - pustych, nieschodzonych, cichych. Mało już takich książek, teraz każdemu się wydaje, że może napisać reportaż. Wystarczy, że zmieni lotnisko i wielki podróżnik. Podróżnika nosimy w sobie. Krygowski wspomina w "Tęczy" wczesne lata dzieciństwa, wędrówki z ojcem, potem te samotne, lub z "Czerwoną Bluzeczką" ;)-w kropki-
Śpi w schroniskach, które dziś albo już dawno nie istnieją, albo zmienił je czas i postęp. Opowiada o starych góralach, karczmarzach, kolegach dzielących jego pasje. Pisze z taką wrażliwością, że nawet historia o znalezionym nożu jest fascynująca. Tatry mimo, że jako góry do dziś trwają niezmiennie, zmieniły się pod względem turystycznym. Kto by tam za czasów Pana Władka słyszał o kolejkach na Giewont :)
To nie jest przewodnik po szlakach, to emocjonalny zapis chwil z tamtego czasu, dzieciństwa, młodości, wieku dojrzałego i tego, kiedy włos już siwy, sił mniej, ale duch pozostaje ten sam.
Polecam tym, którzy karmią się pięknie pisanym słowem, niemodnym wrażliwcom, gór miłośnikom, tym, którzy czują w sobie potrzebę wędrowania, którzy czują w ogóle. Kochają naturę, odbierają jej sygnały, słyszą jej głos. Którzy patrzą widzą i nie mają zamiaru tego zmieniać.

• Góry
  • Literatura górska