Maska

Anna Kekus Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura piękna
Warszawska Firma Wydawnicza
2014-05-27
2014-05-27

"Maska" - jest drugą książką mało znanej polskiej pisarki Anny Kekus. Już przy pierwszym wrażeniu książka ma bardzo dobry i łatwy do przyswojenia styl. Nie licząc niepotrzebnych, zbyt dokładnych opisów ubioru głównych bohaterów bardzo szybko i miło się ją czyta.

Historia toczy się na Hawajach gdzie jedna z naszych głównych postaci, Matylda projektantka wnętrz, wyjeżdża w sprawach biznesowych. W wieczór przed rozpoczęciem prac idzie do baru chcąc nawiązać romans na jedną noc. Spotyka tam Filipa i szybko udaje jej się go uwieźć, a następnie szybko i po cichu wymyka się od niego myśląc już o jutrzejszym dniu w nowo wybudowanym kurorcie. Niestety następnego dnia okaże się, że jej nowym przełożonym będzie właśnie Filip…. ;)

Akcja w wielu momentach nabiera bardzo interesujących obrotów, zmian sytuacji o 180 stopni. Cała książka jest napisana bardzo ciekawie, wciąga, hipnotyzuje opisami krajobrazów, zachwyca. Nie jest to w żadnym wypadku typowe romansidło i jak najbardziej polecam.

Jeśli kiedykolwiek będę miała szanse przeczytać drugi utwór autorki na pewno to zrobię, a tymczasem zachęcam do przeczytania tego.
Róża, lat 17
źródło:http://osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com/

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy człowiek przyodziewa na twarz różnego rodzaju maski. Powodem tego może być cierpienie, bądź też chęć ochrony własnego „ja”. Maska ma ukryć wszelakie głębsze uczucia, by nie były wykorzystane później, przeciwko nam. Co się stanie, gdy miłość znajdzie lukę spowijającą maskę? Czy da się żyć z drugim człowiekiem, jedynie dla erotycznych uniesień?

Dwoje ludzi spotyka się w barze, gdzie bliższe poznanie powoduje, kontakt fizyczny. Sex miał być jedynie miłym przejawem bycia na Hawajach, dwójki nieznających się Polaków. Życie jednak potrafi skomplikować się w najmniej spodziewanym czasie.

Filip jest młodym, przystojnym i dobrze zapowiadającym się biznesmenem, który zajmuje się organizowaniem ekipy murarskiej. Nowy kurort powstający na Hawajach, ma być wielkim projektem, który wykonuje. Jego proza życia istnieje jedynie, wśród przelotnych znajomości, zwłaszcza kobiecych. Wszystko zmienia się, gdy poznaje nową współpracownicę.
Matylda jest projektantką wnętrz z zamiłowania i prawdziwej pasji. Los sprawia, że zostaje ona pokrzywdzona już we wczesnym dzieciństwie. Konsekwencje dawnego wypadku, dalej się za nią ciągną. Kobieta wie, że jedyne co ma, to własny spokój ducha. Tym samym też, pokonana przez wizję grzecznej swej natury, jako kobieta już dojrzała, postanawia przespać się z byle jakim mężczyzną. Traf sprawia, że okazuje się nim być Filip.
Jak potoczą się losy dwojga ludzi, którzy mają odmienne ideały w codziennym życiu? Czy ich życie zapatruje się na bycie z kimkolwiek? Dlaczego boją się zaangażowania i czułości? Jedno jest pewne. Tych dwojga połączy długi i namiętny akt seksualny, który niejedno namiesza w ich życiu.

Choć na pozór książka nie ma w sobie zbyt wiele objętości, to muszę powiedzieć, że zawarte w niej jest dosłownie wszystko, z umiejętnym wyczuciem stylu. Gdy zaczęłam, ją czytać, zauważyłam że mam do czynienia z erotykiem, z naprawdę dobrym smaczkiem. Wcale mnie to nie przestraszyło, gdyż osobiście do tego typu książek, chętnie od czasu do czasu zaglądam. Pomimo tego, że lektura ta posiada wiele scen uniesienia, ma ona również w sobie ciekawą prawdę o życiu.

Zaczynając jednak od wad, pragnę powiedzieć o tym, co bardzo rzuca się w oczy w tejże lekturze. Osobiście uważam, że ciągłe opisy, jaki ubiór mają na sobie bohaterowie, jest absolutnie zbędny. Autorka w tym wymiarze nieco przesadziła, co naprawdę każdy odkryje w tej książce. Mimo tego małego mankamentu, szczerze powiem, że reszta pozycji jest bez zarzutu. Anna Kekus ma dobry styl pisania i przede wszystkim pomysł na książkę. Wplotła ona w erotyczne uniesienia nieco prawdy o życiu i piękny krajobraz, co bardzo umiliło akcję. Można powiedzieć, że jej wizja bohaterów ukazuje, że los jest przewrotny. Spotykają się oni na końcu świata, choć oboje mieszkają niedaleko siebie.

"(...) uczucia wiążą, a ja nie chcę być przywiązany do niczego ani do nikogo. Chcę cieszyć się życiem i sukcesami, jakie ono niesie. W pracę wkładam cały swój czas i energię, bo daje mi satysfakcję, a każdy skończony projekt to kolejny szczebel w mojej karierze."

Jeśli chodzi o bohaterów, to przyznam, że Filip bardzo mnie się spodobał, jako mężczyzna, który wie co może osiągnąć. Tak samo zresztą jest z Matyldą. Dziewczyny nie w sposób jest nie lubić i jej nie kibicować. Tych dwojga razem, robi wybuchową mieszankę. Mogę rzec, że dwoje ludzi którzy nie potrafią kochać i żyją jedynie pracą, spotyka wielkie rozczarowanie i przegrana. Nad ich głowami rozkwita miłość. Obronić się przed nią nie potrafią.

Co do tytułu pozycji, to można go zinterpretować na różne sposoby. Jest on zarówno metaforą, jak i rzeczą, jaką jest zwykła maska. Cieszę się, że potrafiłam odnaleźć w niej tego typu porównania. Utwór ten daje bowiem dużo do myślenia, ale również i relaksuje. Nie nudziłam się przy nim, a wręcz przeciwnie. Z przyjemnością się w nią zagłębiałam.

"Tracił przy niej możliwość myślenia i rozumowania. Był spontaniczny, a to nieczęsto się mu zdarzało."

Podsumowując powiem, że pozycji tej nie w sposób jest porzucić niedoczytanej. Przyznam jednak, że miesza ona nieco w głowie. Zarówno same przygody bohaterów, piękne miejsca jak i sam fakt, że książka jest nieprzewidywalna, powoduje, że każdy powinien polubić tę pozycję. Najbardziej jednak spodoba się wszystkim, niespotykane zakończenie. W ogóle nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Dzięki niemu, pozycja ta zyskała w mych oczach jeszcze więcej. Liczę, że autorka niedługo napisze kontynuację „Maski”, ponieważ strasznie mnie korci, jak dalej będą wyglądać losy Matyldy i Filipa.

Jedyne co mnie pozostaje do dodania, jest fakt, by osoby, które lubią książki połączone gatunkowo, powinny się skusić koniecznie na tę pozycję. Myślę, że odrobina erotyku połączonego z romansem i dramatem, na wakacyjny dzień jest bardzo wskazany!

Nie możesz wiedzieć co by było gdybyś zmieniło scenariusz. Każde nasze działanie na tym świece niesie ze sobą jakieś konsekwencje: jedne są pozytywne inne negatywne. (str. 104)

Każdy z nas w zależności od danej sytuacji przybiera maskę. To życie od nas wymaga takiego a nie innego zachowania. Gdy nie do końca chcemy zdradzić się z naszymi uczuciami, czy odpowiedzieć na trudne w danej chwili dla nas pytania, zmieniamy się, zachowujemy się inaczej niż zwykle. Jednak czy w ten sposób nie ranimy innych, a przede wszystkim siebie? Brnąc w kłamstwa możemy się w pewnym momencie sami zapętlić na tyle, że nie znajdziemy wtedy żadnego wyjścia i sami się we wszystkim pogubimy.

Na Hawajach odbywa się festiwal Dni Kauai, w lokalach obowiązują maski na twarzach. Filip odwiedzając jeden z lokali spotyka nadspodziewanie ładną dziewczynę, która przykuwa jego wzrok już od samego początku. Okazuje się, że to Europejka, Polka, która całkiem niedawno przyjechała na wyspę. Zaczynają tańczyć ze sobą. Mężczyzna nie kryje, że Matylda mu się podoba, również dziewczyna jest nim zainteresowana. Opuszczają lokal i udają się do pokoju hotelowego Filipa. Razem spędzona noc, nie wpływa na ich późniejsze postrzeganie jakoś szczególnie. Bawili się ze sobą dobrze, spędzili dość upojną noc, ale żadne z nich nie przywiązuje do tego większej wagi – było minęło. Niestety przyjdzie im się spotkać jeszcze nie raz. Jak się okazuje będą razem pracować przy ukończeniu kompleksu hotelowego na wyspie. Filip składa Matyldzie niezobowiązującą propozycję, na którą dziewczyna przystaje. Od tej pory oprócz pracy będzie ich łączyć jeszcze seks.

Sięgając po Maskę, debiut pióra Anny Kekus, spodziewałam się lekkiego czytadła, które najprzyjemniej czyta się w letni, słoneczny dzień. Oczekiwałam lektury, która nie wzbudzi we mnie większych emocji, a gdy ją zakończę po prostu zapomnę o niej. To też sugerowały pierwsze strony lektury, jednak, czym bardziej zagłębiałam się w historię, tym więcej z niej wynosiłam dla siebie, a ta coraz bardziej mnie wciągała i magnetyzowała.

Maska to historia dwojga młodych ludzi. Matylda to dwudziestosześciolatka, która w młodym wieku straciła rodziców w wypadku. Sama brała w nim udział, ale jej udało się przeżyć, jednak ucierpiało na tym jej ciało. Wychowywana była przez ciotkę, jakby na odległość, gdyż tej nie zależało na dziewczynie. Nie potrafiła obdarzyć jej uczuciem w tym najtrudniejszym dla dziewczynki czasie. Tylda mieszkała w różnych miastach świata, studiowała na najlepszych uczelniach, święta spędzała jednak w kampusach. Dzięki czemu nauczyła się walczyć o siebie, zadbać o swoje ja. Niestety nie potrafiła nauczyć się miłości do innej osoby, zaufania, gdyż nie miała, z kogo brać przykładu. Dzięki sumienności i samozaparciu, udało jej się rozpocząć pracę, jako architekt wnętrz. To pozwoliło jej w tak młodym wieku na osiągnięcie sukcesu i życiu na własny koszt nie martwiąc się o jutro.
Filip to trzydziestoczterolatek, posiadający własną firmę budowlano-wykończeniową. Mężczyzna posiada pełną rodzinę - kochających rodziców i młodszą siostrę. To dzięki rodzicom i ich uporowi udało mu się dojść do takiego a nie innego stanowiska.

Zarówno Matylda jak i Filip z pochodzenia są polakami, jednak życie zmusiło ich rodziców na wyjazd za granicę w młodym wieku i osiedlenie się w Ameryce.
Spotkanie tej dwójki silnie stąpających po ziemi młodych ludzi, walczących o własne zdanie spowoduje wiele zawirowań w dotychczas uporządkowanym życiu. Oboje za maską obojętności skrywają swoje głęboko ukryte uczucia. Boją się uzewnętrznić, w obawie przed odrzuceniem. Nie raz robią i mówią coś wbrew sobie.

Maska to jak się okazuje bardzo ciekawa i głęboka lektura. Pod historią spotkania dwójki młodych ludzi, autorka ukryła głęboki przekaz. Zmusza czytelnika do zastanowienia się nad „własną maską”, kiedy ją zakładamy, co chcemy ukryć i czy to tak naprawdę ma jakiś sens. Czy nie lepiej być po prostu sobą, mówić, co się myśli, nie raniąc przy tym innych, być wobec siebie i własnych przekonań fair? Maskę czyta się bardzo szybko i płynnie. Język jak i fabuła są wartkie, bohaterzy jak i ich emocje bardzo dobrze nakreśleni.

Maska to kolejny świetny debiut, który miałam okazję poznać w tym roku. A już najbardziej cieszy fakt, że jest to debiut polskiej autorki. Zastanawiam się nad zakończeniem, gdyż według mnie pozostało otwarte. Z resztą autorka tak poprowadziła historię, że zakończenie sugerowało konkretne rozwiązanie, niestety ostatni rozdział wszystko zmienił. Historia obróciła się o sto osiemdziesiąt stopni. I ponownie w mojej głowie pozostało pytanie; dlaczego Filip postąpił tak a nie inaczej, a przede wszystkim czy ma z tym coś wspólnego?

Nie wiem czy przyjdzie mi poznać odpowiedź na to pytanie. A może lepiej pozostawić je bez odpowiedzi?
Polecam gorąco lekturę Maski, to książka, obok której nie można przejść obojętnie.

• Egzemplarz recenzencki
  • Polscy autorzy