Wstyd

Okładka książki Wstyd Sarbjit Kaur Athwal
Okładka książki Wstyd
Sarbjit Kaur Athwal Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Shamed: The Honour Killing That Shocked Britain – by the Sister Who Fought for Justice
Świat Książki
2014-06-25
2014-06-25
Indie zabójstwo honorowe

Zabójstwo wstrząsnęło Wielką Brytanią.
Książka mną nie wstrząsnęła.
Poraził mnie infantylizm głównej bohaterki, ale może oceniam to z mojej perspektywy.

Zabójstwo wstrząsnęło Wielką Brytanią.
Książka mną nie wstrząsnęła.

Trzy najczęściej występujące w tej książce słowa to: wstyd, strach, wychowanie.
Czytając ma się wrażenie zaglądania do umysłu spowitego mgłą. Widzi i nie widzi, rozumie i nie rozumie, chce i nie chce. Co każą - robi, czego zabraniają - nie robi i przede wszystkim z najbliższymi rozmawia tak, jakby nie rozmawiała. Dziwne to, bo jej siostry wydają się o wiele bardziej samodzielne i aktywne.
Wychowanie na pewno, ale i cechy charakteru. Milczeć o zbrodni, bo kazali nie mówić ? Dziwaczne.

Trzy najczęściej występujące w tej książce słowa to: wstyd, strach, wychowanie.

Ciekawa książka o społeczności hinduskiej w Londynie oraz o niebezpieczeństwie, jakie niosą z sobą skrajne poglądy religijne, w tym przypadku dot. sikhizmu, religii powstałej w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Głównym tematem książki jest tzw. "honorowe" zabójstwo - czyli morderstwo osoby dokonane najczęściej przez członków rodziny jako kara za nieprzestrzeganie zasad religijnych, za splamienie honoru rodziny. Czytałam niedawno w prasie, że "honorowe" morderstwa to plaga muzułmańskich społeczności, gdzie co roku ginie pięć tysięcy kobiet zabitych przez członków rodziny lub zmuszonych do odebrania sobie życia. W wielu krajach arabskich to wciąż temat tabu. Nie do pomyślenia w XXI wieku! Polecam tę książkę opartą na autentycznych faktach i napisaną przez uczestniczkę wydarzeń.

Historia jest opowiedziana w sposób ciekawy, i bardzo wciąga. Opowieść momentami irytuje, drażni, a nawet szokuje i wzrusza. "Niewiedza jest błogosławieństwem"- takie zdanie padło i po przeczytaniu całej historii, zgadzam się z tymi słowami w stu procentach. Oprócz ciekawostek i informacji o życiu w Indiach, byciu Sikhami, które są ciekawe a czasami bardzo dziwne otrzymujemy prawdziwą historię- bolesną, i szokującą. Książka jest mocna, dobra, i świetnie się ją czyta, pomimo niektórych smutnych treści. Uważam, że przeczytać warto, a nawet trzeba !

Książka o tzw. zabójstwie honorowym do którego doszło w hinduskiej rodzinie mieszkającej w Wielkiej Brytanii w latach 90. XX wieku, ale też o sile jaką trzeba mieć aby przeciwstawić się swojej rodzinie, wychowaniu, społeczeństwu wśród którego się żyje a także własnemu strachowi przed ostracyzmem.

Podobała mi się - POLECAM!!!

Podobała mi się - POLECAM!!!

Gdy czytałam tą książkę to zastanawiałam się, czy my aby na pewno żyjemy w XXI wieku. To przerażające, że nadal są na mapie świata kraje, gdzie urodzenie dziewczynki jest jej pierwszym grzechem a dla rodziny wstydem. To niestety nie fikcja literacka a zdarzenia opisane w książce to najprawdziwsza rzeczywistość. "Honorowe" zabójstwo to zwykłe morderstwo z premedytacją. A tradycja jeżeli jest zła to należy dążyć do jej zmiany. Autorka przez wiele lat żyła w ciągłym strachu nim zdobyła się na odwagę i dzięki jej zeznaniom skazano oprawców. Ale tak była wychowana - wstyd i honor rządziły w rodzinie i społeczności. Cieszę się, że w końcu osiągnęła spokój i ułożyła sobie życie.

Nigdy nie byłam pozytywnie nastawiona do obcych religii, ograniczających prawa człowieka, ale jak można czegoś nie lubić i krytykować, nie mając o tym zielonego pojęcia. To był główny powód dla którego sięgnęłam po tą książkę, chęć poznania prawdy, zwyczajów i przekonań indyjskich rodzin. Oprócz irytacji i złości, książka wyzwoliła we mnie niesamowite współczucie dla wszystkich dziewczynek a później kobiet, które wychowują się i żyją w rodzinach sikhijskich. W dzisiejszych czasach dla kobiety wyzwolonej jak ja, jest to nie do pomyślenia, żeby tak ograniczać wolność i swobodę ludzką. Nie wyobrażam sobie życia jakie prowadzą Sikhijki. Brak własnej woli, usługiwanie całej rodzinie, brak rozrywek, brak kontaktu z drugim człowiekiem, niemożność podjęcia jakiejkolwiek decyzji w swoim życiu. Inną przerażającą rzeczą jest ślub z obcym człowiekiem i wstąpienie do zupełnie obcej rodziny. Niestety główna bohaterka trafiła naprawdę źle. Książka porusza wątek honorowych morderstw, które mam wrażenie że są normą w tej kulturze. Jako osoba religijna tym bardziej nie mogę zrozumieć jak honor i imię rodziny może być ważniejsze od życia człowieka. Książkę polecam każdemu, kto chce wyrobić sobie zdanie na temat tej obcej nam kultury, ja sobie wyrobiłam, od dzisiaj szczerze potępiam.

Poruszająca i wciągająca.
Nic dodać, nic ująć.

Poruszająca i wciągająca.
Nic dodać, nic ująć.

Książka wstrząsająca, ale nie mogłam się oderwać. Świetnie napisana. Czytało się ją jak mocną powieść sensacyjną, a przy okazji była to opowieść o zupełnie innej kulturze, a te, uważam, zawsze warto poznawać. Gorąco polecam.

1931

Czytała gorsze. Ale najbardziej rozwala mnie naiwność.

Czytała gorsze. Ale najbardziej rozwala mnie naiwność.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie

Dodaj cytat z książki Wstyd