Pielgrzym

Maciej Szymański
intryga thriller szpiedzy

Fantastyczna, wciągająca

Fantastyczna, wciągająca

"Pielgrzyma" wysłuchałem, wykonanie p. Rozenka o dziwo nie było zbyt dobre. Coś mi tam zgrzytało, chyba zbyt jednostajnie czytał. Podejrzewam, że gdybym z książką zapoznał się bez pośredników, zyskałaby jedno oczko oceny.

Bardzo dobra książka. Takie 7,5 się należy. Z jednej strony wielowątkowa, dopracowana historia, z drugiej jednak jest trochę rozwleczona, początek jest zbyt długi i chaotyczny. Później te wszystkie wątki się łączą, ale przez pierwsze 8 godzin audiobooka podejrzewałem, że kolega polecający książkę zrobił mnie w trąbkę. Na szczęście później było już tylko lepiej....

Jestem w sensacyjnym ciągu i ponownie pod wrażeniem tak obszernej i misternie utkanej powieści.
Człowiek, którego prawdziwa tożsamość została skutecznie wymazana z rzeczywistości z największą precyzją łączy fakty, odkrywa to, co dla innych jest zupełnie niewidoczne i niemożliwe do wychwycenia.
Charyzma i inteligencja przejęła kontrolę nad jego życiem i nawet wycofanie się z pracy operacyjnej nie trwa długo, bo jest jedynym, który może zapobiec biologicznemu atakowi na Amerykę.
Zaczyna się zatem polowanie na Saracena, który po publicznym straceniu swojego ojca, przeistacza się w pełnokrwistego terrorystę.
Z ogromnym pietyzmem i muzułmańskim fanatyzmem rozpoczął swoje dzieło życia - swój dżihad przeciwko "dalekiemu wrogowi".
Pielgrzym, bo taki kryptonim przybrał agent pod pretekstem udziału w śledztwie dotyczącym śmierci pewnego Amerykanina przybywa do Bodrum.
To właśnie tu, zostaje zarejestrowana rozmowa telefoniczna, która może doprowadzić agenta do znalezienia Saracena i to tu odkrywa jego sekret.
Wie, że teraz może wywabić go z ukrycia i zapobiec dotarciu śmiertelnego wirusa czarnej ospy do Ameryki. Czasu jest niewiele, choć pewny swego planu, nie przewidział jednego, że sam stał się przynętą.
Uff, co to była za powieść! To nie tylko poszukiwanie "detonatora", to nie tylko gra z czasem, to odrębne życiowe historie, których bohaterowie toczą swoją własną walkę o zdrowie, zemstę, nowe życie.

cytat: "...informacja nie istnieje, dopóki nie zostanie bezpiecznie przekazana do centrali".

7,5. Dobrze skonstruowany thriller, na początku mnogość teoretycznie niepowiązanych ze sobą wątków może znużyć, ale z kolejnymi stronami wszystkie trybiki zaczynają się zazębiać. Czuć, że na research chłop czasu nie szczędził - dużo smaczków ze szpiegowskiego świata - system podsłuchowy Echelon czy technika tortur - waterboarding.

Kocham dobre powieści szpiegowskie i niebanalne thrillery.
Ta nie jest ani jednym, ani drugim. Nie podzielam zachwytów.
Autor nie ma pojęcia o tym co próbuje opisać.
Bełkot w stylu Maclean / Follett / późniejszy Forsyth.
Nie dałem rady skończyć. Najgorzej wydane pieniądze w tym roku.

Kocham dobre powieści szpiegowskie i niebanalne thrillery.
Ta nie jest ani jednym, ani drugim. Nie podzielam zachwytów.
Autor nie ma pojęcia o tym co próbuje opisać.
Bełkot w stylu Maclean / Follett / późniejszy Forsyth.
Nie dałem rady skończyć. Najgorzej wydane pieniądze w tym roku.

Fenomenalny, wielowątkowy spektakl szpiegowsko-kryminalny.

Powieść "Pielgrzym" to kawał fantastycznej lektury, która z każdej strony uderza w nas pietyzmem narracyjnym. Książka jest niesamowicie bogata w treść. Nie tylko dlatego, że jest to tomiszcze na 760 stron, ale przez nieprawdopodobną dokładność wydarzeń i wątków, którymi masakruje nas autor.

USA dowiaduje się, że na kraj czyha duże niebezpieczeństwo terrorystyczne. Wytropieniem zagrożenia podejmuje się tytułowy Pielgrzym - po latach przywrócony do służby szpieg z supertajnej organizacji rządowej.

Na początku ostrzeżenie: książkę naprawdę długo się czyta. Zawiera ona naprawdę mikroskopijną ilość dialogów, a większość opowieści to długaśne opisy wydarzeń przeszłych jak i aktualnych. "Pielgrzym" raz da nam obszerną wspominkę dzieciństwa bohatera, za chwilę opowieść o wątku z przeszłości jednej z postaci pobocznej, by później kontynuować aktualnie rozgrywaną fabułę. Najciekawszym wątkiem dla mnie była jednak historia czarnego charakteru, która z chirurgiczną precyzją opisała całą drogę, jaka pchnęła go do działań, które próbuje powstrzymać nasz główny heros.

Całość narracji jest prowadzona w pierwszej osobie, a dodatkowym fenomenalnym zabiegiem jest referowanie wydarzeń z aktualnej perspektywy bohatera. Dzięki temu w jednym rozdziale protagonista nie wie o czymś, by potem dać nam wzmiankę, jak się o tym dowiedział. Przez to opowieść śledzi się z niezwykłą uwagą, pomimo naprawdę wydawać by się mogło męczącej formy tekstu (no, umówmy się: długie opisy to coś, na czym wyłożyli się Glukhovsky w "Metrze 2033" czy Sienkiewicz w swoich "W pustyni i w puszczy").

"Pielgrzym" na dodatek nafaszerowany jest nieprawdopodobnymi szczegółami, które znakomicie budują autentyczność miejscówki, w której akurat przebywamy. Co ważnie, one są tak umiejętnie wplecione w fabułę, że totalnie nie odczuwamy ich jako zapchajdziur albo wodolejstwa. Zresztą, cała fabuła aż kipi od naturalności, bowiem - choć opis sugeruje kolejną wariację Bonda lub Ethana Hunta - szpiegostwo w "Pielgrzymie" nie jest przedstawione jako brawurowe akcje wypełnione widowiskowymi strzelaninami i supergadżetami, lecz jako pracę umysłową, analizę danych i łączenie kropek. Dużo bliżej mu do "Szpiega" (2011) z Garym Oldmanem niż do "Mission: Impossible".

Minusy? W sumie dwa. Pierwszy to jako że mamy do czynienia z fabułą, która w 90 procentach składa się z opisu, to niektórym może być ciężko przebrnąć przez pierwszą część książki, złożoną w większości z przeszłości bohatera. Tam jeszcze historia nie uderzy z taką pompą, jak od części 150-180 stronach, więc ludzie którzy nie lubią takich form, mogą się zrazić. Drugim minus to sama końcówka, gdzie protagonista zaczyna właśnie przypominać nieśmiertelnego superszpiega z serii Bondów. Niby nie jakaś dokuczliwa rzecz, ale jednak gryzie się z wcześniejszą konwencją.

Fenomenalny, wielowątkowy spektakl szpiegowsko-kryminalny.

USA dowiaduje się, że...

Najbardziej wciągający mnie thriller polityczny od czasu "Dnia Szakala" Forsytha. Co go wyróżnia? Spójny główny bohater, z poczuciem humoru i pokazujący emocje. Całkiem spójna historia z geopolitycznym tłem. Szkoda, że Pan Hayes pisał w swoim zawodowymżyciu głównie scenariusze filmowe. Jeśli one są kąpielą w wannie, to w oceanie powieści zdecydowanie płynie z gracją i aż chce się do niego dołączyć po więcej przygód.

Jak do tej pory najlepsza książka jaką czytałem w życiu!!!!!

Jak do tej pory najlepsza książka jaką czytałem w życiu!!!!!

Trochę za bardzo, za bardzo opisowe, za bardzo wielowątkowe w jednym akapicie, za bardzo szpiegowskie, jakbym wpadła do pralki z opowiadaniami. Zaleta - długie :)

Świetnie napisana.
Gdyby nie ostatnia część byłoby w pełni zasłużone 9 gwiazdek. Słabsze zakończenie to w przypadku tej książki "marne" 8 gwiazdek :)

Świetnie napisana.

Video