rozwińzwiń

Mocni ludzie

Okładka książki Mocni ludzie Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Mocni ludzie
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Książnica-Atlas powieść historyczna
186 str. 3 godz. 6 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Książnica-Atlas
Data wydania:
1935-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1935-01-01
Liczba stron:
186
Czas czytania
3 godz. 6 min.
Język:
polski
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
905
862

Na półkach: , , , ,

#wyzwanie LC 2024 styczeń - akcja częściowo toczy się zimą, na dodatek na Syberii
#czytelnicze podróże czyli polski styczeń z Natalią kursywa

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Nie jest to jednak pozycja "dla każdego". Jest bardzo tendencyjna - główny to krystaliczny ideał, bez skazy, wszystko wie, wszystko potrafi lub uczy się szybko, jest prawy, dobry, silny. Sporo jest opisów polowania na zwierzęta, co mnie momentami z lekka odrzucało. W moim przypadku nie wpłynęło to jednak na wysoką ocenę jaką przyznaję - tendencyjność kładę na karb czasów w jakich książka powstała, a główny bohater choć taki zbyt idealny czasem mnie zwyczajnie wzruszał swoją postawą Doceniam opisy przyrody. A ostatnia scena naprawdę piękna

#wyzwanie LC 2024 styczeń - akcja częściowo toczy się zimą, na dodatek na Syberii
#czytelnicze podróże czyli polski styczeń z Natalią kursywa

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Nie jest to jednak pozycja "dla każdego". Jest bardzo tendencyjna - główny to krystaliczny ideał, bez skazy, wszystko wie, wszystko potrafi lub uczy się szybko, jest prawy, dobry, silny. Sporo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
652
252

Na półkach: ,

„Mocni ludzie” to książka, której przeczytanie nie zajmuje dużo czasu. Warto poświęcić jej chwilę uwagi, bo na Syberię zazwyczaj patrzymy oczami Polaków, którzy (deportowani na zesłańczą poniewierkę) z rzadka tylko zdobywają się wobec tej nieludzkiej ziemi na odruch życzliwości, choćby taki, żeby zauważyć jej dzikie piękno. Ossendowski proponuje inne spojrzenie, on Syberię uczłowiecza. Czyni ją miejscem, gdzie zesłaniec, przemocą wyrwany z łona rodziny i ojczyzny, jest w stanie ułożyć sobie godne szczęśliwe życie wśród oddanych i lojalnych przyjaciół. Zdaniem Ossendowskiego, nawet nieludzką ziemię człowiek może czynić sobie poddaną i nawet wśród zupełnie obcych, może poczuć się jak wśród swoich.

Powieść przedstawia losy porucznika Władysława Lisa, który po klęsce Powstania Listopadowego został skazany na dożywotnie zesłanie. W jego tułaczej niedoli towarzyszy mu ukochana żona. Oboje są ludźmi czynu i wiary, potrafią odnaleźć się i nadać swemu życiu sens w każdych warunkach. On uprawia rolę i poluje, a oprócz tego uczy tuziemców i ich dzieci czytania i pisania. Ona prowadzi gospodarstwo domowe, a będąc samorodną, ale wybitnie utalentowaną lekarką - zajmuje się też leczeniem. Ich pracowitość, uczciwość i hart ducha budzą podziw rdzennych mieszkańców Syberii. A wzbudzić podziw i zasłużyć na szacunek tych prostych, ale niezwykle wymagających i twardych ludzi – nie jest łatwo.

„Mocni ludzie” to bardzo podnosząca na duchu opowieść o parze wyjątkowych Polaków – patriotów, przesiąknięta dobrą energią i optymizmem. Może się też okazać bardzo przydatna w czasach, kiedy niczym muchomory po deszczu, co rusz pojawiają się dziwne osoby, które próbują nas zawstydzać, imputując nam rasizm, antysemityzm, homofobię, a nawet czerpanie zysku z niewolnictwa. Nie dajmy się zwariować!

„Mocni ludzie” to książka, której przeczytanie nie zajmuje dużo czasu. Warto poświęcić jej chwilę uwagi, bo na Syberię zazwyczaj patrzymy oczami Polaków, którzy (deportowani na zesłańczą poniewierkę) z rzadka tylko zdobywają się wobec tej nieludzkiej ziemi na odruch życzliwości, choćby taki, żeby zauważyć jej dzikie piękno. Ossendowski proponuje inne spojrzenie, on Syberię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
729
128

Na półkach: , , , , ,

Pop prostu wspaniała! Jeden z najpiękniejszych dla mnie fragmentów literatury wszechczasów: " (...) nie przeczuwali nawet, że w niebie zapadł już był wyrok na nich. Ogarnął on grzechy ich, świadome i nieświadome, a także czyny dobre, hart ducha i wiarę niezłomną, a gdy wszystko zostało zważone i zmierzone miarą nieomylnej sprawiedliwości, Przedwieczny Sędzia wyrok swój opromienił, rozświetlił i przepoił cudownym miłosierdziem bez granic."

Pop prostu wspaniała! Jeden z najpiękniejszych dla mnie fragmentów literatury wszechczasów: " (...) nie przeczuwali nawet, że w niebie zapadł już był wyrok na nich. Ogarnął on grzechy ich, świadome i nieświadome, a także czyny dobre, hart ducha i wiarę niezłomną, a gdy wszystko zostało zważone i zmierzone miarą nieomylnej sprawiedliwości, Przedwieczny Sędzia wyrok swój...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
183

Na półkach:

Opowieść o życiu w XIX-wiecznej tajdze syberyjskiej. Czytelnik poznaje losy mieszkających tam mołojców oraz małżeństwa polskiego wygnanego w te odległe strony. Opowieść o przyjaźni, miłości, tęsknocie za ojczyzną.

Opowieść o życiu w XIX-wiecznej tajdze syberyjskiej. Czytelnik poznaje losy mieszkających tam mołojców oraz małżeństwa polskiego wygnanego w te odległe strony. Opowieść o przyjaźni, miłości, tęsknocie za ojczyzną.

Pokaż mimo to

avatar
801
362

Na półkach:

Nieduża książeczka, ale ile w niej optymizmu mimo, że traktuje o ciężkim losie zesłańca. Z przyjemnością przeczytałam, chłonąc z kart książki piękne opisy przyrody. Myślę, że nie powstydziłby się ich sam pan Adam Mickiewicz:) książka jest pełna patriotycznych uczuć, dobra, lojalności, odpowiedzialności. Może i pan Ossendowski przedobrzył z charakterystyką bohaterów, ale nie chcę o tym myśleć. Mając świadomość, że wielu zesłańców zginęło, chcę myśleć, że ludzie, których dotknęło nieszczęście zsyłki na Syberię prawie 200 lat temu byli dzielni, bohaterscy i kochali swoją Ojczyznę. Bardzo budująca opowieść, która w czytelniku wywołuję dumę z przynależności do tego samego narodu co jej bohaterowie.

Nieduża książeczka, ale ile w niej optymizmu mimo, że traktuje o ciężkim losie zesłańca. Z przyjemnością przeczytałam, chłonąc z kart książki piękne opisy przyrody. Myślę, że nie powstydziłby się ich sam pan Adam Mickiewicz:) książka jest pełna patriotycznych uczuć, dobra, lojalności, odpowiedzialności. Może i pan Ossendowski przedobrzył z charakterystyką bohaterów, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1958
250

Na półkach: ,

W 160 rocznicę Powstania Styczniowego, ciekawie było przeczytać lekturę o losach uczestnika Powstania Listopadowego. Mimo różnicy trzydziestu lat ,te same represje, katorga, zsyłka na Sybir. To co przeżył bohater Władysław Lis, było wersją lżejszą. Syberia to kraina takich "mocnych ludzi", jak on, fizycznie i duchowo. Inni umierali na tyfus, malarię, z głodu, zimna i wycieńczenia, rozpaczy i osamotnienia wśród ostępów dzikiej, złowrogiej acz pięknej tajgi.
Minęło 190 lat , zniknęły rządy monarchistyczne, zmieniła się geopolityka, a Rosja nadal tkwi w imperialistycznej bańce.
Ciekawa lektura, piękne opisy przyrody oraz życia i obyczajów tuziemców, Samojedów. Kto jak kto ale Ossendowski znał Syberię od podszewki.

W 160 rocznicę Powstania Styczniowego, ciekawie było przeczytać lekturę o losach uczestnika Powstania Listopadowego. Mimo różnicy trzydziestu lat ,te same represje, katorga, zsyłka na Sybir. To co przeżył bohater Władysław Lis, było wersją lżejszą. Syberia to kraina takich "mocnych ludzi", jak on, fizycznie i duchowo. Inni umierali na tyfus, malarię, z głodu, zimna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
155
121

Na półkach:

Polecam. Kolejna moją powieść Ossendowskiego. Warto przeczytać, bo nie opiera się o opisy literaturowe Syberii i losów tamtejszej ludności. On tam był. Losy bohaterów pewnie są zmyślone. Istotne dla czytelnika, że nie są to reportaże jak to często u Ossendowskiego naszpikowane nieznanymi przeciętnemu czytelnikowi słowami, nazwami miejsc itp. Tu Ossendowski ograniczył swoją erudycję i nieprzeciętną wiedzę i znajomość geografii , biologii itp sprawiając, że czyta się łatwo i z wielką przyjemnością, bez konieczności "profesorskiej" wiedzy z wieeeelu dziedzin. Te ostatnie moje uwagi są wyrazem wielkiego szacunku dla autora o wszechstronnej wiedzy, wykształceniu być może będącego szpiegiem i wielkim polskim patriotą. Może wreszcie kiedyś poznamy jego prawdziwą tożsamość?

Polecam. Kolejna moją powieść Ossendowskiego. Warto przeczytać, bo nie opiera się o opisy literaturowe Syberii i losów tamtejszej ludności. On tam był. Losy bohaterów pewnie są zmyślone. Istotne dla czytelnika, że nie są to reportaże jak to często u Ossendowskiego naszpikowane nieznanymi przeciętnemu czytelnikowi słowami, nazwami miejsc itp. Tu Ossendowski ograniczył...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3072
2465

Na półkach: , ,

150/2023 (A)

150/2023 (A)

Pokaż mimo to

avatar
1984
907

Na półkach:

Trudno mi ocenić tę książkę, bo wymyka się ona współczesnym kategoriom. Powieści przedwojenne charakteryzowała duża ilość opisów przyrody, jej różnorodności form życia i zachwycającego piękna. Tu też je znajdziemy, bo przecież rzecz się dzieje na Syberii. Ideologiczne przesłanie również wyraźnie wypowiedziane, bo to też cecha literatury tamtego czasu.
Czyta się z przyjemnością i podziwem dla hartu ducha, otwartości na ludzi i na nowe wyzwania stające przed bohaterami.

Trudno mi ocenić tę książkę, bo wymyka się ona współczesnym kategoriom. Powieści przedwojenne charakteryzowała duża ilość opisów przyrody, jej różnorodności form życia i zachwycającego piękna. Tu też je znajdziemy, bo przecież rzecz się dzieje na Syberii. Ideologiczne przesłanie również wyraźnie wypowiedziane, bo to też cecha literatury tamtego czasu.
Czyta się z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
742
688

Na półkach:

Jakże brakuje mi podobnych książek we współczesnej literaturze! Cudne opisy przyrody pełne szacunku dla natury i jej praw oraz jej mieszkańców; bogactwo charakterów i czystość intencji, prawość, patriotyzm, ukochanie wolności... Piękna literatura, która może nie porywa stylistycznie, lecz podnosi ducha. Polecam!

Jakże brakuje mi podobnych książek we współczesnej literaturze! Cudne opisy przyrody pełne szacunku dla natury i jej praw oraz jej mieszkańców; bogactwo charakterów i czystość intencji, prawość, patriotyzm, ukochanie wolności... Piękna literatura, która może nie porywa stylistycznie, lecz podnosi ducha. Polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    129
  • Chcę przeczytać
    115
  • Posiadam
    19
  • 2023
    5
  • Literatura polska
    4
  • Historia
    3
  • Ulubione
    3
  • 2019
    3
  • Storytel
    2
  • Literatura piękna
    2

Cytaty

Więcej
Antoni Ferdynand Ossendowski Mocni ludzie Zobacz więcej
Antoni Ferdynand Ossendowski Mocni ludzie Zobacz więcej
Antoni Ferdynand Ossendowski Mocni ludzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także