Frankenstein

2013-09-25
Maciej Płaza
literatura angielska Lynd Ward frankenstein horror klasyka groza
Inne

Bardzo spodobała mi się ta nowa okładka i do tego krótki wstęp od Łukasza Orbitowskiego. Takie książki warto przypominać i warto do nich wracać. Pomimo tego że już czytałam, z chęcią zrobiłam to jeszcze raz i jeszcze raz poczułam i próbowałam zrozumieć historię odrzuconego stworzenia, które pragnęło kontaktu z innymi.

Obsesyjny Victor Frankenstein pewno dnia decyduje się na przeszukanie cmentarzy w poszukiwaniu części ciała, z których mógłby stworzyć nowe życie. Udaje mi się to jednak stworzenie nie spełnia w żadnym razie jego oczekiwań i porzuca je. Owe stworzenie przepełnione żądzą zemsty decyduje się dopaść i zabić swego stwórcę i wszystko co jest mu drogie.

Świetne wydanie, tłumaczenie ok, ciekawa okładka przyciągająca uwagę, szczególnie w księgarni. Tak właśnie na nią trafiłam, bo wczesniej nawet nie wiedziałam, że będzie to ponownie wydawane. Historia poruszająca - nie straszna, nie przebiega nam dreszcz po plecach, nie obracamy się za siebie w trakcie jej czytania. Mimo wszystko czyta się ją piekielnie dobrze, wciąga i trzyma do samego końca.

Absolutnie genialna książka, która jest z nami już od lat. Zupełnie inny obraz postaci Frankensteina niż przedstawiają nam filmy. Warto sięgnąć by poznać prawdę i jego prawdziwe oblicze. A zobaczymy wiele smutku, samotności, odtrącenia, braku akceptacji, coś co może spotkać każdego z nas niezależnie od tego jak wyglądamy, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli nam coś wytknąć.

Mary Shelley w swojej książce bardzo skupiała się na tym by pokazać nam inność i to jak ona jest postrzegana przez społeczeństwo. Dlatego też ta historia staje się ponadczasowa, bo trafić do nas może nawet w czasach obecnych, a przecież pisana byla w XIX wieku.. mimo wszystko wiele osób wciąż do niej powraca, a powrócił również właśnie Łukasz Orbitowski

Trochę poczytałam o historii powstania tej powieści i dowiedziałam się, że Mary Shelley wymyśliła ją latem 1816 roku podczas wyjazdu do Szwajcarii, gdzie wraz ze swoimi towarzyszami umilała sobie wieczory opowieściami o duchach. Wydana dwa lata później książka Frankenstein nazywana jest dzisiaj pierwszą powieścią science fiction. A zatem nie sposób ją pominąć i nie przeczytać

To nie była książka z rodzaju tych, po jakie często sięgam, ale klasyk, wiadomo, trzeba nadrobić. Odnośnie do akcji, to ani się nie zawiodłem, ani nie była dla mnie szczególnie interesująca, ale wiedziałem, czego mogę się po niej spodziewać i że nie jest to to, co szczególnie lubię. Natomiast nie spodziewałem się, że ta książka ma takie podnadczasowe, uniwersalne przesłania. To było pozytywne zaskoczenie.

Przyznaje się bez bicia! Nigdy nie czytałam Frankensteina pomimo że wiedziałam mniej wiecej kim jest i jak wygląda... ale już nadrobiłam tego klasyka literatury i nie ma wstydu :) Podobało mi się, tamte czasy miały coś w sobie takiego fajnego w stylu pisania, może to krok w stronę przeczytania większej ilości klasyków grozy

Czy ktoś nie kojarzy Frankensteina? Ta postać pojawiała się już w tak wielu filmach, bajkach i opowieściach, że nie sposób go nie znać i nie mieć zarysu w głowie jak wygląda. Mimo wszystko na pewno są wciąż osoby, które nie znają jego historii od samego początku i tutaj z pomocą przyszło wydawnictwo świat książki które zdecydowało się na ponowne wydanie Frankensteina w ramach serii grozy Łukasza Orbitowskiego. Książka opatrzona jest jego krótkim wstępem, a później zanurzamy się w świat wyobraźni autorki Mary Shelley.

Czy się boję kiedy czytam Frankensteina? Raczej, zdecydowanie nie. Ale czy lubię do niego wracać? To na pewno. Bo historia sama w sobie po prostu jest ciekawa, jest dobrze napisana, może wiele nauczyć i pokazać wartości pod warunkiem że je dostrzeżemy

Video

Video