Frankenstein

Okładka książki Frankenstein Mary Shelley
Okładka książki Frankenstein
Mary Shelley Wydawnictwo: Vesper Ekranizacje: Frankenstein (1994) Seria: Klasyka grozy horror
horror
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Arcydzieło młodej kobiety która wydawała książkę pod przykryciem swojej płci. To co trzeba sobie uzasadnić przed oceną tej książki to że jest to całkowita rewolucja i tak naprawdę narodziny tego gatunku. Jest to pierwsza tego typu lektura na świecie która posłużyła jako pierwowzór do dalszego tworzenia utworów z tej tematyki. Niesamowite uchwycenie odpowiedzi na pytanie czym jest człowieczeństwo i czym jest człowiek. Zdecydowanie jest to pozycja obowiązkowa. To co muszę napisać to to że krzywdzące jest nazywanie postaci potworem Frankensteina kiedy potworem już tutaj kto inny. Ale aby to zrozumieć musicie przeczytać książkę sami. Arcydzieło!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od pierwszych kilku stron wiedziałam, że ta książka stanie się jedną z moich ulubionych:) Cudownie się ją czyta, fabuła bardzo wciągająca, piękne opisy i oczywiście lekki dreszczyk grozy.
Klasyka gatunku, polecam.

P.S. nie wiedziałam, że oryginalny proces stworzenia potwora oraz sam potwór tak bardzo różni się od tego pokazanego w filmach/nawiązaniach w filmach i w bajkach :o

Klasyka gatunku, polecam.

Klasyka. Majstersztyk!

Klasyka. Majstersztyk!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowieść o samotności w kostiumie historii przerażającego potwora

Pragnęłam przeczytać tą powieść od dawien dawna i nie potrafię ukryć, że motywacją do tego był głównie sam życiorys autorki, Mary Shelley, ikony gotyku i grozy w prozie. Bo jak można być fanem horrorów bez znajomości jednej z najsłynniejszych książki z tego gatunku? Pewnego dnia kupiłam piękne wydanie wydawnictwa Vesper i w tym momencie muszę oddać dla niego hołd - jest absolutnie przepiękne!
Ilustracje idealnie wpasowują się w klimat i podarowują „Frankensteinowi” swego rodzaju urok przerażającej baśni, legendy miejskiej. Jeżeli chcecie przeczytać ten tytuł, polecam zainwestować w tą a nie inną wariację.

Jak na klasyk powieść jest napisana w przystępny sposób. Jednak sama treść sprawiła, że czytało mi się ją niewiarygodnie ciężko. Motyw gromadzenia elementów ludzkiego ciała, żeby potem je wskrzesić jako spójna całość spowodowało, że niejednokrotnie czułam, że jest mi niedobrze. „Frankenstein” to książka niekomfortowa - sprawia, że wszystko cię swędzi, świerzbi, boli.

Mimo upływu czasu od którego została napisana, nadal jest zatrważająca… Ale w dobry sposób.

Fascynujący sposób.

Sposób warty przeczytania.

Opowieść o samotności w kostiumie historii przerażającego potwora

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Frankenstein" Mary Shelley to powieść, którą pragnęłam poznać od dawna. W końcu udało mi się ją przesłuchać, jednak moje odczucia wobec tej powieści okazały się zaskakująco neutralne.

👉Powieść ta przedstawia historię Victora Frankensteina, młodego, ambitnego naukowca, który pragnąc zgłębić tajemnice życia i śmierci, tworzy potwora. Przerażony swoim tworem, Victor porzuca go. Stwór, odrzucony przez swojego twórcę i społeczeństwo, stara się znaleźć swoje miejsce w świecie.

Jednak jego próby kontaktu z ludźmi kończą się niepowodzeniem, co prowadzi go do desperacji i w końcu do zemsty na swoim stwórcy. W miarę jak historia się rozwija, Mary Shelley przedstawia głębokie refleksje na temat odpowiedzialności, etyki naukowej oraz granic ludzkiej ambicji.

👉Gdy skończyłam słuchać niestety, nie poczułam żadnych silnych emocji. Może to kwestia formy audiobooka, może styl narracji nie trafił w moje gusta, a może miałam zbyt wysokie oczekiwania. Sama nie jestem pewna, co dokładnie sprawiło, że nie byłam w stanie zanurzyć się w tej historii tak, jak myślałam wcześniej. Ale mimo to uważam, że jest to powieść warta poznania i może kiedyś do niej jeszcze wrócę! I spróbuję raz jeszcze zanurzyć się w świat Victora Frankensteina.

To dzieło wywarło ogromny wpływ na literaturę i kulturę, inspirując wiele pokoleń twórców. Nawet jeśli moje osobiste odczucia były neutralne, uważam, że każdy miłośnik literatury powinien samodzielnie zapoznać się z tą powieścią i wyrobić sobie własne zdanie.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez większość czasu przyjemnie czytało mi się to dzieło, jednak mam do niego kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, rozumiem to, że główny bohater jest narcyzem, który stawia dumę ponad bezpieczeństwo własnej rodziny. Jednak sądzę, że odrzucenie przez niego pomysłu powiedzenia swojej rodzinie o potworze jest wręcz dziwne i nielogiczne. Czy nie są to w końcu jego najbliżsi? Wierzenie w to, że sam będzie w stanie ochronić ich przed monstrum, jest bardziej niż naiwne. Moim zdaniem, twór Frankensteina został niezbyt dobrze napisany. Jego rozrerki moralne mogłyby być o wiele lepiej rozwinięte, a tak wydają się nieco nieautentyczne. Uważam, że bohaterowie, jak i cała historia mają strasznie niewykorzystany potencjał. Mam wrażenie, że pod koniec książki tempo jest zwyczajnie zbyt szybkie. Dodatkowo zupełnie nie trafia do mnie zabieg ze zmieniem narratora. Całe zakończenie mogłoby być, moim zdaniem, o wiele lepsze. Sądzę, że obszerniejsze opisanie wydarzeń działałoby tu jedynie na korzyść. Ponadto nie napomknięcie o tym, co stało się z Ernestem, jednym z dwóch braci Victora, jest bardzo rażącym błędem. Dla mnie, akcja jest mimo wszystko pozbawiona napięcia. Nie sądzę, że zaliczyłbym tę pozycję do literatury grozy. Choć gdyby była lepiej napisana, z pewnością mogłaby być świetnym utworem z tego gatunku. Podoba mi się styl, jakim napisana jest książka, momentami wręcz teatralny. Ostatecznie nie jest to zła historia, uważam, że zwyczajnie niewystarczająco dobrze poprowadzona, przez co nie jest tak dobrym dziełem, jakim mogłaby być. Jest to jednak klasyk, z którym z pewnością warto się zapoznać.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dla mnie jest to opowieść o konsekwencjach naszych czynów, która otwiera oczy na to, dlaczego nasze życie wygląda tak, jak wygląda w danym momencie. Często kształtujemy je nieświadomie, napędzani chwilowym zachwytem, później odkrywając zaskakujące koszty, które przychodzi nam ponieść. To przypomnienie, że nasze decyzje mają znaczenie i mogą kształtować naszą przyszłość w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oczarowujący klimat. Głęboka na kilku poziomach.
Gdyby nieco podkręcić niektóre wątki, uszczegółowić opisy w odrażających scenach i dopracować niektóre momenty (np. naukę mówienia i czytania z odległości, na co trzeba lekko przymrużyć oko),to byłby mega horror.

Do tej pory znałem tylko filmowe ekranizacje, w których doktor Frankenstein był przedstawiony jako szaleniec. W oryginale jest dużo ciekawszy i wyważony. Może imponować czytelnikowi dojrzałością przemyśleń odnośnie prośby Potwora.

Sam główny wątek budzi miłe skojarzenia z nordyckim mitem Fenrira.

Oczarowujący klimat. Głęboka na kilku poziomach.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyszedłem tu w sumie nie wiem skąd ale zaintrygowała mnie geneza Frankenssztajna. Nie było warto. Może jestem za głupi ale taka jest moja opinia i nic z tym nie zrobicie.

Mamy tutaj głównie przypowieść o karze za stworzenie czegoś co nie powinno być stworzone. Jestem w stanie wywnioskować a nawet dostrzec inne uniwersalne problemy poruszane na kartach tej pozycji (odpowiedzialność za stworzenie, postęp nauki, zasadność zemsty, powierzchowną ocenę) i po uświadomieniu sobie tego byłem w stanie wybaczyć autorce tą defekację i wytrzymałem praktycznie do samego końca mimo kilku kryzysów.

Podobała mi się szkatułkowa budowa całości i przeżycia żeglarza z początku tekstu, względnie ok była też opowieść stwora o odkrywaniu świata i oczekiwanie na coming out. Reszta była nudną, przehisteryzowaną, nieskładną, kwestionowalnie-logiczną, miałką breją tekstu napisaną takim przepatosowanym językiem że doprowadza człowieka do wywrócenia kiszki na lewą stronę. Niemal każda postać zasługuje na soczystego plaskuna po to aby wzięła się w garść i choć chwile na spokojnie pomyślała co zrobić zamiast lamentować albo wpadać w jeszcze gorszy ściek wydarzeń. Ciężko też darzyć sympatią bohaterów przez ich cechy wbudowane. Każda śmierć postaci była dla mnie nagrodą za cierpienie podczas czytana tej nadmuchanej bańki na powierzchni literackiego bagna.

Kolejnym mankamentem są opisy miejsc, widoków i pejzaży. Nie posiadają żadnej wartości, są po stokroć antyoryginalne i płaskie a na dodatek nie potrafią wykrzesać choć odrobiony zaangażowania wyobraźni. Tanie widokówki.

Na dokładkę mamy tutaj mniejsze opowiadanka napisane w tym samym “czelenu” i posłowie które nakreśla nam jak się na to wszystko powinno patrzeć - przeczytałem prawie całe ale przy teorii że frankensztajn jest gejem bo nie chciał zaruchać kuzynki stwierdziłem że po chuj ja to czytam XD

Posłowie polecam przeczytać najpierw jeśli nie jesteście zaznajomieni z literaturą tego kalibru.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ten miesiąc jest dla mnie miesiącem sięgania po klasyki gotyckie i przyznam, że o ile "Dracula" i "Doktor Jekyll i pan Hyde" pozytywnie mnie zaskoczyły, to nie mogę tego samego powiedzieć o "Frankensteinie". Być może poprzeczka została za wysoko postawiona, zarówno przez wspomnianych przeze mnie poprzedników, jak i interpretacje tej historii przez kulturę popularną, nie mniej nie porwała mnie ta książka.

W moim odczuciu jest bardzo...drętwa. Często łapałam się podczas lektury na tym, że czułam znudzenie. Przemyślenia bohatera słusznie przesycone są rozterkami moralnymi oraz dydaktyzmem, momentami jednak są zbyt rozwlekłe, sztuczne i przede wszystkim teatralne. Podobne wrażenie odnoszę wobec potwora, któremu niezwykle brakuje autentyzmu.

Klimatu gotyckiego niestety nie poczułam, opisy wszelkich "okropności" w moim odczuciu pozbawione charakteru (wałkowanie szpetoty potwora w końcu staje się nużące). Momentami czułam się tak, jakbym obcowała z melodramatem, nie opowieścią grozy. Sama forma także zrealizowana bez polotu – w "Draculi" (gdzie także nie wszystko mi działało) dziennikowe wpisy zachowały dynamiczność, tutaj raczej monotonia; "Doktor Jekyll i pan Hyde" naprawdę niepokojąco przedstawia przeprowadzane eksperymenty, w "Frankensteinie" właściwie za wiele nam o samym procesie nie powiedziano, bardziej skupiono się na jego efektach.

Czy powrócę do tej lektury? Raczej nie. Fabuła przewidywalna, główny bohater trudny do polubienia, pozbawiona napięcia akcja. Jednak to, czego mi tutaj szczególnie zabrakło, to faktycznego portretu psychologicznego. Czuć rękę młodej osoby, która swoimi przemyśleniami nie odkrywa niczego, czego byśmy już nie wiedzieli. Połowa napisanych przez Shelley wywodów powoli wylatuje mi z głowy i nie ubolewam nad tym.

6 931
    4 940