Petals on the Wind

Okładka książki Petals on the Wind Virginia Cleo Andrews
Okładka książki Petals on the Wind
Virginia Cleo Andrews Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Rodzina Dollangangerów (tom 2) horror
horror
Rodzina Dollangangerów (tom 2)
HarperCollins
1982-01-01
1982-01-01

Jeszcze żadna bohaterka nie denerwowała mnie tak jak Cathy. Zupełnie nie rozumiałam jej toku myślenia, a jej podejmowane decyzje wprawiały mnie w szok. Dzięki temu książka jest ciekawa i wciągająca, ale szczerze mówiąc cieszę się, że już ją przeczytałam. Styl autorki się nie zmienił, bez zbędnych opisów, przyjemny język, bohaterowie ciekawi. Zauważyłam duże prawdopodobieństwo postaci i kreowanego świata do późniejszych tomów "Rodziny Casteel", które skradły moje serce. Można poczytać, polecam.

Druga część na tym samym poziomie co pierwsza. Miło spędziłam czas z ta książka. Polecam 🙂

Z tą książka miałam problem. Nie pasowała do poprzedniej części. Pierwsza część była prawdziwa, przemyślana, budowana powoli i ostrożnie. Ta część jakby pochodziła od innego autora. Czuło się, że autorka chce przekazać jak najwięcej akcji, stworzyć swoim bohaterom życie. Zabrakło mi jednak w wielu momentach motywacji, przemyśleń, refleksji. Ta część nie była zła i gdybym od niej zaczęła nie miałabym żadnych obiekcji. Jednak mając w pamięci pierwszą część i postawioną przez nią poprzeczkę pozostał trochę niesmak. Porównałabym to do czytania Scarlett po skończeniu Przeminęło z wiatrem.

Drugiej części nie czytało się tak dobrze jak pierwszej. Miałam wrażenie, że autorka była tak zaskoczona sukcesem pierwszej części, że z radości nie mogła usiąść do pisania drugiej, ale menadżer nagle zaczął do niej dzwonić i powiedział „na jutro mają być trzy rozdziały”! Tak to sobie wyobrażam.

Ale ogólnie tragedii nie ma, po prostu czuć różnice w stylu pisania. Jeśli chodzi o akcje to jest tak samo szokująca, jak w pierwszej części. Chore relacje, toksyczne związki, planowanie zemsty; istny galimatias.

Postać Cathy irytowała mnie szczególnie w tej części, ponieważ ta bohaterka definitywnie ma nie po kolei w głowie. Nie wie co to miłość, chorobliwie upodabnia się do matki i myśli, że seksem zdobędzie wszystko i wszystkich. Zaproponowała nawet Paulowi bycie dla niego kimś w rodzaju niewolnicy seksualnej, bo miała tak wypaczone i odrealnione myślenie.

Chris wcale nie był od niej lepszy. Toksyczny szowinista, próbujący dobrać się do siostry przy każdej możliwej okazji, rozkazujący jej nie chodzić do łóżka z byle kim (a najlepiej tylko z nim). Ciągle tylko wykrzykiwał „Jesteś moja!” do siostry, choć ona stale go odpędzała.

Podtrzymuje zdanie, że chętnie przeczytałabym analizy charakterów bohaterów, bo ewidentnie trzymanie na poddaszu odcisnęło na nich swoje piętno.

Ale ogólnie tragedii nie ma, po prostu czuć różnice w stylu pisania. Jeśli...

Po ucieczce z piekła ,rodzeństwo natrafiają na cudownego człowieka ,który pragnie się nimi zaopiekować i pomóc w realizacji planów.Cathy zaś pragnie zemścić się na matce za wyrządzone im krzywdy.
Czy uda jej się zrealizować swój cel?
Przyjemnie się czytało.

Czy uda jej się zrealizować swój cel?
Przyjemnie się czytało.

Pierwszą część sagi przeczytałam wiele lat temu. Byłam na innym etapie emocjonalnym i w życiu. "Kwiaty na poddaszu" bardzo mnie ujęły. Teraz postanowiłam zajrzeć, co dalej działo się z dziećmi więzionymi na strychu...i nie "kliknęło". W kółko kręcimy się wokół tego samego tematu, książka na siłę pesymistyczna, dołująca a już ciągnięcie wątku kazirodztwa czy romansów Cathy totalnie mnie obrzydza i zniechęca. Odrzuciło mnie od tej historii i nie zamierzam zaglądać, co w niej dalej siedzi.

Seria 'Rodzina Dollangangerów' jest trochę pogięta, włącznie z tomem drugim. Natomiast nadal to się dobrze czyta, choć nie ma tam ani zaskakującego plot twistu czy unikalnego podejścia do bohaterów - ot czytadło.

Piętnaście lat życia dzieci z pierwszej części ujęte na około 300 stronach książki - tak opisałabym tą część.
Jest bardzo niespójna, pogmatwana, często miałam przy niej wielki znak zapytania latający nad głową.
O ile początek jest jeszcze ciekawy, kiedy dzieciaki trafiają na Paula, co i tak wydaje mi się niesamowicie przyjemnym i szczęśliwym przypadkiem, o tyle gdy Cathy zaczyna uwodzić doktora, zaczynają się mdłości. Można by stwierdzić, że jest nimfomanką, ale przy okazji tego mężczyzna powinien wyznać jej miłość.
Autorka również ma zapędy seksualne, co wyraźnie widać we fragmentach opisujących bieliznę lub wielkość piersi bohaterek. Jest to co najmniej niesmaczne.
Byłoby miło poznać inne ciekawe wątki, a nie tylko te o popędzie seksualnym bohaterów, ich porywczości niczym w średniowiecznej komedii romantycznej.
Teraz uwaga - spoiler - zdrażniło mnie, że 90% bohaterów tej książki umiera.
Podsumowując, fajnie przeczytać tą pozycję, by uzupełnić wiedzę z pierwszej części i to tyle. Kolejnych książek autorki nie tknę.

Druga część zaczyna się raczej nudno. Treść jest jak z bajki o dobrej wróżce. Książka rozkręca się z mozołem i mało atrakcyjnie. Czyta się szybko lecz nie z takim zainteresowaniem jak pierwszą część. Czy była na tyle dobra by czytać część trzecią? Hm... Dam znać.

Wszystko co robi Cathy jest kompletnie bez sensu, nie czuję żadnego z jej zachowań i żadnej jej decyzji. Bardzo źle pokierowana postać.