Zatoka o północy

Okładka książki Zatoka o północy Diane Chamberlain Patronat LC
Okładka książki Zatoka o północy
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Słowo, którego nie ma

Link do recenzji

932 55 94

Znakomita historia, do zaczytania się bez pamięci. Polecam !

Znakomita historia, do zaczytania się bez pamięci. Polecam !

Uwielbiam Diane! ♥️
Tworzone przez nią historie po prostu chłonę całą sobą! 🥰
Autorka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań, emocji i zależności.
Przy jej książkach można po prostu... odpocząć🤩

Uwielbiam Diane! ♥️
Tworzone przez nią historie po prostu chłonę całą sobą! 🥰
Autorka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań, emocji i zależności.
Przy jej książkach można po prostu... odpocząć🤩

Ciężko wkręcała się mi ta książka, ale dobrze, że nie odłożyłam. Naprawdę ciekawie poprowadzone wątki relacji matka-córka. No i sama historia wiarygodna. Polecam

Książka dobra, aczkolwiek troszkę bym ją skompresowała, jak dla mnie nieco rozwlekła.

Tej książce daję 17 gwiazdek. Zaliczam ją do ulubionych książek. Zachęcam do lektury!!!

Diane Chamberlain to jedna z najbardziej poczytnych pisarek powieści obyczajowych adresowanych głównie do kobiet. Miałam już okazję zetknąć się z kilkoma jej książkami. Przyznaję, ze zmiennym szczęściem. Akurat "Zatoka o północy" jest jedną z tych, które mniej mi się podobały, mimo że początek był obiecujący.

Fabuła toczy się dwutorowo - współcześnie i w 1962 roku. Właśnie wtedy nastoletnia Isobel, siostra Julie i Lucy zginęła w tragicznych okolicznościach nad zatoką. To zdarzenie położyło się cieniem na życiu całej rodziny i wywiera do tej pory wpływ na postępowanie sióstr i ich matki. Z perspektywy Julie, Lucy i ich matki Marie powoli poznajemy, jak wyglądało ich życie w przededniu wypadku i po nim. Tymczasem w życiu Julie pojawia się nagle Ethan Chapman. Przynosi ze sobą wspomnienia wakacji z dzieciństwa, także tych tragicznych. Informuje, że jest w posiadaniu informacji, które mogą sprawić, że policja wznowi śledztwo w sprawie śmierci Isobel. Julie od zawsze przekonana była, że wcześniejsze ustalenia policji były błędne i że za śmierć siostry odpowiedział niewinny człowiek. Czy tym razem uda się odkryć prawdę?

Diane Chamberlain starała się napisać powieść wyważoną, nieprzeładowaną nieprawdopodobnymi zbiegami okoliczności. I to jej się udało. Niestety, wyszło też trochę nudno. Mimo ciekawych rozterek współczesnych bohaterów, i tak bardziej ciągnęło mnie do części z przeszłości i wyjaśnienia zagadki śmierci Isobel. Najgorsze, że od samego początku nie zapałałam sympatią do Julie. Była trudną kobietą w roli żony, matki i pisarki, a jeszcze gorszą w roli dwunastolatki zazdrosnej o powodzenie starszej siostry, wymyślającej niestworzone historie domorosłej Nancy Drew. Przypominała mi trochę Briony z "Pokuty". Były też dające się lubić postaci, jak Lucy czy Shannon.

Przygody z Zatoką o północy nie mogę zaliczyć do udanych że względu na to, że książka mnie znudziła. Jednak miłośniczki literatury kobiecej mogą po nią sięgnąć, ponieważ jako powieść obyczajowa sprawdza się bardzo dobrze.

Fabuła toczy się dwutorowo - współcześnie i w 1962 roku. Właśnie...

Książka, którą naprawdę przyjemnie się czytało. Jest to powieść obyczajowa, która zawiera także pewną tajemnicę, dodającą smaczku całej historii. Towarzyszymy bohaterom powieści w ich obecnych życiowych perypetiach, ale także cofamy się w czasie, do roku, w którym śmierć bliskiej osoby rzuciła na nich swój cień towarzyszący im do tej pory.

Fabuła napisana lekkim piórem, do tego wątek tajemnicy, który przyciąga. Postacie niebanalne, ciekawe, każdą stopniowo poznajemy, a autorka dzięki temu dawkuje nam stopniowo całą historię. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Diane Chamberlain i na pewno nie ostatnie.

Fabuła napisana lekkim piórem, do...

Wzruszająca historia Julie, Lucy Bauer, Ethana Chapmana i ich rodzin. Ponad 40 lat temu wydarzyła się wielka tragedia rodzinna. Nad zatoką utonęła 17 letnia Isabel- siostra Lucy i Julie.Ukarano za tą zbrodnię niewinnego człowieka Georga,bo był kolorowy.Rodzina Julie sprzedała letni dom i nigdy nie jeździła w wakacje w te okolice.Po wielu latach prawda okazała się inna.
Książka porusza aspekty dyskryminacji rasowej i narodowej. Ojciec Julii nie cierpiał czarnych.Matka Julii Marie za to,że jej mama była Włoszką była dyskryminowana przez rodzinę Chapmanów.Maria i ojciec Ethana Ross Chapman chodzili na randki. Ze względu na pochodzenie Marie nie doszło do ich ślubu. Jednakże Chapmanowie byli ich sąsiadami i ich dzieci się ze sobą przyjaźniły. Po latach Julii odnowiła kontakt z Ethanem. Julie i Ethan są rozstali się ze swoimi partnerami i każde z nich ma swoją córkę (Shannon, Abby).Julie jest pisarką powieści kryminalnych Babci Fran. Wzoruje się na Nancy Drew. Ethan jest stolarzem. Isabel za życia przyjaźniła się z Nedem jego starszym bratem. Komunikowali się przez żyrafę. Lucy jako mała dziewczynka bała się wody. Julie lubiła pływać łodzią i robiła to potajemnie. Ethan interesował się wnętrznościami krabów i innych stworów morskich. Lektura pokazuje jak kolejne pokolenia rodzin przyjaźnią się ze sobą mimo przeciwności losu. Książka ukazuje przewrotność i niepewność ludzkiego losu.To co wydaje się oczywiste takie nie jest.

Jeśli ktoś lubi książki tej autorki, to ta z pewnością przypadnie mu również do gustu! Polecam