Sołdat

Nikołaj Nikulin Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Literatura faktu PWN literatura faktu
Vospominaniâ o vojne
literatura faktu
Agnieszka Knyt
Literatura faktu PWN
wojna II wojna światowa Rosja ZSRR armia czerwona wspomnienia karty historii

O kurczę, wiedziałem przecież, że b.dużo ruskich zginęło na wojnie, że syf, bieda i patologia. Ale to były tylko liczby albo ogólne stwierdzenia. A tutaj mamy tak do bólu prosto kawa na ławe jak to wyglądało z punktu widzenia szeregowego żołnierza. Przemawia do szpiku kości. Wartościowa pozycja !

Autor najwięcej uwagi w książce przeznaczył na walki pod Leningradem.Czas i wydarzenia podczas przejścia przez Polskę jest tylko wybiórczo przedstawiony. Umyślnie a może tak mało się działo w podczas tych dni???
Pomimo tej wpadki uważam, że jest to publikacja warta przeczytania.

Przejmujący i poruszający opis życia żołnierza Armii Czerwonej dokonany przez zwykłego ale i nie zwykłego żołnierza tejże armii. Zwykłego bo nie posiadającego żadnych wysokich stopni, poborowego z okresu Wojny Ojczyźnianej, niezwykłego bo po wojnie został jednym z kustoszy Ermitażu, co zdecydowanie odróżniało go poziomem od kolegów z frontu.

Nikołaj opisuje bez...

Bardzo dobra książka ukazująca geniusz sowieckich strategów wojennych. Polecam także wszystkim fanom lewicowych organizacji, tutaj jest doskonale przedstawione jak traktowany jest człowiek w systemie wymyślonym przez pana Marksa. Jeden chyba z bardziej prawdopodobnych opisów wojny, jaki miałem okazję czytać.

Nikołaj Nikulin - farciarz

Historia opowiedziana przez radzieckiego żołnierza. Polecam

U nas o Rosji można mówić tylko źle, albo wcale. Za sprawą w ten sposób zdefiniowanego imperatywu, do rąk odbiorcy kultury w naszym kraju docierają utwory skrupulatnie prześwietlone przez współczesną niewidzialną polityczno-historyczną cenzurę.

Do kategorii „dozwolone” zalicza się „Sołdat” Nikołaja Nikulina – zbiór frontowych wspomnień z czasów II wojny światowej. Książka...

Zwykły czerwonoarmista pisze o zwykłej i codziennej wojnie. O tym co się działo jak bronili się przed Niemcami i później jak tych Niemców pokonywali. Jak walczyli ale też jak kradli, łupili i gwałcili. O tym jak się bali politycznych oraz o tym, że zawsze dowódców trzeba było słuchać choć mało kiedy mieli rację co do wojennego rzemiosła. Także o brakach w zaopatrzeniu i o...

Przejmująca książka. Przede wszystkim dlatego, że nie upiększa i nie koloryzuje, a po prostu przedstawia wojenne wspomnienia autora. I pomimo grozy jaką opisuje, nie sposób się od niej oderwać. Codzienne życie frontowe, bezmyślne szastanie życiem ludzkim, pijaństwo, kradzieże wspólnego mienia, bród, głód, choroby – to cegiełki, z których składa się ta opowieść. Lektura...

Wspomnienia wojenne żołnierza "bratniej" Armii Czerwonej

Dyskusje