Kacper Ryx

Okładka książki Kacper Ryx Mariusz Wollny
Okładka książki Kacper Ryx
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Kacper Ryx (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kacper Ryx (tom 1)
Otwarte
2012-01-01
2006-01-01
historyczna

Zacząłem ten cykl od przeczytania historii opisanych w Krwawej Jutrzni, więc całkiem nie od tej strony co trzeba. Ale mimo to historia jest rownie ciekawa, a może i nawet lepsza. Bardziej kryminalna i zagadkowa. Do tego zawiera wiele nawiązań do historii Krakowa. No i zobaczymy co będzie dalej.

To całkiem pokaźnych rozmiarów książka z gatunku fantastyki historycznej.
Osadzona w XVI Krakowie opowiada perypetie Kacpra Ryxa, szkolącego się na medyka, aczkolwiek mającego ciągoty do różnych przygód i smykałkę do rozwiązywania zagadek.
Nie chcąc zdradzać zbyt wiele, powiem, że książka jest dość mocno osadzona w swojej epoce, dużo jest smaczków historycznych, wtrąceń słownictwa z epoki, pojawiają się postacie historyczne i nie tylko.
Przypomniała mi się pozycja, którą kiedyś czytałam "Przyłbice i kaptury". Trochę podobny klimat.
Mniej tu fantastyki więcej przygody, historii z odrobiną cytowanej poezji oraz wątków kryminalnych.
Myślę, że warto zajrzeć do tej pozycji jeśli lubicie takie klimaty.

To całkiem pokaźnych rozmiarów książka z gatunku fantastyki historycznej.

„Kacper Ryx” to pierwszy tom cyklu powieści łotrzykowskich o młodym żaku krakowskiej akademii, zatrudnionym do odnalezienia zaginionej pieczęci królewskiej oraz pojmania oszusta podającego się za czarnoksiężnika zdolnego przywołać przed oblicze Zygmunta Augusta zjawę Barbary Radziwiłłówny.
Akcja powieści rozgrywa się w dużej mierze w XVI wiecznym Krakowie i jest to zarazem jeden z jej uroków, gdyż autor nie szczędzi szczegółów i hojnie w fabułę wplata ciekawostki związane z historią miasta, tym samym dając popis znajomości historii.
Jednym z  niewielu problemów, jakie miałam z tym tomem, był bohater. Z jednej strony sprytny i inteligentny, z drugiej arogancki i irytujący. Cóż, każdy ma swoje gusta, mnie jednak nie urzekła jego charyzma.
Osobom, które zabierają się za lekturę tej powieści, może się również wydać, że dialogi są sztywne, a wprawiane wszędzie archaizmy nie tyle nadają im charakteru, ile raczej wybijają z rytmu, ale do tego z czasem można się przyzwyczaić.
Po kolejny tom zapewne sięgnę za jakiś czas, ale raczej nie nastąpi to zbyt prędko.

60/2023 (audiobook 33/2023)
Sympatyczna przygodówka osadzona w realiach Polski XVI wieku.
W warstwie fabularnej – opowieść o zdolnym, młodym Kacprze, który w wyniku splotu okoliczności staje się niemal nadwornym śledczym królewskim rozwiązującym trudne sprawy kradzieży, morderstw itp.

Sama historia sunie wartko, pełna jest chłopackich atrakcji – bójek, pojedynków, zamachów, ucieczek, pogoni, zagadek. Razi jednak nieco bondowska optyka przyjęta w kreacji głównego bohatera: na wszystkim się zna, niemal wszystko potrafi, jest niemal nieomylny.
Irytowały mnie także trochę infantylne relacje Kacpra z tuzami ówczesnej Polski: Kochanowskim, Górnicki, Zamojskim, a przede wszystkim z Sępem – Szarzyńskim.

Do największych zalet tej książki jest świetna stylizacja językowa w narracji, oddająca ducha epoki i stanowiąca immanentną część świata przedstawionego. Inną zaś – przewijające się w toku tej narracji różnorakie ciekawostki historyczne związane z tamtym miejscem i czasem, których próżno szukać w podręcznikach, a których wartość poznawcza bywa nie do przecenienia. Znać w tym wszystkim ogromną wiedzę i pasję Autora raczącego czytelnika mniej znanymi faktami z życia dwory królewskiego, perypetii znaczących person ówczesnej lokalnej polityki, czy po prostu – ploteczkami, jakimi żyli ludzie tamtego czasu.

Książki wysłuchałem w wersji audio w interpretacji Tomasza Sobczaka. Jak wcześniej tak i tym razem nie zrobiła ona na mnie wielkiego, czy choćby nawet – dużego, wrażenia.

60/2023 (audiobook 33/2023)
Sympatyczna przygodówka osadzona w realiach Polski XVI wieku.

Rewelacyjna powieść łotrzykowska. Trzyma w napięciu do samego końca.

Rewelacyjna powieść łotrzykowska. Trzyma w napięciu do samego końca.

Co się okazuje- jaki ten Kraków mały! Autora niniejszej książki czyli pana Mariusz Wollnego poznałem dobre dwadzieścia kilka lat temu, a to dlatego, że razem z jego córką Janką uczęszczałem do tej samej klasy w szkole podstawowej a potem gimnazjum. Pan Mariusz czasami razem z naszą wychowawczynią zabierał naszą klasę na wycieczki po Krakowie podczas których opowiadał nam o zabytkach. Pamiętam, że korzystając z okazji podpytywałem pana Wollnego o kwestie związane z historią starożytną, którą się wtedy interesowałem. To taka mała dygresja a teraz przejdę do książki.
„Kacper Ryx” to naprawdę świetna książka w klimacie XVI wiecznego grodu Kraka. Zauważyłem, że wielu pisarzy pisze tak, aby przykryć własną ignorancje lub niewiedzę w danej dziedzinie. Pan Mariusz robi coś wręcz przeciwnego- pisząc daje piękny pokaz swojej erudycji w szeroko pojętej historii. Z ciekawostek to dowiedziałem się np. iż koło Kościoła Mariackiego w Rynku zlokalizowany był kiedyś cmentarz. Podobnych perełek jest więcej, ale nie będę ich tutaj wymieniał. Kim jest główny bohater? Kacper Ryx to skromny student medycyny, który dzięki wrodzonemu sprytowi i inteligencji zostaje królewskim inwestygatorem, a więc kimś w rodzaju prywatnego detektywa. Przyjdzie mu m.in. rozwiązać sprawę zaginięcia królewskiej pieczęci oraz sprawę morderstwa swojej znajomej. Na ponad pięciuset stronach dzieje się i to sporo. Jest barwnie, ciekawie, niekiedy przerażająco. Książkę mogę polecić właściwie każdemu, bo jest to rozrywka na bardzo wysokim poziomie. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Zdecydowanie dla fanów powieści historycznych. W kwestii kryminału jest słabo, a nawet tragicznie.

To jest miłość od pierwszego przeczytania (pierwszych kilku stron),dlatego też poniższa opinia jest kompletnie, totalnie, niezaprzeczalnie subiektywna, a jako że powieść odpowiada mi pod każdym względem, ewentualne mankamenty, o których na pewno wspominają inni w swoich opiniach, u mnie potęgują tylko to uczucie.
Mój zachwyt powieścią powoduje po pierwsze szesnastowieczny, renesansowy Kraków, po którym główny bohater w czasie załatwiania sprawunków, oprowadza nas niczym najlepszy przewodnik. Dla kogoś, kto zakochał się w Krakowie i na dodatek ma świeżo w pamięci spacery Starym Rynkiem - zachwyt murowany. Mało tego, dostajemy jeszcze historię miasta, ciekawostki czy anegdoty związane z dawną stolicą naszego kraju.
Po drugie galeria postaci takich jak Mikołaj Sęp Szarzyński czy Jan Kochanowski i poezje onych na kartach powieści, które z jednej strony wyhamowują na chwilę tempo akcji, z drugiej pogłębiają niesamowicie klimat powieści.
Po trzecie to jak Autor oddaje ducha epoki. Fantastycznym językiem, klimatem, nastrojami, obyczajami.
Po czwarte główny bohater czyli pierwszy w historii Rzeczypospolitej inwestygator. Świetna postać, nieskromnego - i całkiem słusznie - młodego Kacpra Ryxa. Chłopak ma na czym czapkę nosić, zna swoją wartość, nie kryguje się - ciężko go nie polubić.
Po piąte mamy tutaj do czyszczenia z połączeniem powieści łotrzykowskiej z powieścią historyczną i kryminałem okraszoną poczuciem humoru, jaki bardzo mi odpowiada.
Dla mnie "Kacper Ryx" należy do powieści z grupy "chcę ją jak najszybciej przeczytać, jednocześnie nie chcę jej kończyć czytać." Coś podobnego znają na pewno psiarze, kiedy pies przyniesie zabawkę, żeby mu ją rzucić. Rzuć, ale nie zabierać. Miałam to samo - przeczytać ale nie kończyć czytać. Wiem na pewno, że po kolejne tomy cyklu sięgnę, a także, że do opiniowanej książki wrócę.

Mój zachwyt powieścią powoduje po pierwsze...

Renesansowy Kraków, inteligentny (i skromny 😂) student medycyny, wiele tajemnic do rozwiązania i prawdziwe wydarzenia oraz osoby historyczne.

Kacper Ryx to podrzutek wychowany przez księdza i panią Balcerzak - matuchnę. Chłopak ma głowę na karku, nie tylko studiuje ale i jako pierwsza osoba został inwestygatorem królewskim! A tytuł dostał od samego króla Zygmunta Augusta w podzięce za odnalezienie skradzionej pieczęci. Kiedy czytając widzimy co dzieje się w okol niego, jakimi sprawami musi się zająć to wiemy, że chłopak nie ma czasu się nudzić.

Zamieszki w mieście? Ukaranie mordercy Doroty? Odnalezienie Twardowskiego? Trzeba też uważać na siebie, bo Kettling…

Więcej zdradzać nie będę, musicie to przeczytać! Ale od razu ostrzegam. Po tej lekturze już nigdy nie będziecie spacerować bez myślenia o Kacprze i szukaniu miejsc z nim związanych 😉

Książki słuchałam. Świetny główny bohater, żak akademii, przyszły medyk, aktualnie wykonujący zawód inwestygatora czyli ówczesnego detektywa. Pomysł, by umieścić akcję w średniowieczu zacny. Liczne szczegóły, dzięki którym wyobrażamy sobie jak wyglądało ówczesne życie wzbogacają przekaz. Zdecydowanie polecam.

• Historyczne
  • Powieść historyczna