Kacper Ryx

Okładka książki Kacper Ryx
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Kacper Ryx (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kacper Ryx (tom 1)
Otwarte
2012-01-01
2006-01-01
historyczna

Patronaty LC

Okładka książki Był sobie król. Poczet królów wybieranych cz.2 Mariusz Wollny, Zuza Wollny
Ocena 8,7
Był sobie król... Mariusz Wollny, Zuz...
Okładka książki Był sobie król... Poczet królów wybieranych. Część 1 Mariusz Wollny, Zuza Wollny
Ocena 8,2
Był sobie król... Mariusz Wollny, Zuz...

Mogą Ciebie zainteresować

DETEKTYW Z INNYCH CZASÓW
Chciałabym ocenić tę książkę wyżej, bo wiele rzeczy mi się w niej naprawdę podobało, ale powieści nie da się przecież czytać na wyrywki. Brak czegoś lub nadmiar powoduje, że harmonia całości zostaje zaburzona i końcowe wrażenie pozostaje „takie sobie”.

Podoba mi się pomysł na osadzenie akcji powieści detektywistycznej w czasach Zygmunta Augusta i uczynienie bohaterem studenta medycyny ze zdolnościami do rozwiązywania zagadek, który z czasem zostaje „inwestygatorem” królewskim.

Cieszy mnie wierne oddanie historycznych realiów, oczywiście na miarę powieści łotrzykowskiej, a nie rozprawy naukowej. Można przenieść się w czasie i spotkać historyczne postaci: Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa-Sarzyńskiego, Jana Twardowskiego czy samego króla Zygmunta.

Podoba mi się lekki styl i język, pełen nienachalnie stosowanych archaizmów. Podejrzewam jednak, że to, co dla mnie jest zaletą, dla młodszych pokoleń będzie wadą; dzisiejszej młodzieży język Kochanowskiego trzeba tłumaczyć na polski obrazkowy (pierwsze wydanie książki ukazało się siedemnaście lat temu, czyli w innej epoce; teraz wreszcie można ją przeczytać się w formie e-booka).

Dziękuję autorowi za szacunek dla czytelnika i pracę, którą włożył w dodanie przypisów. Dzięki temu łacińskie zwroty i trudne słowa nie są czarną magią i miło, że wiemy skąd pochodzą cytaty. Taki, na przykład, Andrzej Sapkowski w „Narrenturm” wrzucił cały słownik wyrazów obcych i nie pokusił się, aby wyjaśnić choć jedno słowo.

Bardzo lubię głównego bohatera – Kacpra Ryxa – dowcipnego i sprytnego młodziaka, który dzięki własnym zdolnościom, ciężkiej pracy i pomocy przyjaciół wychodzi na ludzi. Miło przebywać w jego towarzystwie, w przeciwieństwie do towarzystwa Reynevana - bohatera przywołanego wyżej „Narrenturm”, który jest irytującym nudziarzem i durniem.

To teraz pora ponarzekać. Tło historyczne jest ważne, ale naprawdę nie należy z tym przesadzać. Mariusz Wollny tak bardzo zakochany jest w epoce, którą opisuje, że chciałby nam przekazać wszystko, co wie na ten temat. Stąd pełno jest wodolejstwa, które nie ma żadnego wpływu na fabułę. Autor powinien sobie zapisać kredą w kominie: co za dużo, to niezdrowo, i trzymać się tej wskazówki kurczowo.

Zdecydowanie za dużo jest w książce cytatów z twórczości renesansowych poetów. Dwie czy trzy krótkie fraszki Kochanowskiego, Sępa-Sarzyńskiego czy Reja zupełnie by wystarczyły, ale kilkanaście długaśnych tekstów zniechęca, nie tylko dzisiejszą młodzież, która nie kuma tego języka, ale również mnie, bo chociaż łapię o co chodzi, to zwyczajnie mam tego dość. Chciałam przecież przeczytać powieść przygodową, a nie wybór poezji renesansowej.

Mariusz Wollny nie potrafi także zachować umiaru co do liczby wątków, co powoduje, że dramaturgia leży. Zamiast jednej historii ze zwrotami akcji i podrzucaniem fałszywych tropów, mamy kilka śledztw, które praktycznie się ze sobą nie łączą: poszukiwania złodzieja królewskiej pieczęci, zabójstwo córki karczmarki, zaginięcie córki rzemieślnika, poszukiwania mistrza Twardowskiego i walka z jego prześladowcą. Powieść, która nie ma jednej osi dramaturgicznej jest więc de facto zbiorem opowiadań, co mnie akurat średnio się podoba, bo lubię czytać książki, w których autorzy potrafią przyciągnąć uwagę czytelnika, dawkując napięcie.

Nie polecam więc „Kacpra Ryxa”, ale też nie zniechęcam do przeczytania. Jeżeli nie będą wam przeszkadzać opisane wyżej mankamenty (albo będziecie czytać wybrane fragmenty na szybkich obrotach) ta książka może wam się spodobać. Ja przynajmniej doczytałam ją do końca, w przeciwieństwie do „Narrenturm”.
www.czytacz.pl

DETEKTYW Z INNYCH CZASÓW

Nie jest to książka wybitnej jakości. Kuleje zarówno fabuła jak i język. Nie do końca rozumiem, kto jest odbiorcą. Jeśli dorosły, to po co tyle objaśnień historycznych, które dorosły powinien znać. Jeśli młodzież, to należało trochę bardziej odfiltrować średniowieczny stosunek do kobiet z tego obrzydliwego szowinizmu. Mimo wszystko przesłuchałam audiobooka i pewnie sięgnę po kolejne, bo należę do dziwnych osób, którym przyjemność sprawia wysłuchiwanie po raz setny tych samych wiadomości o Krakowie, które już dawno znam. Ale nie kupię papierowej wersji, książka nie wydaje się być tego warta.

Wciągająca, lekka powieść historyczna rozgrywająca się w XVI - wiecznym Krakowie. Miejsca i wiele postaci występujących na kartach książki to postacie historyczne. Do tego ciekawa akcja, sporo dialogów pasujących do epoki - chętnie sięgnę po kolejne części.

Po przeczytaniu "cyklu Kingsbridge" Folletta szukałem lekkiej powieści historycznej (a najlepiej całej serii), żebym mógł traktować ją jako przerywnik między jakąś poważniejszą i bardziej wymagającą prozą. "Kacper Ryx" okazał się strzałem w dziesiątkę i znakomicie spełnił moje oczekiwania.

Fabuła może i jest nieco naiwna (ubogi student o zdumiewających umiejętnościach pnie się po szczeblach kariery w zawrotnym tempie i po krótkim czasie pracuje dla najważniejszych osób w królestwie), ale całość czyta się bardzo przyjemnie. Dla mnie zaś tym przyjemniej, że sam jestem z Krakowa, więc wiele z opisywanych miejsc jest mi dobrze znanych.

Autor wplata w opowieść sporo historycznych dygresji, dzięki czemu po lekturze może nam zostać w głowie nieco faktów z dziejów naszego kraju. Na kartach książki pojawiają się również postacie historyczne, a także interpretacje niektórych legend (np. o Panu Twardowskim).

Język jest stylizowany na ówczesny, a dialogi bohaterów często wzbogacane są o fragmenty wierszy Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego i Jana Kochanowskiego (którzy występują tu jako przyjaciele głównego bohatera).

Lektura wciągająca i naprawdę sympatyczna, zatem polecam i w przyszłości z pewnością zapoznam się z pozostałymi książkami o Kacprze Ryksie.

Po książkę sięgnąłem przypadkiem, szukając czegoś zbliżonego klimatem do "Trylogii Husyckiej" Sapkowskiego. Nie znalazłem dokładnie tego samego, ale zawiedziony nie jestem.

"Kacper Ryx" to świetna powieść detektywistyczna osadzona w piętnastowiecznym Krakowie (i okolicach). Główny bohater to połączenie Sherlocka Holmesa i Tintina (chociaż nie wiem, czy to dobre porównanie). Student, podrzutek, który dzięki inteligencji i sprytowi potrafi rozwiązać najtrudniejsze zagadki. Jest znany i lubiany wśród wpływowych mieszkańców Krakowa (Jan Kochanowski to jego znajomek) i dzięki temu trafia mu się pierwsza z kilku spraw najwyższej wagi. Rozwiązanie ich prowadzi do nadania tytułu Pierwszego Inwestygatora Królestwa. Nieźle jak na młodego studenta ;)

Czytając bawiłem się świetnie. Lektura jest lekka i ciekawa. Jest zagadka, jest akcja, są zwroty - wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej powieści sensacyjnej.

Fantastyczna opowieść z historią w tle. Powróciłam do książki ponownie, ponieważ dostałam w prezencie całą serię i muszę przyznać, że z wielką przyjemnością dałam się ponieść fabule . Akcja toczy się w XVI-stym wieku w Krakowie. Bohater Kacper Ryx jest bardzo sprytnym młodym człowiekiem, który rozwiązuje zawiłe zagadki i przeżywa przeróżne przygody. W książce przewijają się autentyczne osoby, które znamy z historii, dlatego można pogłębić swoją wiedzę dotyczącą tego okresu w naszych dziejach. Szczerze polecam wielbicielom historii.

Przeczytałam "Krew Inków" i stwierdziłam, że po tak wciagającej lekturze warto sięgnąć po inne pozycje autora. Nie zawiodłam się.
Książka przenosi do XVI-wiecznego Krakowa. Wraz z sympatycznym studentem medycyny Kacprem wędrujemy po mrocznych uliczkach, mieszczańskich kamienicach i królewskim Wawelu. Nasz bohater ma głowę na karku i sprytnie radzi sobie z różnymi zagadkami i tajemnicami. Wszystko to tworzy fascynującą lekturę.
Kolejne części obowiązkowe.

Powtórze co inni już napisali wcześniej, ku zachęcie lub przestrodze. Bajkowy klimat, bajkowy bohater, bajkowe wydarzenia, ciekawie odmalowane historyczne miasto i jego realia. Spodziewałem sie kryminału, a dostałem "bajkę o Smoku Wawelskim". Jeśli lubisz historyczne realia i wielbisz opisy miast lub czerpiesz przyjemność z opisów dawnych obyczajów to książka dla Ciebie. Jesli szukasz realistycznego kryminału osadzonego w dawnych czasach, to bedziesz rozczarowany czytelniku.

Z punktu widzenia osoby która interesuje się historią, Krakowem i historią Krakowa.... chyba nie mogłam sobie wymarzyć lepszej kektury. Wciągająca fabuła, barwni bohaterowie, postaci i fakty z histroii Polski i mnóstwo ciekawostek związanych z XVI wiecznym Krakwem i okolicami. Gorąco polecam! Czysta przyjemność z wysokiej półki.

Połączenie średniowiecznego Sherlock'a Holms'a i James'a Bond'a ;) Celnie strzela, świetny szermierz, bardzo inteligenty. Zwiedzamy historyczny Kraków, poznajemy zwyczaje ludzi żyjących w tamtych czasach. Są tu zagadki kryminalne i polityczne rozgrywki.

Mariusz Wollny Kacper Ryx Zobacz więcej
Mariusz Wollny Kacper Ryx Zobacz więcej