Sztejer 3: Dajcie mi głowę zdrajcy!

Okładka książki Sztejer 3: Dajcie mi głowę zdrajcy!
Robert Foryś Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Sztejer (tom 3) Seria: Asy Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Vincent Sztejer kontra Nowa Inkwizycja

Link do recenzji

683 109 48

Trafiłem na serię przypadkiem i nie żałuję! W mojej opinii genialna, czyta się jednym tchem, trochę naiwna i przewidywalna, ale to nie wada, bo najważniejsza jak w dobrym kinie akcji jest sama akcja :)
Jest pewien mały zgrzyt... W mojej opinii autor ma ewidentnie problem z kobietami i seksem jako takim, stosunków jest za dużo, kobiety są zawsze bardzo atrakcyjne i uległe, a nasz bohater jest obdarzony lepiej niż inni... I niby to nie problem bo mam swoje lata, ale uwierzcie mi to przeszkadza w akcji :) [a może to ja mam problem...]

Jeśli przymkniesz oko na pewne drobne mankamenty to bierz w ciemno i czytaj, będziesz zachwycona/zachwycony.

SPOJLER

Bolek wywołujący zamieszki w stoczni - GENIALNY POMYSŁ. Nie mogę się doczekać kontynuacji tej serii.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wchłonąłem jak talerz pierogów, trochę przez to, że nie jest zbyt długa, ale głównie przez to, że akcja rozwija się dynamicznie a autor buduje poczucie, że bańka zaraz pęknie - pytanie, co wtedy?

Fabuła nadal otwarta na kolejne części cyklu, ale coś się nie zanosi żeby Pan Robert się za to zabierał. A szkoda.

Tak na marginesie, porównywanie Sztejera do bohaterów stworzonych przez innych autorów jest moim zdaniem niesprawiedliwe - mam wrażenie, że to opinia tych, którzy przeczytali tylną okładkę pierwszej części i na tym skończyli - a celem tych kilku zdań było prawdopodobnie pokazanie jak zręcznie Sztejer operuje sarkazmem. Ze względu na gatunek książki, część koncepcji będzie w jakimś stopniu podobna (chodzi mi o opis świata, i dotyczy to pewnie wszystkich książek tego typu, chociażby Inkwizytora), ale tutaj narracja jest inna niż np. w Wiedźminie - choćby przez to, że jest pierwszoosobowa i dzięki temu łatwiej mi jest wczuć się w dynamikę, poczuć w ręku ciężar obrzyna i słyszeć świst jagathana - a to wszystko odpowiednio doprawione luźnym komentarzem Vincenta.

Tak na marginesie, porównywanie Sztejera do bohaterów...

Ostatnia cześć cyklu niestety wypadła najsłabiej. Po przeczytaniu całości mam dziwne wrażenie, ze autor nie do końca wiedział co począć z bohaterem i jak poprowadzić jego losy. Odczuwam brak całościowej koncepcji autora na cykl, tak jakby każdą kolejną cześć tworzył na bieżąco, nie wiedząc w zasadzie co będzie dalej. Oczywiście były lepsze momenty powieści, kiedy czytało się na prawdę przyjemnie, ale osobiście jestem zawiedziony końcówką. Pomimo, iż kompozycja pozostała otwarta czuję silny niedosyt. Najlepsze zaczyna się na samym końcu książki. Pozostawiło mnie to z wieloma pomysłami "co dalej", jednak niestety nie będzie mi dane się dowiedzieć.
Pomimo mieszanych wrażeń książkę polecam, jest to lektura, którą warto poznać. Autor w interesujący sposób skonstruował świat postapokaliptyczny, bawiąc się jednocześnie światem rzeczywistym, tak dobrze nam wszystkim znanym.

Po poprzedniej części myślałem, że nic dobrego mnie już w tej serii nie spotka i za ten tom wziąłem się raczej z obowiązku dokończenia cyklu.
Ale na szczęście się myliłem, bo książka okazała się całkiem przyjemna. Szczególnie jej pierwsza część. Druga - za szybko, po łebkach i miałem wrażenie, że autor był goniony jakimś terminem.. No ale koniec końców jako całość myślę, że spokojnie mogę wystawić 6/10, bo nie ziewałem, nie zasypiałem - a to tez dobrze :)

Zdecydowanie najlepsza ze wszystkich części . Pierwsza była obiecująca druga bardzo słaba natomiast trzecia część w końcu porywa czytelnika i pozwala uczestniczyć we wszystkim co się dzieje.
Widziałem tutaj komentarze porównujące Sztejera do Wiedźmina - postacie może i podobne , ale język w jakim opisane są przygody Vincenta jest daleki od mistrza Sapkowskiego.A no i Biały Wilk się tak nie przechwala jak często robi to Vicek.

Rzeczywiście czytało się szybko ale jednocześnie brakowało jakiejś głębi, czy wyjaśnienia wielu pobocznych wątków np. Jak wyglądał świat przed "zagładą"? W zasadzie nie widziałem żadnego powiązania do poprzednich tomów, za to inspiracja Wiedźminem jest mocno wyczuwalna przez całą trylogię. Postać Sztejera zyskała nieco więcej charakteru, ale to wciąż nie to... Zakończenie zwiastuje kolejną część, ale osobiście wiem, że nie będę na nią czekać.
Polecam tym, którzy szukają lekkiej lektury i nie mają nic przeciwko prostocie i wulgarności.

Książka bardzo dobra, jednak nie porwała mnie tak bardzo jak poprzednie tomy :) w każdym razie nadal podoba mi się postać bohatera oraz jego "urocze" teksty i sposoby rozegrania sytuacji :)

Najlepszy Sztejer.

Najlepszy Sztejer.

Rzadko zdarza mi się tak wsiąknąć w jakieś książki a tutaj trylogię pochłonąłem w 4 dni. Rekord, panie, rekord! Przynajmniej mój osobisty.
I bem! Trzecia i ostatnia część przygód Sztejera odsłoniła przede mną ostatnią kartę i...
zostawiła z nielichym niedosytem :(

Nadal jednak podtrzymuję wcześniejsze opinie i ta nie może być inna.
Polubiłem i z wielkim żalem żegnam tego cynicznego, brutalnego, nieobliczalnego, napakowanego testosteronem, siejącego zamęt, walecznego, niewyżytego seksualnie, egoistycznego, zabójczo skutecznego oraz na swój sposób sympatycznego wojownika.

Dostajemy sporo akcji, dużo budowania klimatu, wiele historii o działaniu przedstawionego świata "teraz" i w swojej przeszłości. Mamy przez to produkt kompletny chociaż czasami myślałem, że wszystko to miało naszego bohatera zaprowadzić całkowicie gdzie indziej.
Według mnie wiele kluczowych kwestii nie wyjaśniło się dostatecznie albo w ogóle. Przez to czuję ten niedosyt.
Jednak i ten finał daje trochę radości nie powodując uczucia "i dla czegoś takiego musiałem brnąć 3 tomy?!". O nie, jest dobrze.

Polecam, bo losy Vincenta Sztejera to coś czego potrzebowałem od dawna w literaturze rozrywkowej (:

zostawiła z nielichym niedosytem :(

Nadal jednak podtrzymuję wcześniejsze opinie i ta nie może być inna.
Polubiłem i z wielkim żalem żegnam tego...

Po przeczytaniu poprzedniej części spodziewałem się czegoś zupełnie innego pod względem fabularny. Dostałem jednak kolejną część dobrej książki akcji, którą dobrze się czyta i szybko się czyta. Zabawa w czystej postaci. Polecam

Dodaj cytat z książki Sztejer 3: Dajcie mi głowę zdrajcy!