Hooligans: historia angielskiej armii chuliganów

Okładka książki Hooligans: historia angielskiej armii chuliganów Andy Nicholls, Cass Pennant
Okładka książki Hooligans: historia angielskiej armii chuliganów
Andy NichollsCass Pennant Wydawnictwo: ASM International reportaż
reportaż
30 Years of Hurt: A History of England's Hooligan Army
ASM International
2011-01-01
2011-01-01
futbol liga angielska chuligani kibice

Okładka książki Władcy stadionów Martin King, Cass Pennant
Władcy stadionów Martin King, Cass P...

Mam na koncie już kilka ciekawych lektur traktujących o wyspiarskim stylu kibicowania i jest to jedna z najciekawszych pozycji. Relacje naocznych świadków aktywnie biorących udział w opisywanych wydarzeniach są przedstawione z humorem mimo, że momentami nie jest do śmiechu nawet dla czytelnika.

Legendą obrosło słynne hasło "na zachodzie to sobie poradzili". Od lat można zauważyć, że to nieprawda, a restrykcyjna polityka Margaret Thatcher uspokoiła NIECO sytuację na samych trybunach, lecz nie wpłynęła choćby na zadymy pod stadionami oraz na ulicach miast. Było to widać także podczas tegorocznego finału Ligi Mistrzów z udziałem Liverpoolu. Angielscy fani chcieli wejść na mecz bez biletów lub z podrobionymi wejściówkami, co nie zdziwiło nikogo kto czytał "Hooligans: historię angielskiej armii chuliganów".

To bowiem opowieść nie tylko o legendarnych zadymach z udziałem angielskich kibiców jeżdżących za reprezentacją, ale także o pospolitych przestępstwach towarzyszących takim podróżom: w tym również kradzieżach biletów od popularnych "koników".

O wspomnianej Thatcher praktycznie nie ma nic, więc autor wraz z rozmówcami uznał najwyraźniej, że nie zmieniła ona niczego w zachowaniu angielskich fanów jeżdżących za kadrą. Możemy więc delektować się barwnymi (ale nie przegadanymi) opisami takich eskapad, autorstwa najbardziej znanych chuliganów z różnych grup kibicowskich z całej Anglii.

Świetna pozycja dla osób, które interesują sie futbolem nie tylko w znaczeniu ściśle powiązanym z samą grą, ale kochają również wszystkie sprawy i klimaty okołofutbolowe. Jeżeli ktoś w życiu liznął trochę kibicowskiego życia i to niekoniecznie tego spod znaku kiełbasy i popcornu a do tego przepada za angielskimi klimatami "Casual" to to książka dla niego.

Autorzy niniejszej książki postanowili zebrać w niej opowieści wielu chuliganów angielskich, którzy przedstawiają swoje historie związane z piłką nożna. Nie jest to książka grzeczna, od razu wiadomo, że wydarzenia opisane tutaj nie są raczej powodem do dumy, chociażby z tego powodu nie jest to godna uwagi pozycja dla każdego czytelnika. Dla ludzi związanych z kibicowaniem, czy powiązanych z "zadymą" będzie wręcz doskonała. Dla przeciętnych czytelników dobra, a dla gardzących takimi zachowaniami stanie się okazją do spalenia jej na stosie ;) Opisane tu wydarzenia mogą kojarzyć się z kronikami policyjnymi. Pełno tu fruwających kufli, butelek i plastikowych krzeseł miotanych głównie przez bohaterów tej opowieści, czyli angielskich kibiców. Wzbudzali oni niejednokrotnie strach w krajach do których udawali się za reprezentacją Anglii na mecze. W większości nie byli to chłopcy dopingujący swoją drużynę, a mężczyźni, którzy szukali sposobności do bójki, napicia się alkoholu i sporadycznie nawiązania kontaktów z kobietami. Ktoś kto nigdy nie uczestniczył w tego rodzaju wyjazdach nie będzie w stanie zrozumieć pobudek wielu tu przytoczonych wydarzeń. Nie zrozumie, że dla tych ludzi liczy się głównie adrenalina związana z tzw. "mordobiciem". Właściwie cała książka składa się głównie z historii największych "zadym" z udziałem anglików gdziekolwiek by nie pojechali. Muszę przyznać, iż czyta się to wszystko dobrze i z łatwością można zrozumieć czym dla anglików jest tzw. ustawka. Podobno problem z kibicami w Anglii dawno już rozwiązano, ale czy na pewno? Po lekturze można dojść do zupełnie innych wniosków. No więc czy jesteś gotowy podążyć za chuliganami na wyjazd? Zdecyduj sam.

Wyjazdy na kadrę - to jest to co kibole lubią najbardziej. Kilkudniowe eskapady, gdzie 90
minut meczu zazwyczaj jest najnudniejszym wydarzeniem z całej podróży, moc przygód, przyjaciele
na których można zawsze liczyć, chwile których się nie zapomina, miejsca do których raczej się
nie jeździ.

Jeżeli ten klimat, nie jest Ci obcy, książka napewno przypadnie Ci do gustu. Nie znasz? Przeczytasz,
a w sobotę ubierzesz szalik i będziesz ze swoją drużyną.

nie jeździ.

• Chcę kupić
  • 52 książki 2012
  • 0.2.Do pożyczenia

Dodaj cytat z książki Hooligans: historia angielskiej armii chuliganów