Namibia

Okładka książki Namibia Martyna Wojciechowska
Okładka książki Namibia
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: G+J Seria: Kobieta na Krańcu Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Kobieta na Krańcu Świata
G+J
2012-01-25
2012-01-25
Namibia podróże

OCENA- 7/10 BARDZO DOBRA

Dziś udajemy się do południowo – zachodniej Afryki, odwiedzić Namibie w której panuje suchy i pustynny klimat, a słońce świeci przez blisko 300 dni w roku, by wziąć udział w ślubie 14 letniej Raisiuy z plemienia Himba z synem wodza wioski, które zostało zaaranżowane przez rodziców państwa młodych. Wprawdzie Raisiua była zakochana z wzajemnością w chłopaku z sąsiedniej wnioski, nie mogła sprzeciwić się rodzicom bo tak nakazuje tradycja. No cóż w wielu afrykańskich krajach w dalszym ciągu o przyszłości młodych ludzi oraz o wyborze ich partnerów decyduje rodzina, w naszej kulturze jest to nie do przyjęcia, bowiem jak można poślubić osobę której się nie kocha, a czasami nawet nie widziało na oczy.

Paradoksalnie pomimo tych praktyk, rodem ze średniowiecza statystycznie okazuje się, że najwięcej małżeństw rozpada się w krajach gdzie ludzie żyją tak jak chcą i sami dobierają sobie partnerów np. w Europie, w tych zaś krajach gdzie o ślubie decyduje rodzina do rozwodów praktycznie nie dochodzi.
Bardzo ciekawy reportaż z udziałem Martyny Wojciechowskiej, która przez kilka dni wraz z ekipą telewizyjną brała udział w tej niezwykłej uroczystości, przyglądając się rytuałom i obrzędom plemienia Himba, które przedstawiła w przystępny sposób, opisując je barwnym językiem, czasami z nutą humoru w gawędziarski sposób. To co szczególnie mnie urzekło w tej relacji do dystans Martyny do samej siebie, która nie bacząc na nic potrafiła bezpośrednio uczestniczyć w tej zabawie, upodabniając się do rdzennych mieszkanek tego plemienia poprzez na przykład wysmarowanie swojego ciała zjełczałym masłem z mieszanym z ochrą, czy założyć na siebie pożyczone ubranie, które od pasa w górę, praktycznie niczego nie przykrywało, było z tego powodu wiele zabawy oraz atrakcji zwłaszcza dla męskiej części plemienia Himba.

Takie relacje są bardzo interesujące dla osób ciekawych świata, uwielbiam tego typu książki, mają one charakter poznawczy co szczególnie cenię. Przy okazji czytając tę historię dowiemy się wielu ciekawostek o samej Namibii, która ma sporo do zaoferowania. Pewnie mało kto z nas słyszał o największym jeziorze podziemnym na świecie o nazwie „Oddech Smoka” zajmującego powierzchnię 2 hektarów, czy o pustyni Namib, która słynie z największych na świecie piaskowych wydm, jedna z nich o nazwie Dune 7, mierzy ponad 340 metrów.

Na zakończenie mojej krótkiej opinii o książce, nieco humoru, czytając to ubawiłem się do łez, uznając to jako swoistą ciekawostkę, otóż przedstawiciele plemienia Himba do higieny używają popiołu z ogniska i piasku, którymi przecierają się niczym peelingiem. Woda jak wiadomo w Afryce jest towarem deficytowym, więc można zadać pytanie: A co z miejscami intymnymi?. Otóż żeby pupa była czysta i pachnąca po prostu się ja okadza.

Można więc powiedzieć, że nie mają tam płynu, ale dym do higieny intymnej. Na specjalnym kamieniu podpala się mieszankę wonnych ziół, kiedy ogień przygasa i zioła dymią, wtedy się po prostu kuca nad kamieniem. Ponoć dezynfekcja i wyperfumowanie murowane. Polecam książkę z czystym sumieniem to cudowna i pełna humoru relacja. Pozdrawiam. Jack_

OCENA- 7/10 BARDZO DOBRA

Pani Martyna po raz kolejny zasiała we mnie pragnienie podróży, tym razem do Afryki. Książkę pochłonęłam, można powiedzieć, że zafascynowana ludźmi żyjącymi w Namibii. Jak zwykle do tekstu dołączone przepiękne zdjęcia, które przenoszą czytelnika w opisywane miejsce.
Niektóre książki z tej serii nie dają poczucia przyjemności z czytelniczej podróży, ale tym razem nie doczepię się do niczego :)
Polecam.

Tym razem Martyna zabiera nas do Namibii, a dokładniej do plemienia Himba, gdzie wraz z nią mamy możliwość bycia na najprawdziwszym afrykańskim weselu! Świat tego regionu kraju jakby zatrzymał się w miejscu już wieki temu, a obrządki weselne powalają na kolana. I to dosłownie. Tutaj nie ma żadnego wyboru, ślub zostaje zaaranżowany przez rodziców panny młodej, którzy wybierają potencjalnie najlepszego kandydata dla swojej córki (czytaj: tego, który ma najwięcej bydła). Zostaje sprzedana za kilka sztuk krów i butelkę piwa. Skromniutka i młodziutka, bo zaledwie czternastoletnia Raisiua opowiada nam dlaczego wyszła za dużo starszego od siebie syna wodza, mimo iż go nie kochała i dlaczego zgodziła się być jego drugą żoną. Choć w takim kraju i z taką kulturą nie powinno nas wcale to dziwić.

Bo Namibia sama w sobie jest dziwna. Z jednej strony uchodzi za jeden z najbogatszych krajów Afryki, posiada najwięcej złoża diamentów na świecie, a mimo to połowa kraju żyje w nędzy i biedzie. Z jednej strony okazałe budowle, z drugiej gliniane chatki wykonane własnoręcznie z krowiego łajna i moczu. Z jednej strony dobrze zaopatrzone markety, a z drugiej brak dostępu do wody i koczowniczy tryb życia..

Tak, Namibia jest nieodgadniona, a co za tym idzie: warta głębszego poznania. Bo jeśli chodzi o całokształt ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Moja opinia na: http://takieksiazki.blogspot.com/2015/03/martyna-wojciechowska-namibia.html

W plemieniu Himba kobiety zajmuja bardzo wazne miejsce - przygotowuja wyprawy pasterskie mezow, wychowuja dzieci, garbuja skory, robia zapasy zywnosci. Sa szanowane i respektowane. Nie sa zbyt piekne, za to ich skora nawet na starosc zachowuje gladkosc niczym jedwab. W czym tkwi ich sekret ? Otoz kobiety te nakladaja na cialo i wlosy specjalna maz. Zrobiona jest ona z tluszczu z mleka krowiego, ekstraktu z roslin, popiolu i ceglasto czerwonej ochry. Makijaz kobiet z plemienia Himba ma wyrazisty czerwono-brunatny kolor. Spelnia rowniez inne zadania : ochrania przed insektami i sloncem, odwodnieniem organizmu.
Dzieki ksiazce Martyny Wojciechowskiej ''Namibia'' mozemy poznac jedna z mlodych dziewczyn z tego plemienia. Ruisia ma ok.14 lat i wlasnie wychodzi za maz. Nie kocha jednak swojego przyszlego meza, a chlopca z innej wioski. Jednak w plemieniu Himba to rodzice decyduja za kogo wyjdzie ich corka. Jesli chcecie poznac jej historie, serdecznie zapraszam do lektury.
Ksiazke czyta sie szybko i przyjemnie. Ma akurat taka fajna wielkosc, ze bez problemy zmiesci sie do torebki i nie zajmnie az tak duzo miejsca. Zmiescila mi sie nawet do listonoszki. A lektura jest bardzo wciagajaca. Czytalam idac do centrum. Tez tak macie ? Ja pamietam, ze jako nastolatka, zaraz po wyjsciu z biblioteki - ksiazka w dlon i cala droge do domu czytalam i potykalam sie ;P

Trafiła mi raz w ręcę jedna z książeczek z tej serii. Zaczęłam i nie mogę przestać. Za cel obrałam przeczytanie wszyskich (jestem na dobrym torze;)
Ta książeczka pokazuje jak niewiele niektórzy potrzebuą do szczęścia :)
Dobrze, że istnieją gdzieś tam hen plemiona tak bardzo wierne swym korzeniom.

Ta książeczka pokazuje jak niewiele niektórzy potrzebuą do szczęścia :)
Dobrze, że istnieją gdzieś tam hen plemiona tak bardzo wierne swym korzeniom.

Krótka książeczka, w sam raz na jakąś 2-godzinną podróż pociągiem/autobusem... ale podoba mi się ta seria, ciekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem obcych nam kulturowo lądów i ich mieszkańców.

Świetnie zrelacjonowana historia, niestety na bardzo krótki wieczór.

Świetnie zrelacjonowana historia, niestety na bardzo krótki wieczór.

1964

Odległy kraj, odmienna, chwilami zaskakująca kultura. Kobiety zajmujące ważne miejsce w swojej społeczności, pragmatycznie podchodzące do higieny, makijażu a nawet zamążpójścia. Jak zwykle w serii książek p. Martyny nie brakuje ciekawych zdjęć.

Krótka i treściwa.

Krótka i treściwa.