O dwóch takich... Teraz Andy

Okładka książki O dwóch takich... Teraz Andy Katarzyna Pinkosz, Łukasz Żelechowski
Okładka książki O dwóch takich... Teraz Andy
Katarzyna PinkoszŁukasz Żelechowski Wydawnictwo: Demart literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Demart
2011-11-02
2011-11-02
978-83-7427-685-6
niepełnosprawni podróże góry

Fajnie napisana, bardzo ciekawie wydana. Nadal jednak mam problem z jednym z bohaterów - Piotrem Pogonem. Mam wrażenie, że inaczej opisywał niektóre fakty w innej książce o nim "Umarłem cztery razy".

W dzisiejszym świecie "tysiąca wymówek"- a to dzień dziś zimny, a to sąsiad dziwny, a to zjadłam ogórka, a to nie zakupiłam sznurka- taki wyczyn. Gratulacje, po trzykroć gratulacje!
A mnie pozostaje z wytrzeszczem zazdrosnych oczu podziwiać zdjęcia z wyprawy i z płytkim oddechem czytać wspaniałej relacji. I pracować. Pracować nad niwelowaniem własnych granic.

Świetna książka...
podziwiam osoby, które pomimo przeciwności losu potrafią walczyć z niedoskonałościami i cieszyć się z każdego dnia.. ta ksiązka jest o takich osobach, często do niej wracam, gdy napadnie mnie kiepski nastrój.

Świetna książka...

Niesamowita książka. Budująca, dająca nadzieję i wzruszająca historia ludzi, których ogólnie można by nazwać niepełnosprawnymi, ale po tej lekturze wahałabym się z takim określeniem. Pokazali swoją wyjątkową siłę, leżącą nie tylko w sprawności fizycznej, ale przede wszystkim w duchu, wielkich marzeniach i pasji.

"O dwóch takich" przypomina proste, ale bardzo ważne prawdy, które warto sobie odświeżać. Każdy dzień, ba, każdy krok jest darem. Skoro niewidomy Łukasz i Piotr bez jednego płuca byli w stanie wspiąć się na prawie prawie 7000 m. n.p.m. w takich warunkach to my tym bardziej powinniśmy dbać o to by korzystać z każdej chwili w pełni. Oni sami z resztą mówią o tym bardzo często.

Piękne wydanie, wzbogacone wieloma zdjęciami, wywiadami i wytłumaczonymi trudniejszymi pojęciami. Mimo, że jest sporo literówek cieszę się, że mam je w swojej biblioteczce, bo jestem pewna, że wrócę do tej książki jeszcze nie raz.

"O dwóch takich" przypomina proste, ale bardzo ważne prawdy,...

,,Jednak życie jest swego rodzaju cudem, który pozwala nawet przy ciężkich chorobach przetrwać i jeszcze zrobić coś wyjątkowego. Odnoszę to do wszystkich ludzi, których spotykam na swojej drodze.Warto nie być Panem Bylejakim, warto przykładać się do każdej zwykłej, codziennej czynności, wykonywać ją profesjonalnie, dobrze, z empatią. Po prostu przykładać się do każdego podarowanego nam wyzwania. Nawet najmnijeszego. Pamiętając, że życie jest cud" Fragment książki

Łukasz Żelechowski, Piotr Pogon, Arek Mytko i Bogdan Bednarz postanowili zdobyć kolejny już szczyt - Aconcague . Bardzo trudno było im zdobyć środki na tą wyprawę, sami nie mieli dostatecznych zasobów materialnych. Wszyscy zastanawiali się, czy nie lepiej kupić jakiś sprzęt rehabilitacyjny, niż wydawać pieniądze na wyprawę w góry dla osób niepełnosprawnych. Łukasz Żelechowski jest niewidomy, a Piotr Pogon nie ma jednego płuca, przez co bardzo trudno mu się oddycha na dużych wysokościach. Asekuracją dla nich są pozostali uczestnicy. Bogdan Bednarz jest odpowiedzialny za trasę, przystanki, decyduje kiedy iść, a kiedy pozostać. Z wielkimi trudami udało im się zebrać potrzebne fundusze, lecz były one niewystarczające. Nie było ich stać na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy. Wyprawa była bardzo trudna, lecz w końcu trzech z nich dotarło na Aconcuague. Dlaczego Bogdan Bednarz nie dotarł na szczyt? Czy odmrożone palce już na zawsze pozostaną bez czucia? Co oznacza dla wszystkich uczestników ta wyprawa? Co zmieniła w ich życiu?

W pierwszych słowach muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Parę lat temu było o tym głośno w mediach i dobrze, że wciąż pamiętamy o tym sukcesie. Jak widać pomimo niepełnosprawności możemy spełniać swoje marzenia. Książka napisana jest bardzo ciekawie, mamy autobiograficzną relację, przeplataną wspomnieniami pozostałych uczestników wyprawy. Zamieszczone są emaile do znajomych, zdjęcia budowli, przeżycia mężczyzn. To wszystko czyni tą książkę szczególną.

Moja ocena : 9,5/10

Ciekawy opis ekstremalnej wyprawy, w którą wybrało się, bagatela, osoba niewidoma i człowiek po nowotworze z wyciętym płucem. Na ich przypadku widać, ile w życiu można osiągnąć dzięki hartowi ducha, niezłomności no i działaniu. Wspaniałe zdjęcia z podróży stanowią wspaniałą książkę-album.

Wspaniała książka dla osób poszukujących motywacji do realizowania swoich marzeń, które często wydają się dość nierealne.. Nie ma rzeczy niemożliwych, czego dowodem są dokonania Łukasza Żelechowskiego oraz Piotra Pogona.
Poruszające jest to, że osoba z jednym płucem, w tak skrajnie niebezpiecznych dla organizmu warunkach, dotarła tak daleko.

Książka, wzbogacona fotorelacją z całej wyprawy, ukazuje, że nie ma żadnych granic w realizowaniu własnych marzeń, często tak strasznie odległych..

Nie ma nic bardziej wzruszającego, jak zdobycie Aconcagui przez osobę niewidomą, tylko po to, by na samym szczycie ujrzeć krajobraz oczyma własnej duszy....

• Góry
  • 2017 ROK