Społeczeństwo konsumpcyjne. Jego mity i struktury

Okładka książki Społeczeństwo konsumpcyjne. Jego mity i struktury Jean Baudrillard
Okładka książki Społeczeństwo konsumpcyjne. Jego mity i struktury
Jean Baudrillard Wydawnictwo: Sic! nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
La société de consommation, ses mythes, ses structures
Sic!
2006-01-01
2006-01-01
konsumpcja mity struktury społeczeństwo

6,5/10

6,5/10

Po Debord przyszedł czas na lekturę Baudrillard. Społeczeństwo konsumpcyjne to jedna z prac pochodzących z tzw. wczesnego okresu tego autora, gdzie nadal był pod mocnym wpływem strukturalistycznego marksizmu (choć i tu już widać zalążki krytyki Marksa) i dopiero rozwija swoją krytykę nowoczesności. Mimo to lektura ma ogromne walory poznawcze. Jest to jedna z bardziej systematycznych prac autora. Mamy podane definicje, źródła na które powołuje się Baudrillard i ogólna struktura tekstu jest spójna.
Krytyka autora czerpie z wspomnianego wcześniej Guy Debord, ale też Bataille'a (pod którego ogromnym wpływem był Baudrilard) oraz Mauss'a. Podkreśla cykliczność produkcji wyrażającej się w konsumpcji, problematyczność koncepcji wzrostu czy fetyszyzmu towarowego. Baudrillard można więc nazwać proto-degrowtherem.
I czyta się to wszystko świetnie, mimo tego jak stara to praca. Mój odbiór byłby pewnie lepszy, gdyby nie fakt że miałem kontakt z późniejszymi pracami autora (Wymiana symboliczna i śmierć, Odbicie produkcji z ang. The mirror of production) które są jeszcze dobitniejsze w analizie i wprowadzają wiele świetnych krytyk Marksa. Mimo to Społeczeństwo konsumpcyjne jest nadal lekturą wartą polecenia każdemu zainteresowanemu analizie wymiany towarów i usług w społeczeństwach kapitalistycznych.

Niesamowicie inspirująca i skłaniająca do refleksji lektura. Finezyjny styl Baudrillarda stanowi natchnienie do rozważań nad obecnym światem, w którym dominuje turbokapitalizm i jego skutki. Chwilami może wpędzić w "otwierającą oczy" depresję(która wszak ma być i tak skutkiem dobrobytu, niczym więcej),ale mimo to bardzo odkrywcza pozycja, dobry przyczynek dla dalszych rozważań nad tematami poruszonymi przez autora.

To jest rzecz napisana ponad 40 lat temu. Nie mogłam uwierzyć - to jest profetyczne. Podśmiewano się ze stylu pisania autora (pewnie nie bez podstaw, bo przez zdania trzeba się przedzierać, ale bycie francuskim intelektualistą drugiej pol. XX wieku zobowiązuje do zawiłości.) Pomimo nieprzejrzystości, która zmusza do wielokrotnego nawet czytania niektórych akapitów, przesłanie jest dla mnie rewelacyjne. Pomimo dystrybucji idei przez następujące po tej książce jej przepisania, omówienia i odczytania w innych dziełkach socjologicznych, pewnej nawet ich erozji i przejścia do mainstrimu - oryginał zachowuje swoją siłę. Zapisuję się do fanklubu Baudrillarda braci Wachowskich.

• Socjologia
  • Studia kulturowe
  • Humanistyka
  • MATRIX
  • Przeczytane w 2018
  • Buntownicy

Jean Baudrillard Społeczeństwo konsumpcyjne. Jego mity i struktury Zobacz więcej