rozwiń zwiń

Znamy nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszych książek dla dzieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.11.2020

Poznaliśmy nominowanych do Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Wyróżnienie to przyznawane jest autorom najciekawszych książek skierowanych do dzieci, który ukazały się w poprzednim roku. Zwyciężczyni lub zwycięzcy (wśród nominowanych są aż trzy duety) otrzymają pamiątkową statuetkę oraz 20 tysięcy złotych. Nagroda została ufundowana przez KBF, który jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Znamy nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszych książek dla dzieci

Pod koniec września poznaliśmy długą listę nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Znalazły się na niej powieści, komiksy, książki obrazkowe i inne, a więc szeroki przekrój publikacji dla najmłodszych czytelników. O ostatecznym wyborze zadecydowało jury konkursu w składzie: Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członkowie rady programowej Festiwalu Literatury dla Dzieci Szymon Kloska i Łukasz Dębski.

O Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego powalczą w tym roku:

▪️ Anna Kaźmierak – „Turonie, żandary, herody”, Wydawnictwo Dwie Siostry
▪️ Justyna Bednarek i Daniel de Latour – „Banda Czarnej Frotte”, Poradnia K Wydawnictwo
▪️ Maria Strzelecka – „Beskid bez kitu”, Wydawnictwo Libra PL
▪️ Michał Skibiński i Ala Bankroft„Widziałem pięknego dzięcioła”, Wydawnictwo Dwie Siostry
▪️ Mikołaj Pasiński i Gosia Herba – „Balonowa 5”, HarperCollins Polska.

Laureatów nagrody poznamy w ostatnim dniu tegorocznego Festiwalu Literatury dla Dzieci, czyli 14 listopada. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.


Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego przyznawana jest od roku 2016 najlepszej książce dla dzieci wydanej w roku bubiegłym. W poprzednich latach główną nagrodę zdobywali: Marta Kisiel i Paulina Wyrt za „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, Marta Guśniowska i Robert Romanowicz za „A niech to gęś kopnie” oraz Karol KRL Kalinowski za „Kościsko”.

Festiwal Literatury dla Dzieci w tym roku odbywa się w trzech miastach. Edycje poznańska i gdańska miały miejsce we wrześniu i październiku, a przed nami jeszcze wydarzenia w Krakowie (10-14 listopada). W tytm roku cała impreza odbywa się pod hasłem „Halo, tu Ziemia!”. W ten sposób organizatorzy pragnęli oddać hołd naszej planecie i zachęcić do wsłuchania się w jej rytm. Wiele festiwalowych wydarzeń odbywa się wokół tematu ekologii i środowiska naturalnego. 

W Krakowie uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Bohdana Butenki umieszczoną w przestrzeniach miejskich. Z okazji 18. urodzin Pana Kuleczki odbędzie się również multimedialna wystawa poświęcona twórczości Wojciecha Widłaka. W kolejnych dniach będzie można wybrać się na spotkanie z Martą Guśniowską („A niech to gęś kopnie”), Martą Kisiel (seria „Małe Licho”), Zofią Stanecką (seria „Basia”), wysłuchać konferencji bibliotekarzy i nauczycieli poświęconej budowaniu narracji w książkach, a także wziąć udział w warsztatach z ilustratorką Marianną Oklejak. A to nie wszystkie atrakcje, które przygotowali organizatorzy. Serdecznie zapraszamy!

Serwis lubimyczytać.pl objął patronad medialny nad wydarzeniem.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z organizatorami Festiwalu Literatury dla Dzieci, Łukaszem Dębskim i Szymonem Kloską, którą przeprowadziła koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl, Ewa Cieślik.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 02.11.2020 12:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post