Mroczny zakątek

Tłumaczenie: Katarzyna Kasterka
Wydawnictwo: G+J
Dark Places
Ag2S

Matka i dwie siostry Libby Day padają ofiarami brutalnego mordu we własnym domu na farmie w Kansas. Libby udaje się uciec. Siedmiolatka obciąża zeznaniami swojego starszego brata i sąd skazuje Bena na dożywocie. Przeszło dwadzieścia lat późnej, dla pieniędzy, Libby zgadza się na spotkanie z przedstawicielami Klubu Zbrodni, którzy z zamiłowaniem analizują okoliczności słynnych zabójstw. Członkowie stowarzyszenia nie wierzą w winę Bena i uważają, że prawdziwy morderca wciąż cieszy się wolnością. Libby zostaje zmuszona do rewizji przebiegu wydarzeń tragicznej nocy.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Gosia | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Thriller to nie jest mój ulubiony gatunek literacki, choć czasem po niego sięgam. Tutaj byłam ciekawa nowej autorki, Glillian Flynn, której książki często goszczą na portalu i zbierają dobre recenzje.
Nie przepadam za thrillerami, bo mam wrażenie, że wpływają na mnie dołująco. Świat przedstawiony w tych książkach nie nastraja optymistycznie. Nie inaczej jest tym razem. Patologiczna prawie rodzina, a przynajmniej z problemami finansowymi i porzucona przez ojca hazardzistę, matka w depresyjnym nastroju, syn z typowymi problemami nastolatków i trzy małe siostry, które walczą o miłość i akceptację. W całą tę sytuację wkracza tragedia, która kończy się śmiercią matki i dwóch sióstr. Ocalała tylko najmłodsza Libby i brat Ben, który został oskarżony o te zbrodnie.
Po ponad 20 latach Libby stara się rozwiązać zagadkę tej nocy. Nie pomaga jej to, że była wtedy 7-letnią dziewczynką i niewiele pamięta.
Obecnie ma 31 lat i ciężko ją polubić, jest wręcz odpychająca.
I taką bohaterkę przedstawia...

Rodzice..., to od nich w największym stopniu zależy jakimi ludźmi staniemy się w przyszłości. Podkładają fundament pod naszą przyszłość. Jak to mówią przykład idzie z góry, a dziecko w swych najmłodszych latach chłonie wszystko to, co dzieje się dookoła jak gąbka.. Obserwują bardzo uważnie to jak zachowują się rodzice, jak rozmawiają ze sobą, patrzą na nich i widzą jakimi są ludźmi.

Ta książka pokaże nam co dzieje się z dziećmi, jak wpływa na nich sytuacja, w której rodzice rozsiewają wokół siebie patologię. Kiedy to ich najbardziej odpowiedzialna misja, jaką jest wychowanie dziecka, przygotowanie go na życie, wpojenie mu wszelkich wartości jak miłość, szlachetność, dobro przemienia się w chaos, stwarzając dziecku warunki z piekła rodem...

"Ze wszystkich miłości najtrudniejsza jest miłość do najbliższych"
Jan Twardowski - "Niecodziennik cały"

Gdy swojego czasu czytałem "Zaginioną dziewczynę" nie spodziewałem się niczego wielkiego po tej autorce. Spodziewałem się przeciętnej...

Marago | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

"Mroczny zakątek" Gillian Flynn jest trzecią powieścią tejże autorki, którą miałam przyjemność przeczytać. Książka jest niezła, ba - nawet dobra, ale niestety nie dorównuje "Zaginionej dziewczynie". Nie ma tego czegoś, tej iskry, która rozpala emocje, choć straszne rzeczy mają tutaj miejsce.

Mamy niewiarygodnie brutalne morderstwo na farmie, satanistów, dużo obrzydliwości, historię rodzinną nie-do-pozazdroszczenia, smród-brud- i-ubóstwo, zawikłane relacje międzyludzkie. Chciałoby się krzyknąć za Sartrem, że piekło to inni. Bo trudno tu o jakąkolwiek pozytywną postać, sprawę czy okoliczności.

Jest jeszcze jedno wielkie ALE - książka jest niewiarygodna, choć świetnie napisana pod względem językowym. Fabuła zawodzi, autorka przegina. Czasami nie chciało mi się wracać, aby kontynuować lekturę. Mam nadzieję, że scenariusz filmowy zdołał ją podrasować - filmu jeszcze nie widziałam.

Można przeczytać.

wikin | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Mroczne morderstwo na farmie. Zabita matka i dwie córki. Brutalnie. Syn skazany za morderstwo. Ocalała jedna z rodzeństwa. Z książki dowiadujemy się o patologicznym ojcu, co ma duży wpływ na całość.
Po wielu latach z namowy Klubu Kryminalnych Ciekawostek zaczyna się poszukiwanie prawdy.
Książka mroczna. Mnóstwo patologii. W rodzinie, wsród nastolatek. Wulgaryzmy. Narkotyki. Aż trudno uwierzyć, nie mając z tymi srodowiskami kontaktu,że podobne zachowania, działania są możliwe. Odpychająca główna bohaterka. Akcja rusza. I dzieje się coraz ciekawiej. Są dłużyzny, zbędne, można przekartkować. Sama książka jest napisana ciekawie, wciągająco. Niecierpliwie czekamy, kto? I na końcu, moim zdaniem nastąpiło przedobrzenie. Chyba autorzy chcą podkręcić tempo, inność, zachowanie i czasami nie wychodzi. Moim zdaniem dotyczy to zwłaszcza Diondry i Krissi. A Ben? Zastanawiałem się czy to byłoby możliwe. Może tak, może nie. Do przymyślenia, zwłaszcza jak się ma nastoletnie dzieci.

teri | 2013-06-05
Przeczytana: 14 maja 2013

Mocny,bardzo ponury i bardzo dobry thriller psychologiczny.Ksiazka niesamowicie wciaga,chociaz nie spodziewajcie sie akcji.Opowiesc snuje sie powoli,co nie znaczy,ze jest nudna,wrecz przeciwnie,nie brakuje mocnych momentow.Rozliczanie sie z przeszloscia,ze sumieniem.Polecam!!!Forte,oscura,intensa...
Specjalne podziekowania dla 57kg!

wiech | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Rozczarowanie…. szkoda.
Skusiły mnie rekomendacje. - Miał być thriller, który zwali mnie z nóg. Nie zwalił. - Miałam mieć nerwy w strzępach. Nie miałam.
Książka ma wielu zwolenników. – Mnie jednak autorka nie kupiła - żałuję.
Mroczna, ale zaskakująco nudna powieść. I nawet thrillerem bym jej nie nazwała. - Nużąca treść, dłużyzny. Żadnych ciekawych osobowości. Główna bohaterka też nie była interesująca. Nie budziła sympatii.
Rodzinna tragedia; tajemnicza zbrodnia sprzed lat; krwawe sceny. – Autorka nie potrafiła mnie jednak zainteresować. Książka mnie nie wciągnęła. Czułam się zmęczona, gdy wreszcie dobrnęłam do końca.

PS
Na szczęście nie jestem osamotniona w ocenie książki – ulżyło mi :))

Yave | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Jakiś czas temu skończyłem czytać "Zaginioną Dziewczynę" autorstwa Gillian Flynn, która okazała się książką rewelacyjną. W poszukiwaniu czegoś, co byłoby chociaż w połowie tak fantastyczne, spojrzałem w bok, na moją półkę z książkami. "Mroczny Zakątek" - kiedy ja to kupiłem? Nie wiem, ale czas zabrać się za czytanie. Minęło kilka dni, książka skończona, a ja oficjalnie dołączam do grona fanów tworów pani Flynn.
Ta kobieta jest genialna! Dezorientacja jest tu chyba niewystarczającym słowem na opisanie tego, co Mroczny Zakątek ze mną wyczyniał. Historia pisana z perspektywy trzech osób (z czego dwóch dziejących się w przeszłości) - świetny pomysł, a sposób opisania jeszcze lepszy. Ta sama sytuacja widziana trzema różnymi spojrzeniami miesza w głowie, szczególnie kiedy wiesz, jak się skończy. Fakt, że finał opowieści znamy od początku tylko potęguje doznania. Czuje się, że wielka masakra już niedługo, każde, nawet najmniejsze zdarzenie ma tu ogromne znaczenie.
I chociaż w przypadku...

darkangel | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Znakomity thriller. Wielka zbrodnia, wielka niewiadoma, wielka tajemnica. Książka pisana płaszczyznowo, z jednej strony współczesne wspomnienia Libby jedynego dziecka ocalałego z morderczej jatki w domu Dayów, a z drugiej strony przemyślenia Bena - syna oraz matki Patty dwadziescia cztery lata temu.. czy Ben rzeczywiście mógł udusic jedną ze swoich sióstr i zamordować siekierą drugą,a następnie odstrzelić pól głowy swojej matce??? Libby, siedmioletnia wtedy siostra, jedyny swiadek morderstwa tak zeznała 24 lata temu, ale czy policjanci nie mogli zmanipulować malej biednej i śmiertelnie przerażonej dziewczynki, tylko po to by jak najszybciej wsadzic kogoś do więzienia? Tego teraz po ćwierć wieku chce dowieść Libby. Super akcja i napięcie , polecam.

Anna | 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

Każdy odnajdzie siebie w zagubionej przez los bohaterce Libby Day. Ujmującym właśnie faktem jest to, że zaskakujące jest zakończenie książki. Libby jest w podobnym wieku co ja i rozumiem jej problemy.

Nasza bohaterka swoim uporem pokonała przeszkody, pomogła ocalić rodzinę, ale niestety od pewnych zdarzeń niezależnych od niej nie mogła uciec. ''Mroczny zakątek'' jest książką typową dla czytelników o mocnych nerwach. Gillian Flynn nie zawiodła mnie jako czytelniczki.

Zapoznałam się z jej książką pierwszy raz i mogę powiedzieć, że pomimo mocnych scen, momentami języka pełnego klarownych wypowiedzi mogę polecić do przeczytania na długie jesienne wieczory.

Ewelina | 2018-07-20

Najbardziej podobał mi się klimat tej powieści; farma i jej mieszkańcy opisani z taką precyzją, jakbym ich znała. Bohaterowie prawdziwi, z krwi i kości i mrożąca krew w żyłach prawda o tym jak niewiele trzeba żeby doszło do tragedii. Polecam, wyśmienita!