Mroczny zakątek

Wydawnictwo: G+J
Dark Places
Ag2S

Inne wydania

Matka i dwie siostry Libby Day padają ofiarami brutalnego mordu we własnym domu na farmie w Kansas. Libby udaje się uciec. Siedmiolatka obciąża zeznaniami swojego starszego brata i sąd skazuje Bena na dożywocie. Przeszło dwadzieścia lat późnej, dla pieniędzy, Libby zgadza się na spotkanie z przedstawicielami Klubu Zbrodni, którzy z zamiłowaniem analizują okoliczności słynnych zabójstw. Członkowie stowarzyszenia nie wierzą w winę Bena i uważają, że prawdziwy morderca wciąż cieszy się wolnością. Libby zostaje zmuszona do rewizji przebiegu wydarzeń tragicznej nocy.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Gosia | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Thriller to nie jest mój ulubiony gatunek literacki, choć czasem po niego sięgam. Tutaj byłam ciekawa nowej autorki, Glillian Flynn, której książki często goszczą na portalu i zbierają dobre recenzje.
Nie przepadam za thrillerami, bo mam wrażenie, że wpływają na mnie dołująco. Świat przedstawiony w tych książkach nie nastraja optymistycznie. Nie inaczej jest tym razem. Patologiczna prawie rodzina, a przynajmniej z problemami finansowymi i porzucona przez ojca hazardzistę, matka w depresyjnym nastroju, syn z typowymi problemami nastolatków i trzy małe siostry, które walczą o miłość i akceptację. W całą tę sytuację wkracza tragedia, która kończy się śmiercią matki i dwóch sióstr. Ocalała tylko najmłodsza Libby i brat Ben, który został oskarżony o te zbrodnie.
Po ponad 20 latach Libby stara się rozwiązać zagadkę tej nocy. Nie pomaga jej to, że była wtedy 7-letnią dziewczynką i niewiele pamięta.
Obecnie ma 31 lat i ciężko ją polubić, jest wręcz odpychająca.
I taką bohaterkę przedstawia...

Rodzice..., to od nich w największym stopniu zależy jakimi ludźmi staniemy się w przyszłości. Podkładają fundament pod naszą przyszłość. Jak to mówią przykład idzie z góry, a dziecko w swych najmłodszych latach chłonie wszystko to, co dzieje się dookoła jak gąbka.. Obserwują bardzo uważnie to jak zachowują się rodzice, jak rozmawiają ze sobą, patrzą na nich i widzą jakimi są ludźmi.

Ta książka pokaże nam co dzieje się z dziećmi, jak wpływa na nich sytuacja, w której rodzice rozsiewają wokół siebie patologię. Kiedy to ich najbardziej odpowiedzialna misja, jaką jest wychowanie dziecka, przygotowanie go na życie, wpojenie mu wszelkich wartości jak miłość, szlachetność, dobro przemienia się w chaos, stwarzając dziecku warunki z piekła rodem...

"Ze wszystkich miłości najtrudniejsza jest miłość do najbliższych"
Jan Twardowski - "Niecodziennik cały"

Gdy swojego czasu czytałem "Zaginioną dziewczynę" nie spodziewałem się niczego wielkiego po tej autorce. Spodziewałem się przeciętnej...

Marago | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

"Mroczny zakątek" Gillian Flynn jest trzecią powieścią tejże autorki, którą miałam przyjemność przeczytać. Książka jest niezła, ba - nawet dobra, ale niestety nie dorównuje "Zaginionej dziewczynie". Nie ma tego czegoś, tej iskry, która rozpala emocje, choć straszne rzeczy mają tutaj miejsce.

Mamy niewiarygodnie brutalne morderstwo na farmie, satanistów, dużo obrzydliwości, historię rodzinną nie-do-pozazdroszczenia, smród-brud- i-ubóstwo, zawikłane relacje międzyludzkie. Chciałoby się krzyknąć za Sartrem, że piekło to inni. Bo trudno tu o jakąkolwiek pozytywną postać, sprawę czy okoliczności.

Jest jeszcze jedno wielkie ALE - książka jest niewiarygodna, choć świetnie napisana pod względem językowym. Fabuła zawodzi, autorka przegina. Czasami nie chciało mi się wracać, aby kontynuować lekturę. Mam nadzieję, że scenariusz filmowy zdołał ją podrasować - filmu jeszcze nie widziałam.

Można przeczytać.

teri | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 maja 2013

Mocny,bardzo ponury i bardzo dobry thriller psychologiczny.Ksiazka niesamowicie wciaga,chociaz nie spodziewajcie sie akcji.Opowiesc snuje sie powoli,co nie znaczy,ze jest nudna,wrecz przeciwnie,nie brakuje mocnych momentow.Rozliczanie sie z przeszloscia,ze sumieniem.Polecam!!!Forte,oscura,intensa...
Specjalne podziekowania dla 57kg!

wiech | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Rozczarowanie…. szkoda.
Skusiły mnie rekomendacje. - Miał być thriller, który zwali mnie z nóg. Nie zwalił. - Miałam mieć nerwy w strzępach. Nie miałam.
Książka ma wielu zwolenników. – Mnie jednak autorka nie kupiła - żałuję.
Mroczna, ale zaskakująco nudna powieść. I nawet thrillerem bym jej nie nazwała. - Nużąca treść, dłużyzny. Żadnych ciekawych osobowości. Główna bohaterka też nie była interesująca. Nie budziła sympatii.
Rodzinna tragedia; tajemnicza zbrodnia sprzed lat; krwawe sceny. – Autorka nie potrafiła mnie jednak zainteresować. Książka mnie nie wciągnęła. Czułam się zmęczona, gdy wreszcie dobrnęłam do końca.

PS
Na szczęście nie jestem osamotniona w ocenie książki – ulżyło mi :))

Yave | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Jakiś czas temu skończyłem czytać "Zaginioną Dziewczynę" autorstwa Gillian Flynn, która okazała się książką rewelacyjną. W poszukiwaniu czegoś, co byłoby chociaż w połowie tak fantastyczne, spojrzałem w bok, na moją półkę z książkami. "Mroczny Zakątek" - kiedy ja to kupiłem? Nie wiem, ale czas zabrać się za czytanie. Minęło kilka dni, książka skończona, a ja oficjalnie dołączam do grona fanów tworów pani Flynn.
Ta kobieta jest genialna! Dezorientacja jest tu chyba niewystarczającym słowem na opisanie tego, co Mroczny Zakątek ze mną wyczyniał. Historia pisana z perspektywy trzech osób (z czego dwóch dziejących się w przeszłości) - świetny pomysł, a sposób opisania jeszcze lepszy. Ta sama sytuacja widziana trzema różnymi spojrzeniami miesza w głowie, szczególnie kiedy wiesz, jak się skończy. Fakt, że finał opowieści znamy od początku tylko potęguje doznania. Czuje się, że wielka masakra już niedługo, każde, nawet najmniejsze zdarzenie ma tu ogromne znaczenie.
I chociaż w przypadku...

Marzin | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Znakomity thriller. Wielka zbrodnia, wielka niewiadoma, wielka tajemnica. Książka pisana płaszczyznowo, z jednej strony współczesne wspomnienia Libby jedynego dziecka ocalałego z morderczej jatki w domu Dayów, a z drugiej strony przemyślenia Bena - syna oraz matki Patty dwadziescia cztery lata temu.. czy Ben rzeczywiście mógł udusic jedną ze swoich sióstr i zamordować siekierą drugą,a następnie odstrzelić pól głowy swojej matce??? Libby, siedmioletnia wtedy siostra, jedyny swiadek morderstwa tak zeznała 24 lata temu, ale czy policjanci nie mogli zmanipulować malej biednej i śmiertelnie przerażonej dziewczynki, tylko po to by jak najszybciej wsadzic kogoś do więzienia? Tego teraz po ćwierć wieku chce dowieść Libby. Super akcja i napięcie , polecam.

Natalia-Lena | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

[http://room6277.blogspot.ie/2015/07/mroczny-zakatek-gillian-flynn.html]

„Kawa doskonale pasuje do nagłej śmierci.”*

Ja dodałabym jeszcze papierosa w drżącej dłoni i telefonowanie nad ranem.

Zbrodnia żyje dzięki cudzej śmierci, czasem nawet zyskuje nieśmiertelność. Nie pozwalamy jej odejść – przynajmniej nie za szybko. Jeśli akurat nie fascynują nas sylwetki prawdziwych morderców, to ku uciesze i rozrywce wymyślamy setki fikcyjnych. Kryminały, thrillery nasączone prawdziwymi historiami – bo chcemy wiedzieć, jak było, jak bardzo strasznie, jak okrutnie. Powstają reportaże, powieści, rekonstrukcje filmowe bazujące na aktach ze śledztwa. Mrożące krew w żyłach szczegóły są w cenie. Rzeczy należące do morderców bądź zamordowanych stają się „gadżetami” sprzedawanymi na spore sumy. Niektóre miejsca zbrodni stają się muzeami. Przestroga na przyszłość, chęć uczczenia pamięci skrzywdzonych czy zwykła ciekawość? Ludzie są spragnieni doniesień, niektórzy żyją nimi długo po zakończeniu...

joaśka | 2014-09-25
Przeczytana: 24 września 2014

Ciężko mi jest czytać książkę, której główny bohater wzbudza u mnie dwuznaczne uczucia. Przy całym zrozumieniu dramatu Libby nie byłam w stanie się z nią identyfikować. Mroczny zakątek, mroczna książka, mroczna bohaterka. Mogłaby być nawet i mroczna, ale jakby trochę bardziej sympatyczna ;)

Kacper | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

,,Możesz ją kochać lub nienawidzić, ale łatwo nie zapomnisz o Libby Day…,,

,,Wstrząsający i oryginalny… darem Flynn jest to, że potrafi sprawić, że czytelnik kibicuje bohaterce, która jest zgryźliwa, pełna nienawiści do samej siebie i nieprzyjemna,,

W pełni zgadzam się z tymi opiniami!
Do postaci Libby Day na samym początku czułem lekką nienawiść za jej sposób bycia (wredna, leniwa, bez motywacji i ambicji), lecz po każdej przeczytanej stronie lubiłem ją coraz bardziej, pod koniec książki wręcz uwielbiałem.

Drugą sprawą jest fabuła, Flynn tak ją poprowadziła, że w trakcie czytania cztery razy zmieniałem sprawcę zbrodni, kompletnie nie spodziewałem się takiego zakończenia!

Rzadko się zdarza, żebym czuł taki smutek po skończonej książce jak w przypadku Mrocznego Zakątka. WSZYSTKIM POLECAM!

5 książek z gatunku „domestic noir”

Wiemy, wiemy: my też nie przepadamy za angielskimi nazwami w polskich tekstach, ale jak inaczej nazwać ten gatunek? Swoje pomysły na rodzimy odpowiednik określenia „domestic noir” zgłaszajcie w komentarzach, ale najpierw – najpierw zapoznajcie się z naszymi propozycjami lektur z tego gatunku.

7 książek, które zostaną zekranizowane w 2015 roku

Choć porównywanie wersji książkowych i filmowych bywa irytujące, jako że często te filmowe nie dorównują naszym oczekiwaniom, to i tak większość z nas lubi najpierw przeczytać książkę, a dopiero później wybrać się do kina. Jeśli należycie do tej grupy, może warto już wkrótce przeczytać te książki, które zostaną przeniesione na ekran w nadchodzącym roku.