Ubaw po pachy

Tłumaczenie: Anna Nowak
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 4)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Dog Days
dziennik, cwaniaczek

Są wakacje i wszystkie dzieciaki szaleją na dworze. No, prawie wszystkie. Greg Heffley, jak wiecie, brzydzi się wysiłkiem, a słowo „sport” budzi jego przerażenie. Greg zupełnie inaczej wyobraża sobie najbliższe miesiące. Zamierza spędzić je w domu w towarzystwie gier komputerowych. Niestety, mama obmyśliła ekstremalny plan na lato. Wyobraża sobie, że wszyscy Heffleyowie będą spędzać czas na świeżym powietrzu i zacieśniać więzi rodzinne...

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2010]

Książka ta pewnie spodobałaby mi się bardziej, gdybym czytała ją mając 8-12 lat. Moja młodsza siostra zachwyca się tą serią - na mnie niestety nie zrobiła już takiego wrażenia, choć myślę, że trochę młodszym ode mnie na pewno będzie się podobać.
Przyznam się jednak, że podczas jej czytania czasem się zaśmiałam, co jest na plus.
Ze względu na niewielką ilość tekstu i ogrom ilustracji czyta się dosyć szybko, także na "odmóżdżenie się" od czasu do czasu polecam.

| 2016-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Wakacje Grega o jego kolejne tarapaty. Świat widziany oczami młodego chłopca, wiele ciekawych obserwacji na temat rodziny i czasem nawet życia społecznego. Spojrzenie z przymrużeniem oka na współczesną cywilizację, tandetę serwowaną ludziom, wyprzedaże w sklepach, stadne zachowania. Obok tego, a raczej w samym środku, Greg przeżywa właściwe dla swego wieku przygody: kłótnie z przyjacielem, fascynacja starszą dziewczyną, uzależnienie od gier komputerowych, relacje z rodzicami, chęć posiadania zwierzaka.

Niesamowicie zabawna, przepełniona humorem sytuacyjnym książka o chłopcu imieniem Greg, który spisuje swoje wakacyjne przeżycia. Treść przeplatana jest komiksowymi obrazkami, co wg mnie stanowi jej duży atut. Zobaczycie rysunki a sami zrozumiecie dlaczego... Sam Greg to totalny leń, który wszystko próbuje robić po najmniejszej linii oporu, maksymalnie wykorzystując przy tym innych. Kocha spać i grać w gry komputerowe, jest pozbawiony dobrych manier, a jeszcze jakby tego było mało sprawia kłopoty swoim rodzicom i wystawia do wiatru najlepszego przyjaciela. Jednak za cel postawił sobie zostać sławnym i bogatym, a sposób w jaki zamierza do tego dojść rozbawi nawet zatwardziałego ponuraka.

Weronika | 2014-02-01

Książka idealna na odpoczęcie od rzeczywistości.
Śmieszna i zabawna, bardzo szybko się czyta, całość dopełniają śmieszne obrazki.

AnnaSikorska | 2017-04-11

Fabuła przypomina piłeczkę puszczoną w ruch i potrącającą kolejne przeszkody, uruchamiającą kolejne mechanizmy, przez co czytelnik nie ma czasu na nudę. Prosty język, szybka akcja, spora dawka humoru wynikająca z absurdalnych zachowań oraz prześladującego chłopca pecha sprawiają, że lektura rozbawi nie tylko młodego czytelnika. Dla mnie jest to piękne spojrzenie na często fatalnie kończące się dobre intencje dzieci.
Fabuła każdego tomu zawsze ma temat przewodni. Raz są nim wakacje, innym razem święta, nauka w gimnazjum, relacje z rodzeństwem, twarde wychowanie, dojrzewanie, konsekwencje złych czynów, pierwsze związki, rodzinne wyprawy czy kult przeszłości rodziców. Niedługie nakładające się na siebie scenki wprowadzające kolejne elementy napięcia i kończące się zabawnym rozwiązaniem sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Aby dodatkowo urozmaicić czytanie w książce nie zabraknie elementów komiksowych, dzięki czemu sięgają po nią również przeciwnicy...

Klaudia Ficek | 2014-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2014
Limonka82 | 2011-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2011

Jestem zachwycona! To tak na początek :) Co prawda serię zaczęłam czytać jakby zupełnie od tyłu, bo dopiero od czwartej części, ale i to pozwala mi sobie tę książkę zaliczyć do jednej z najlepszych. Wiem, że to taka typowa seria dla młodzieży. Ja czytałam "Ubaw po pachy" z moim ośmioletnim synem. On mi 10 stron, ja jemu 15-naście. A że kilka dni spędziliśmy w szpitalu, wiec tym bardziej uważam "Dziennik Cwaniaczka" jako idealną książkę na poprawę humoru dla dużych i małych, a także tych średnich. Czyta się lekko i przyjemnie, co chwilę parska się śmiechem, a ja przy okazji od czasu do czasu od mojego synka musiałam wysłuchiwać teksty typu: "Mamo zobacz mama Grega zachowuje się zupełnie jak Ty!" ;) No i jak tu się nie śmiać?? Ja polecam jak najbardziej z czystym sumieniem, szczególnie zaś rodzicom których dzieciaki mają uraz do książek... po przeczytaniu choć jednej części gwarantuje, że będą chciały jeszcze i jeszcze :) Miłego czytania :)

Gustawsonek | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

"Dziennik Cwaniaczka" nie jest książką wybitną i zmuszającą do refleksji, ale można się przy niej nieźle ubawić :D Chyba najlepszy i najśmieszniejszy tomik o Cwaniaczku. Polecam, jeżeli chcecie przeczytać nienudną i zabawną książkę.

PaSeb2k7 | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Jeff Kinney, jest na szczycie. Bardzo dobrze, że w ogóle podjął się pisania i szkicowania takich książek jak te z cyklu "Dziennik Cwaniaczka". Ponieważ to są książeczki, które moim zdaniem zachęcą dzieci do czytania, jest w nich masa śmiechu i humoru!

Ubaw po pachy, zdecydowanie i bez dwóch zdań jest ubawem po pachy. Śmiałem się jak jakieś małe dziecko przy czytaniu. A jest to jedynie 221stron z ilustracjami które zajmują około połowy książki. Czas czytania jest też bardzo wielkim plusem, bo jeśli dzieciak zobaczy same literki i to nawet "200str." to już się zraża prawda? (Wiem, na swoim przykładzie. Jak np. w szkole dawali lektury) [TAK ŻADNEJ NIE PRZECZYTAŁEM].

Dziennik Cwaniaczka powinien trafić do podstawówek klas 1-3, aby pokazać dzieciom, że można się też dobrze pośmiać przy właśnie Takiej książce.

Nie będę się rozpisywał, co się dokładnie znajduję w tej części, ale na PEWNO zachęcam was do przeczytania. Nie jednej, ale całego cyklu cwaniaczka!

| 2014-01-12
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Są wakacje. Greg zamierza je spędzić grając w gry video, ale jego tata ma inne plany...

Jak zwykle, książka jest pełna humoru, ilustracje są świetne i jest morał: nie próbujcie naśladować Grega! Jego próby zbliżenia się do Heather Hills i sprostania wymaganiom ojca kończą się jak zwykle katastrofą. Świetna pozycja dla tych, którzy nie lubią czytać i tych, którzy czytają poważniejsze lektury.