Blondynka na Kubie: Na tropach prawdy Ernesta Che Guevary

Wydawnictwo: G+J
podróże, Kuba

Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary - Beata Pawlikowska O Kubie, Fidelu Castro i słynnym Che krążą legendy, a Beata Pawlikowska wyrusza ich śladem, poznając na własnej skórze prawdziwy smak tropikalnej wyspy i obserwując, jak życie zmienia wspaniałe rewolucyjne ideały. Dla jednych to niezwykły człowiek, lekarz i żołnierz, bohater kubańskiej rewolucji, dla innych na zawsze pozostanie...

Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary - Beata Pawlikowska

Dla jednych to niezwykły człowiek, lekarz i żołnierz, bohater kubańskiej rewolucji, dla innych na zawsze pozostanie mordercą. Słynny Che towarzyszy odwiedzającym Kubę turystom na każdym kroku: jest w księgarniach, na ręcznie malowanych obrazkach sprzedawanych na targowiskach, na czapkach i koszulkach, na murach i plakatach.

- Kim był naprawdę? Wybrańcem losu, który poprowadził naród kubański do wolności, czy mordercą, któremu profesja lekarza pozwalała skuteczniej zabijać ludzi? - pyta polska podróżniczka i przemierza wyspę Fidela Castro z zamiarem odkrycia prawdy. W niezwykłej podróży towarzyszą jej Flegmatyczny Anglik, Szalony Hiszpan, niezliczone zastępy tajnych agentów i dzieła Che Guevary, które czyta bez ustanku - w autobusie, na plaży, w hotelu - przekonana, że znajdzie w nich prędzej czy później rozwiązanie.

W barwnej relacji nie brakuje opisów bujnej kubańskiej przyrody, malowniczych miast i miasteczek oraz polujących na turystów mieszkańców wyspy. Dla Beaty Pawlikowskiej Kuba to wyspa tajemnic.

- Nie ma tu niczego, a jednak jest wszystko. Nie ma lekarstw, ale wszyscy są zdrowi. Nie ma żywności, ale nikt nie głoduje. Nie ma pieniędzy, ale wszyscy są zamożni. Brakuje swobód obywatelskich, ale nie ma żebraków ani bezdomnych dzieci na ulicach. Każdy obywatel dostaje w pracy darmowy obiad. Każde dziecko dostaje w szkole dwa posiłki. A ludzie tak namiętnie oddają się muzyce, jak nigdzie indziej na świecie - mówi autorka.

Całość uzupełniają zdjęcia i rysunki autorstwa Beaty Pawlikowskiej.

książek: 2077
onika | 2016-04-24
Przeczytana: kwiecień 2016

Ernesto Che Guevara – morderca czy bohater? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. O wolność, gdy zostanie odebrana , trzeba walczyć, ale towarzysząca walce ideologia potrafi wypaczyć wszelkie szlachetne pobudki przyświecające rewolucji.

Ta odsłona wojaży Blondynki jest całkiem interesująca, choć dość mocno naznaczona naiwnym optymizmem autorki. Szukanie prawdy wymaga obiektywizmu, a Pawlikowska choć mocno się stara, nie umie się na niego zdobyć. Mimo to historia Kuby, życiorys Che i rozważania na temat obecnej sytuacji wyspy czyta się dobrze. Do tego fantastycznie opisane są perypetie podróżniczki u boku Gavina i Edaurdo. Gawędziarski styl sprawia, że książka jest przyjemną rozrywką, jednak przerażają absurdy, jakie Fidel Castro zafundował Kubańczykom. Podziwiam Pawlikowską, która w niekomfortowych warunkach czuje się jak ryba w wodzie i krok po kroku realizuje swoje cele. Co prawda niektóre jej pomysły i przemyślenia są oderwane od rzeczywistości, ale tym razem bardziej...

SeVIIen Sins | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

"Kuba to wyspa tajemnic. Nie ma tu niczego, a jednak jest wszystko. Nie ma lekarstw, ale wszyscy są zdrowi. Nie ma żywności, ale nikt nie głoduje. Nie ma pieniędzy, ale wszyscy są zamożni. Brakuje swobód obywatelskich, ale nie ma żebraków ani bezdomnych dzieci na ulicach."

Kuba – wyspa jak wulkan gorąca. A z książki Beaty Pawlikowskiej faktycznie możemy dowiedzieć się, że to prawda. Czytało mi się naprawdę dobrze, lektura nie była nużąca, nie zawierała zbędnych opisów… Spotkałam się z kilkoma opiniami czytelników, że spodziewali się po tej książce czegoś innego, niż faktycznie dostali. A ja – dostałam to, czego się spodziewałam. Wiadomo, że książki podróżnicze to nie przewodniki, więc nie ma co doszukiwać się opisów i historii wszystkich najciekawszych miejsc na Kubie. Pawlikowska zabiera nas w podróż razem z poznanymi na wyspie Anglikiem Gavinem i Hiszpanem Eduardo. I z niezwykłą lekkością opisuje codzienne życie Kubańczyków, ich zwyczaje, rządy Fidela Castro oraz – co dla mnie...

Dia | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Nie będę ukrywała, że po przeczytaniu "Dżungli Miłości" nie jestem największą fanką Beaty Pawlikowskiej. Z uwagi na fakt, że wybieram się na Kubeę w te wakacje postanowiłam przeczytać jej książkę, żeby przybliżyć sięchoć trochę do podróży, o której marzyłam od zawsze, żeby poznać miejsca gdzie był tak znany globtroter z pewnościa niedostępne dla zwykłego turysty. Ciekawa porad, wskazówek i rad w połowie ksiązki zorientowałam się, że to opowieść o Beacie i dwóch towarzyszach, które mogły mieć miejsce w prawie każdym kraju. Bardzo mało Kuby w tej książce o Kubie, nawet fotografie, które tak umilają czytanie nie były podpisane - gdzie były zrobione. Oczywiście jest tam na pewno wiele ciekawostek ale to nie do końca czegoś takiego się spodziewałam. Książkę przeczytałam bardzo szybko bo napisana jest łatwo i z uwagi na ilośc fotografi przyjemna do czytania.

Książkowa-Fantazja | 2012-09-11
Przeczytana: 07 maja 2011

Powiem szczerze, że jestem wielką fanka pani Beaty Pawlikowskiej. Jednak tę książkę czytało mi się ciężko. Fakt faktem można było się wiele dowiedzieć o Kubie, jednak jak dla mnie troszkę wiało nudą.

PozaPsem | 2012-10-07
Przeczytana: 2009 rok

„Blondynka na Kubie” to przepięknie wydana, przez National Geographic, książka Beaty Pawlikowskiej. Książka, w której autorka, poza swoją podróżą na Kubę opisuje także historię wyspy, skupiając się na okresie rewolucji oraz postaci Ernesta Che Guevary. Jednym z głównych zadań tej książki, jak i samej wyprawy autorki na Kubę, było zmierzenie się z legendą „Che” i odpowiedzenie na pytanie, kim naprawdę był ten człowiek? Zimnym mordercą czy wrażliwym lekarzem?
Książkę pani Beaty przeczytałam jakieś trzy lata temu i muszę powiedzieć, że od tego czasu żadna inna książka nie wzbudziła we mnie aż tylu emocji. Negatywnych emocji, warto by dodać.

Ciężko zdecydować, od czego zacząć, zacznę, więc od początku, czyli od tytułu „Blondynka na Kubie”. Dopiero po skończonej lekturze dotarło do mnie, że tytuł był swego rodzaju ostrzeżeniem: drogi czytelniku, to nie jest książka o Kubie, to jest książka o mnie, z Kubą w tle.
O Kubie i jej mieszkańcach dowiadujemy się z tej książki bardzo mało. Aż za...

Weronika | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Bardzo lubię podróżnicze książki Beaty Pawlikowskiej ponieważ świetnie się je czyta - są napisane prostym, barwnym językiem zabarwionym sporą dawką poczucia humoru. Beata opisuje swoje przygody w danym kraju (Kuba tym razem), a jednocześnie wplata w swą opowieść elementy z jego historii. Przyjemne z pożytecznym. Dla mnie to idealne książki do czytania w niezbyt idealnych warunkach - w podróży, w poczekalniach, itp. Nie zawiodłam się i tym razem - Beata przemierza Kubę wzdłuż i wszerz, a do niej dołączają flegmatyczny Anglik i szalony Hiszpan.

Agacha | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Przed rozpoczęciem książki, poczytałam sobie recenzje zamieszczone na tej stonie. Nie wiem dlaczego, ale bardziej przemówiły do mnie te negatywne i z nastawieniem, że będzie to pozycja nudna i nieciekawa zabrałam się za lekturę. A tu miłe zaskoczenie. Jest tu wiele ciekawych informacji na temat dawnej i współczesnej Kuby, Che i Fidela Castro. Wszystko to okraszone humorem i pięknymi zdjęciami. Polecam.

Kolorowe, naiwniutkie i głupiutkie (tak samo zresztą jak cejrowszczyzna;), tylko Cejrowski dodatkowo jest jeszcze rasistą). Urzekły mnie najbardziej jej odezwy do Che coś w stylu, o Che, o czym myślałeś, jak robiłeś rewolucję, Che, gdybym była przy tobie Che, to co by wtedy było. LOL.

Ładnie wydane, dużo zdjęć, ale następne książki Blondynki sobie daruję.

Podróżniczka na (prawie) każdej stronie próbuje nam przekazać mentalność i życie Kubańczyków. Pokazuje nam wszystko to, co jest w tym kraju najpiękniejsze, ale także ciemną stronę podejścia komunistycznego.
Czego jak czego, ale malowniczego operowania językiem autorce odmówić nie można. Pięknymi słowami potrafi opisać krajobrazy, na których widok wielu osobom zabrakło by słów.
Spora część książki to po prostu przygody, które spotkały Beatę Pawlikowską na trasie. I dialogi pomiędzy nią a innymi podróżnikami. Zamiast w stu procentach skupić się na opisywaniu kraju, przekazuje nam kolejne niewyraźne i dziwnie brzmiące zdania wypowiadane przez Gavina, jej towarzysza podczas sporej części tej wojaży. Kontrastuje tym samym dwa sposoby myślenia o podróżowaniu.

Blondynka na Kubie nie jest książką złą. Tekstu jest dużo, czyta się przystępnie i szybko. W opisywanym kraju można się zakochać. I samemu chce się wyruszyć w podróż do tego magicznego państwa. Do miejsca, w którym ludzie myślą...

inaya | 2010-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Po przeczytaniu pierwszej podróżniczej książki Pawlikowskiej uznałam, że samą autorkę cenię bardziej niż jej twórczość.

Rzecz dzieje się na Kubie i dotyczy głównie podróżowania środkami transportu publicznego. Akcja zaczyna się w autobusie (i nieprędko się to zmienia), a w kolejnych rozdziałach pojawiają się obszerne relacje z przejazdów dwoma rodzajami pociągów, jeszcze jednym autobusem oraz lokalną „taksówką”. Opisy są oczywiście pełne wypadków nieobcych każdemu turyście, takich jak pomylenie kierunku jazdy, awaria czy podejrzane zachowanie kierowcy, i same w sobie nie są złe. Dziwią tylko proporcje, bo ponieważ ogółem ilość tekstu nie jest duża można odnieść wrażenie, że stanowią clue programu, a czyta się je przecież (może z wyjątkiem „taksówki”) bez większych emocji.

Co oprócz pociągów jednak? Przygody, zwiedzanie charakterystycznych miejsc? Tak, w ostatnich rozdziałach. Z pierwszych, w których przeważa krajobraz miejski, zapamiętałam dwie co ciekawsze obserwacje autorki –...