Mój intymny świat

Okładka książki Mój intymny świat Magdalena Adaszewska, Iga Cembrzyńska
Okładka książki Mój intymny świat
Magdalena AdaszewskaIga Cembrzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2016-03-15
2016-03-15
literatura polska rozmowa wspomnienia Iga Cembrzyńska

Okładka książki Sztuka życia 1 (1)/2011 Iga Cembrzyńska, Piotr Cieplak, Juliusz Ćwieluch, Agnieszka Krzemińska, Redakcja tygodnika Polityka, Wojciech Waglewski, Ewa Winnicka
Sztuka życia 1... Iga Cembrzyńska, Pi...

Młodość, rodzina, początki kariery i najlepsze role. Gdy myślę o Idze Cembrzyńskiej zawsze mam na myśli "Dziewczyny do wzięcia", gdzie zagrała samą siebie, "Big Bang" - w którym wystąpiła jako Baśka i jej cudownie wypowiedziany tekst "Kosmity u nas były. To ja nie wiedziałam", a przy tym sposób w jaki nalewała wódkę do kieliszka, albo baba w "Gwiezdnym pyle".
Mało jest równie wyrazistych aktorek i równie charakterystycznego reżysera. Z Andrzejem Kondratiukiem tworzyli cudowną parę zarówno w życiu jak i w filmie. Z dala od cywilizacji, otoczeni kochanymi zwierzętami żyli w swoim pięknym świecie, którym dzielili się w swoich filmach.
O życiu tej cudownej pary przeczytasz w książce "Mój intymny świat" Gorąco polecam.

Mało jest...

Znakomicie opowiedziana w wywiadzie z aktorką historia jej życia. Obok przypomnienia licznych ról teatralnych i filmowych, a także występów na estradzie, poznajemy barwny opis scen z życia prywatnego Igi Cembrzyńskiej. I to w tej właśnie "roli" dzięki tej książce odkrywamy prawdziwy fenomen tej nietuzinkowej postaci. Wspaniała artystka, ale przede wszystkim dobry człowiek.

Wywiad-rzeka z Igą Cembrzyńską, która szczerze, otwarcie, ale chyba momentami zbyt ogólnikowo opowiada o swoim dzieciństwie, młodości, studiach, pierwszym mężu, początkach kariery, i bardzo szczegółowo o kolejnych rolach filmowych, miłości do Andrzeja Kondratiuka, chatce w Gzowie i zwierzętach. Rzeczywiście - miłość i natura odgrywają najważniejszą rolę w jej życiu. Te opowieści przeważają.
Najciekawsze moim zdaniem były rozdziały o tym, jak powstawały ich tzw. "gzowskie" filmy: własnym sumptem, bez ekipy, z aktorami grającymi bez gaży.
Niemniej po całości lektury pozostaje niedosyt. Magdalena Adaszewska zadaje niekiedy dość banalne pytania, nie kieruje tą rozmową; Cembrzyńska wciąż opowiada to samo, jaki to Kondratiuk jest cudowny i że miłość jest w życiu najważniejsza. Może ten brak czytelniczej satysfakcji wynika z faktu, że to literatura kobieca. Przy herbatce rozmawiają dwie panie, wiele poruszanych tematów to sprawy babskie, i mężczyzn niekoniecznie one interesują.

Piękna. Postać i opowieść.

Piękna. Postać i opowieść.

Bardzo fajna biografia - wywiad rzeka z Igą Cembrzyńską. Aktorka dzieli się wspomnieniami z przeszłości, opowiada o swoich filmowych rolach, o przyjaźniach, fascynacjach. Czyta się wartko, z ciekawością, pani Iga ma dar do opowiadania.
Do tego mnóstwo zdjęć aktorki. Polecam.

Do tego mnóstwo zdjęć aktorki. Polecam.

Wywiad ugrzeczniony, jak dla mnie laurkowy. Znaczna jego część wygląda następująco: pani redaktor chwali panią Igę, a pani Iga wychwala pana Kondratiuka.
Dość nieznośne i niepotrzebne jest opowiadanie (czyt. tłumaczenie) filmów, w końcu widzowi nie trzeba tłumaczyć rzeczy oczywistych.
Spodziewałam się rozmowy bardziej fachowej.

Spodziewałam się rozmowy bardziej fachowej.

"Pasja wymaga wiele wysiłku, czasem jest męczarnią, ale daje satysfakcję, poczucie szczęścia. To miłość. W moim przepadku wielka. "/Iga Cembrzyńska /

„Mój intymny świat” to rozmowa z aktorką Igą Cembrzyńską świetnie poprowadzona przez Magdalenę Adaszewską. Z tego wybornego dialogu wyłania się wielka aktorka, nadzwyczaj skromna, z pokorą podchodząca do życia, a zwłaszcza zawodu.
Radomianka, przez kilka lat żona filozofa Andrzeja Kasi. Wielka miłość znanego i cenionego reżysera Andrzeja Kondratiuka. Jego muza. Bez niej nie stworzyłby tych filmów, które zapisane są w jego dorobku.
Po kilku wspólnie spędzonych godzinach postanowili , że nigdy się nie rozstaną. Chwila w której zapadła ta obustronna decyzja była niczym scena z romansu rodem z Hollywood. Po dziesięciu latach wzięli ślub. Ona bez niego nie wyobraża sobie życia. On bez niej również.
Iga Cembrzyńska to nie tylko wielka, utalentowana aktorka. To przede wszystkim kobieta żyjąca z ogromną pasją. Niezwykle silna. Oddana naturze. Pomimo dramatów nie narzekająca na życie. Gdyby miała przejść przez nie jeszcze raz, poszłaby tą samą drogą.
Piosenka Agnieszki Osieckiej „Mój intymny świat” w wykonaniu Igi Cembrzyńskiej na festiwalu w Opolu podbiła serca milionów.

A ja mam swój intymny mały świat
Hen za morzem smutków, za górami marzeń tam.
Wiedzie doń zagubionych ścieżek ślad
Senne półksiężyce mogą wskazać drogę wam.

GORĄCO POLECAM!

Iga Cembrzyńska to jedna z wielkich gwiazd naszego kina, teatru i estrady. Dziś, jakże niesprawiedliwie, nieco zapomniana. Ma jednak swoich wiernych fanów, wywodzących się chociażby spośród miłośników jej produkcji filmowych zrealizowanych wspólnie z Andrzejem Kondratiukiem, a także tych pamiętających jej pierwsze role filmowe i występy estradowe. „Mój intymny świat” to rozmowa, którą z Igą Cembrzyńską przeprowadziła Magdalena Adaszewska. Znakomita aktorka opowiada o swoim dzieciństwie, trudnych latach powojennych, drodze do aktorstwa, a przede wszystkim o swoim związku – życiowym i zawodowym – z Andrzejem Kondratiukiem.
Znakomicie poprowadzona rozmowa, tekst który nie jest banalnym zbiorem plotek i ploteczek. Trudno nawet nazwać tą książkę wywiadem-rzeką, ale to dobrze, nie jest „przegadana”, a co najważniejsze skupia się na postaci swojej bohaterki. Bardzo szczera, osobista rozmowa , nie przesłodzona, niekiedy wzruszająca, czasem smutna, nawet bolesna. Często pozostawiająca czytelnika w zadumie, zwłaszcza w ostatnich rozdziałach. Szczerze polecam bo to książka zdecydowanie pozytywnie wyróżniająca spośród tego typu wydawnictw. Brawa dla autorki za umiejętne i subtelne poprowadzenie rozmowy oraz za oddanie należnych honorów jednej z ikon polskiego kina.

• Muzycy
  • Aktorzy